Nüve Forum


Genel Kültür hakkinda Yeni Dünya Sınırları ile ilgili bilgiler


Amerikan gazetesi The New York Times’da yerlan Frank Jacobs ve Parag Khanna imzalı (Yeni Dünya) başlıklı bir analizde Sovyetler Birliği’nin çöküşünden 20 yıl sonra değişen dengelerin bazı bölgelerde sınırların değişeceği

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.08.13, 18:35
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Yeni Dünya Sınırları

Amerikan gazetesi The New York Times’da yerlan Frank Jacobs ve Parag Khanna imzalı (Yeni Dünya) başlıklı bir analizde Sovyetler Birliği’nin çöküşünden 20 yıl sonra değişen dengelerin bazı bölgelerde sınırların değişeceği ve bazı ülkelerin bölüneceği kehanetinde bulundu. Yakın geçmişte parçalanan SSCB’nin uydu devletlerinin yeni ulus devletler olarak ortaya çıkmasının yanı sıra Eritre, Doğu Timor ve Eski Yugoslvya’dan ayrılan bölgelerin dünya haritasında yerleri aldıkalrı ama değişimin bunalrla sınırlı kalmayacağının anlaşıldığını bildiren yazarlar yeni dünya projelerini intereaktif bir haritada özetlediler. Hu haritada Kuzey Irak’taki Özerk Kürt Yönetimi bağımız devlet olarak gösterilirken kuzeye (Türkiye’ye) doğru muhtemel bir genişleme olacağı ima ediliyor, Suriye’de Alevi ve Sünnilerin ayrılacağı Şam, Halep ve Lazkiye olarak şehir devletlerine bölünebileceği iddia ediliyor.

Bağımsız Kürdistan Kurulacak
Amerika’nın Irak’tan çekilmesinden sonra bölgedeki Özerk Kürt Yönetimi’nin devletleşebileceği iddia edildi. Suriye’de yaşananlar sonrası bölge haritalarının yeniden çizileceğinin kaydedildiği analizde 3 bin yıllık tarihi olan Kürtler’in bölgede bağımsız bir devlet kuracağı belirtildi.Bölgesel yönetimin kendi bayrağı ve bölgedeki bağımsız enerji politikalarına işaret edilen makalede Türk ve Exxon gibi Amerikan petrol şirketleriyle yapılan enerji anlaşmalarına işaret edildi.Amerikan gazetesindeki haritada ise dikkat çekici bir ayrıntı var. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, bağımsız Kürdistan’a dönüyor ve bölge KURDISH REGION olarak adlandırılıyor. Gazete açık açık belirtmese de haritada, ileride Büyük Kürdistan’ın kurulacağına yönelik işaretler var.
Büyük Azerbaycan Kurulacak
Kuzey İran’da tebriz civarında yaşayan 20 milyon Azeri’nin İran’daki rejim için büyük bir risk taşıdığı ve bu bölgenin zayıflayan İran’dan ayrılmasıyla Azerbaycan’ın büyük bir devlet statüsü elde ederken bu değişimin Türkiye’nin gücünü arttıracağı ve Ermenistan’In işgal altında bulundurduğu Dağlık Karabağ’ı elinde tutmasının zorlaşacağını iddia ediliyor.
Mali Parçalanacak
Yarım düzine Tuareg isyanının yaşandığı, arkasına radikal İslamcı akımları da alan Berberilerin gittikçe güçlendiği ülkede sonunda Azawad Deklerasyonun yayınlansa da Mali’ninkuzeyinde bulunan Sahra bölgesini elde tutması mümkün olmayacak.
Belçika Bölüncek
Fransızca ve Flemekçe konuşan iki toplumu daha fazla birarada tutmak mümkün olmayacaksa ayrılma iki toplumu da Avrupa Birliğini de epk etkilemeyecek
Kongo Bölünecek
Geçmişte Fransa ve Belçika’nın sömürge ülkeleri olarak ortaya çıkan iki Kongo (Kongo ve Zaire) devletlerini aynı isimli bir nehir ayırmaktaydı. Zengin maden kaynakları ve etnik karışımından dolayı bu ülkeleri de mevcut sınırlarında tutmak mümkün olmayacak.
Somalinin bölünmesi onaylanacak
Suriye’de Aleviler Ayrı devlet kuracaklar
Sivil savaşın gidişatı mezhep çatışması yönünde evrildiğinden Halep ve Şam civarında Alevi kent devletleri ortaya çıkacak.
Körfezdeki Arap devletleri Birleşecek
Peştustan ve Belücistan devletleri ortaya çıkacak
İran’ın doğusunda Peştustan ve Belücistan devletleri kurulacak.
Çin Sibirya’ya dek uzanacak
Rusya’nın en büyük kabusu gerçek olacak ve Amur nehrini zaten çoktan geçmiş olan yüzbinlerce Çinlinin yaşadığı Mançurya Çin’in egemenliğine girecek
Kore birleşecek
Tıpkı Almanya’da olduğu gibi Kore Savaşı sonrası ikiye ayrılan Kuzey ve Güney Kore yeniden birleşecekler.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü

Konu Selim Hoytur tarafından (02.08.13 saat 18:42 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dünya, sınırları, yeni

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:59 .