Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Gastroenteroloji > Kronik Sarılık Belirtileri - Teşhisi - Tedavisi

Gastroenteroloji hakkinda Kronik Sarılık Belirtileri - Teşhisi - Tedavisi ile ilgili bilgiler


KRONİK SARILIK BELİRTİLERİ * Ekseriyetle hiç belirtisi yoktur. * Yorgunluk. * İştahsızlık. * Bulantı, kusma. * Tekrarlayan ve devam eden sararma. * Ateşin yükselmemesi. Kronik sarılık iki şekilde olur. Biri

Gastroenteroloji Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi), Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgular

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.09.08, 12:48
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kronik Sarılık Belirtileri - Teşhisi - Tedavisi

KRONİK SARILIK BELİRTİLERİ
* Ekseriyetle hiç belirtisi yoktur.
* Yorgunluk.
* İştahsızlık.
* Bulantı, kusma.
* Tekrarlayan ve devam eden sararma.
* Ateşin yükselmemesi.

Kronik sarılık iki şekilde olur. Biri devam eden kronik sarılık diğeri aktif kronik sarılık. Devam eden kronik sarılık (basit bir ifade ile aktif kronik sarılığın , hafif geçen türü) bazen B tipi veya "ne A ne de B tipi" olan üçüncü tip sarılığın sonucu olarak ortaya çıkar. Ekseriyetle sebebi belli değildir. Genellikle bu tür sarılık ilerlemez. Karaciğer faaliyetine devam eder ve nadiren sirozla neticelenir. Bu tip devam eden kronik sarılık hastalarında hiçbir belirti görülmez. Ancak bazılarında yorgunluk, iştahsızlık ve arada sırada kusma ve bulantı şikâyetleri olur. Diğer yandan aktif kronik sarılık ilerleyen bir hastalıktır. Karaciğer çalışmayabilir, siroz veya ölüm olabilir. Bu sarılığın çok çeşitli sebepleri vardır. Bilinenlerin en yaygın olanı B tipi sarılık ve ne A ne de B olan tip sarılıktır. Bazı ilaçlara karşı tepki (reaksiyon) de aktif kronik sarılık yapabilir. Kimi vakalarda da hiçbir özel neden de yoktur. Bu türde yorgunluk belirtisi gibi akut sarılıktaki belirtiler de görülebilir..

TEŞHİS
Önceleri virütik sarılık görüntünüz olabilir, fakat eğer belirtiler istirahate cevap vermezse ve kan testi neticeleri anormal olmaya devam ederse, doktor kronik sarılıktan şüphelenebilir.
Kan testlerinin yanı sıra biopsi (karaciğerden örnek alarak ufak bir doku alınıp mikroskop altında incelenmesi) yapabilir. Kronik aktif sarılık ciddi bir hastalıktır. Ölümle neticelenebilir. Devam eden kronik sarılık ekseriyetle idare edilebilir bir hastalıktır ve birden kendiliğinden iyileşebilir. Gene de hastalıktan kurtulmak aylar sürebilir.

TEDAVİ
Devam eden kronik sarılık için özel bir tedavi yoktur. Bazı aktif kronik sarılık vakalarında kortikos-teroidler (corticosteroids) kullanılır. Eğer aktif kronik sarılığınızın nedeni virüs değilse ve karaciğerinizde şiddetli iltihaplanma olduğu kanıtlanmışsa doktorunuz kortikosteroidleri kullanmanızı düşünebilir. Bu ilaçlarla tedavi olanların % 60 ila 80'i tamamen kurtulur. Tedavinin başlamasından sonraki birkaç gün ile birkaç hafta arasında kendinizi daha güçlü hissetmeye başlarsınız ve iştahınız normale döner. Tedavi bittikten sonraki ayın sonunda ise hiçbir hastalık belirtisi hissetmezsiniz, fakat kanınızın sarılık belirtisinden temizlenmesi altı ay ile iki yıl arasında bir zaman sürebilir. Gene de kortikosteroidlerin bırakılmasından sonra nüksetmeler görülebilir. Bazı zamanlar kortikosteroidlerle birlikte azathioprine de kullanılır. Bu ilaçlar B tipi sarılık virüsünün kronik sarılığa neden olmadığı vakalarda çok etkilidirler. Kortikosteroidler iltihabı bastırsalar bile sirozu (bk. aşağıda Siroz) önleyemeyebilirler. Nadiren hastalık çok ağır olduğunda ve tedaviye cevap vermediğinde doktorunuz karaciğer nakli ameliyatı düşünebilir.


kaynak:15
syf:138
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtileri, kronik, sarılık, tedavisi, teşhisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:58 .