Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Gastroenteroloji > Safra Kesesi Taşları - Belirtileri - Taşın Eritilmesi - Tedavi Seçenekleri

Gastroenteroloji hakkinda Safra Kesesi Taşları - Belirtileri - Taşın Eritilmesi - Tedavi Seçenekleri ile ilgili bilgiler


SAFRA KESESİ TAŞLARI BELİRTİLER * Karnın üst sağ tarafında aniden ve şiddetle duyulan ve dönüp sağ kürek kemiğine yükselen sancı. *Ateş. * Bulantı ve bazen kusma * İştahsızlık. Safra kesesi

Gastroenteroloji Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi), Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgular

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.09.08, 17:55
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Safra Kesesi Taşları - Belirtileri - Taşın Eritilmesi - Tedavi Seçenekleri

SAFRA KESESİ TAŞLARI
BELİRTİLER
* Karnın üst sağ tarafında aniden ve şiddetle
duyulan ve dönüp sağ kürek kemiğine yükselen
sancı.
*Ateş.
* Bulantı ve bazen kusma
* İştahsızlık.
Safra kesesi taşları çok görülen bir problemdir. A.B.Devletleri'nde her yıl bir milyon yeni vaka teşhis edilir. Safra kesesi taşları kristalize yapılardır, bir kum tanesi kadar ufak veya bir golf topu kadar büyük olabilirler. Yuvarlak ve düz veya çok kenarlı ve şekilsiz olabilirler. Bazılarının bir, bazılarının üç-beş safra kesesi taşı olabilir. Safra kesesinde toplanan taşların hiçbir belirtisi olmayabilir. Ancak safra kesesi kanalını (safra kesesinden ana safra kanalına uzanan) veya safra kanalının kendisini (hem karaciğerden hem safra kesesinden onikipir-mak bağırsağa geçen yol) tıkarsa sancılı spazm ve tıkanma bölgesinde iltihaplanma yapabilir. Safra kesesi krizi genellikle oldukça ani başlar ve üç-beş saat sürebilir. Sonraki üç-beş saat içinde azalabilir. Sancı şiddetli ve üst üste gelebilir. Ekseriyetle onu bulantı ve kusma izler. Sancı durunca sağ üst karın bölgesinde hafif bir ağrı veya acı hissi olabilir. Bu en çok bir gün kadar sürebilir. Gerçek bir safra kesesi krizi çok sık olmaz. Ekseriyetle yılda 1 ile 3 defadan fazla değildir. Kusma hissi, şişkinlik, yağlı yemeklerin doğurduğu rahatsızlık veya -sık gelen karın ağrıları her zaman safra kesesi hastalığına bağlanmamalıdır. Eğer sararırsanız ve arkasından sancı gelirse, bu ana safra kanalına bir taşın girdiğini belirtir. Yüksek ateş veya titremeli üşümeler ekseriyetle safra kesesi iltihabı (kolesistit), akut pankreas iltihabı veya tıkanmanın yanısıra safra kanalında enfeksiyon gibi başka problemlerin olduğunu işaret eder. Bazen safra kesesi hastalıkları (Biliary colic) yağlı besinler yenerek hızlandırabilirler.
Bütün safra kesesi taşları aynı maddeden yapılmış değildir. A.B.Devletleri'nde sık görülen taşların % 80'inin esas maddesi kolesteroldür. Kalan % 20 çoğunca safra pigmentinin (dokuya renk veren madde) kalsiyum tuzlarından oluşur. Normal olarak, safrada bulunan safra asidi kolesterol yoğunluğunun çok artmasını önler ve böylece safra kesesi taşları oluşmaz. Safradaki kolesterol miktarı safra asidinin dengeyi koruyamayacağı kadar artarsa, kolesterol kristalleşir ve neticede taş oluşur. Her on Amerikalının birinde safra kesesi taşı vardır veya olacaktır. Otopsiler kadınların % 20'sinde safra kesesi taşı olduğunu göstermiştir. Bu erkeklerde görülenden üç defa fazladır. Safra kesesi taşları yaşla artar. Yaşlıların beşte birinde bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ancak birçoğunda belirti yoktur. Birçok kimsede safra kesesi taşının belirti vermeden oluştuğu çok açıktır. Ancak bu taşlardan problem yaratan veya belirtiler gösteren kısım % 20'si olabilir. O da uzun zaman içinde ortaya çıkar. Safra kesesini alma (kolesistek-tomi) ameliyatı daha çok safra kesesi ağrısı olanlara yapılır. İlk teşhis sırasında gençlerde safra kesesi hastalığı belirtilerinin 60 yaşın üstündekilere oranla daha çok olduğu görülmüştür. Şeker hastalarında (diabetes mellitus) ve safra kesesi taşı olanlarda enfeksiyon oluşması riski biraz daha fazladır. Onun için bu kimseler teşhisten sonra safra kesesini taşlarla beraber aldırmayı düşünmelidir.

TAŞIN ERİTİLMESİ
Son 10 yılda geliştirilen bir seçenek de taşın eritilmesidir. Bu sadece kolesterol taşlarında uygulanır. Tablet halinde bir safra asidi (chencodeoxyc-holic veya ursodeoxycholic asid) verilir. İlaç safra kesesindeki safra asidinin yoğunluğunu artırır. Bu da katı kolesterolü tekrar sıvı hale döndürür. Bu ilaç küçük ve yüzebilen tip taşlarda en iyi neticeyi verir. Eğer pigment taşınız varsa bu tip ilaç size verilmez. Hamile kadınlara da bu tip ilaç önerilmez. Doğacak bebeğe zarar verebilir. İlacın dozu vücut ağırlığına -bağlıdır. Eğer şişmansanız daha çok miktarda ilaç almanız gerekebilir ve böylece daha fazla yan tesirle karşılaşabilirsiniz. Ekseriyetle taşın erimesi için aylar hatta yıllar süren safra asidi tedavisi yapılır. Onun için eğer sık safra kesesi krizi geçiriyorsanız bu, seçilecek pratik yol değildir. Ayrıca ilaç tedavisi bitince tekrar safra kesesi taşı oluşması ihtimali % 25-50 arasındadır. Çünkü taşı oluşturan problem, yani safra kesesine aşırı kolesterol saglı-lanması hâlâ devam etmektedir.

DİĞER TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Son yıllarda başka tedavi metodları da geliştirilmiştir. Bunlar özellikle başka ciddi tıbbi problemleri olup ameliyat edilemeyecek hastalar içindir. Bunlardan biri ultrasonografiyle safra kesesini lokalize edilmesini methyl tert - butyl ether (MTBE) adlı ilacın katater yolu ile doğrudan safra kesesine verilmesidir.
Bunun etkili olması için taşların yapısının kolesterol olması ve içinde kalsiyum bulunmaması gerekir. Ekseriyetle 1, 2 gün bu ilaç devamlı olarak uygulanırica taş eriyebilir. Safra kesesi yerinde kalır ve doktorunuz yeni taşların oluşmasını önlemek gayesiyle size ömür boyu kullanmanız için che-nodeoxycholic veya ursodeoxycholic tabletler verebilir. Yeni metodlar arasında yüksek frekanslı ses dalgaları (biliary lithotripsy) ile taşın parçalanması ve laparoskopi ile safra kesesi taşının alınması gibi metodlar var. Bunlardan ikincisi daha ümit verici görünüyor.


kaynak:15
syf:141-142-143-144
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtileri, eritilmesi, kesesi, safra, seçenekleri, taşları, taşın, tedavi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:50 .