Nüve Forum


Kültür Tarihi hakkinda Bilmeceler ile ilgili bilgiler


Bilmece biçimleri, özellikle de Anglo-Amerikan bilmece biçimleri hakkında genel bir incelemeye geçmeden önce bilimsel bilmece çalışmalarının bazı kaynakları ile başlamak daha doğru gözüküyor. Faydalı iki bibliyografi Archer Taylor***8217;ın A Bibliography

Kültür Tarihi Kültürel hareketler, Bayraklar, Eğitim tarihi, Filateli, Heraldik, Kültürel hareketler, Nümismatik, Sanat tarihi, Soybilim,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By İlhan Hoca

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.04.11, 10:48
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 5.648
İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Bilmeceler

Bilmece biçimleri, özellikle de Anglo-Amerikan bilmece biçimleri hakkında genel bir incelemeye geçmeden önce bilimsel bilmece çalışmalarının bazı kaynakları ile başlamak daha doğru gözüküyor. Faydalı iki bibliyografi Archer Taylor***8217;ın A Bibliography of Riddles (1939) ve Aldo Santi***8217;nin Bibliografia dele Enigmistica (1952)dir. Bilmece, Yunan, Latin, İbrani ve Sanskrit geleneklerindeki çok sayıdaki örneğiyle antik folklor tarzlarından en iyi belgelendirilmiş olanıdır.
(Örnekler ve önemli koleksiyonlar J. B. Friedreich, Geschichte des Ratsels [1860]***8217;de ve Archer Taylor, The Literary Riddle Before 1600 [1948]***8217;de tartışılmıştır).
Bilmeceler-hikaye.jpg
Bilmeceler hakkındaki ilginin başlangıcı Aristo***8217;nun bilmeceler ve metafor arasındaki ilişki hakkındaki yorumlarında bulunur, örneğin The Rhetoric***8217;te 3. Cilt, Bölüm 2 ve The Poetics, XXII***8217;te.
On dokuzuncu yüzyılda halk bilimi çalışmalarının başlangıcından bu yana bilmece çalışmaları genel olarak halk bilimi araştırmalarının ana rotasını takip etmiştir. Karşılaştırmalı çalışmalar 1855***8217;te Karl Müllenhoff ve 1877***8217;de Gaston Paris tarafından yapılmıştır ancak tepe noktasına Antti Aarne***8217; nin tekil bilmeceler hakkında yaptığı çalışma ile (1918-20) ulaşmıştır, dahası tekil bilmecelerle ilgili Aarne***8217; nin çalışması gibi çok az çalışma vardır (ancak yine de Kozumplik***8217; in 1941 makalesi görülmelidir).
Bilmece sınıflandırmalarında bir yenilik olarak 1911***8217;deki derlemesi Adivinanzas rioplantenses***8217;te Arjantinli halkbilimci Robert Lehmann-Nitsche tarafından, sınıflandırmanın temelini çözümler ya da cevaplardan çok karşılaştırmanın (örneğin hayvanlar ya da bitkilerle karşılaştırma) doğasında kurarak yapılmıştır.
Lehmann-Nitsche***8217;nin sistemi, 1915***8217;te İsveçli Von Sydow tarafından ve daha sonra da Archer Taylor***8217;ın muhteşem derlemesinde, English Riddles from Oral Tradition***8217;da (1951) kullanıldı.
Bilmecenin tarz özellikleri ile ilgili modern analizin 1899 yılında Robert Pesch tarafından yapılan Neue Beitrage zur Kenntnis des Volksratsals adlı bilimsel inceleme ile başladığı söylenebilir. Diğer formel çalışmalar da günümüze kadar sürmüştür.
Bilmecelere Avrupalı edebiyat yaklaşımı kaynaklar, yayılma, sınıflandırma ve biçim sorunlarına vurgu yapma eğilimindedir. Bu yaklaşıma mükemmel bir giriş Mathilde Hain***8217;in Rätsel***8217;idir.
Laurits Bodker***8217;in Nordic Riddle: Terminology and Bibliography (1964) çalışması da birincil ve ikincil tanımlarla ilgili harika bir iştir. Genel olarak konuşulursa, bilmecelerin işlevi üzerine nadiren çalışılır ve bilmece bağlamıyla ilgili ciddi olarak çalışan herkes antropologlara katkı yapar. Bu ekolün temsilcisi Donn V. Hart***8217;dır, Riddles in Filipine Folklore: An Anthoropological Analysis (1964).
Bilmecelerle ilgili bir incelemeyi ***8216;doğru bilmecelerle sınırlama eğilimi vardır ki bunlar göndermelerinin tahmin edilmesi gereken tanımlar biçimindeki muammalı sorulardır. Batılı edebiyat bakış açısından, kafa karıştırmak için nükteli araçlar kullandıklarından dolayı en ilginç olanları bunlardır. Birbirinden tamamen farklı özellikleri aralıklı olarak karşılaştırırlar ve süreklilik kurulduğunda ve cevaba gönderme verildiğinde cevap için bir kıvılcım isterler.
Ancak bilmecelerin aktif olarak varolduğu topluluklarda her türden muammalı soru bulunur. Biz daha genel kullanılan İngilizce***8217;deki türleri kullanacağız çünkü uluslararası alanda bulunan en önemli türler genel olarak bu dile aktarılmıştır.
Bilmeceler, kafa karışıklığı yaratmak veya cevabı bilmeyen kişilerin nüktedanlığını denemek amacıyla oluşturulmuş sorulardır. Bunlar genelde ***8216;bilmece oturumları***8217;nda ***8211; düzenlenmiş bir yarışma ortamı içinde bu tip nükteli araçların kullanıldığı özel olaylarda gündeme gelirler. Georges ve Dundes (bkz. bibliyografi), içsel çelişkiler yaratmanın veya bilmece soruları içindeki ***8216;karşıtlıkların önemine vurgu yaparken, bilmecelerin oluşturulmasında en iyi kafa karıştırma tekniğine dikkat çekerler. Daha ileri bir çalışmasında (bkz. bibliyografi) Abrahams, karşıtlıkların, kullanıldığında bilmece sorusunda işaret edilen imgenin (Gestalt) belirsizleştirildiği ve bu nedenle de çoğu durumda çözümsüzlük getiren dört teknik içinde en göze çarpanı olduğunu gösterir. Bu teknikler şöyledir:
1. Karşıtlık ***8211; Gestalt belirsizleştirilmiştir çünkü temsil edilen imgenin bileşen parçaları uyumsuzdur.
2. Tamamlanmamış ayrıntı ***8211; uygun Gestalt***8217;ın bulunabilmesi için yeterli bilgi verilmez (örneğin parçaları bir araya getirmek için)
3. Çok fazla ayrıntı ***8211; önemli özellikler gereksiz ayrıntıların ortasına gömülmüştür ve bu nedenle de Gestalt***8217;ı ***8216;karıştırır***8217;.
4. Yanlış Gestalt ***8211; ayrıntılar belli bir göndermenin farkına varılması için düzenlenmiştir ve bu nedenle de belli bir cevabı çağrıştırır ancak cevap yanlıştır.
Bu cevap genelde utandırıcı, müstehcen bir göndermedir. Bu teknik genelde takılma bilmecelerinde kullanılır.

Betimsel Bilmeceler
Archer Taylor***8217;ın kısa fakat geniş kapsamlı incelemesi, English Riddles from Oral Tradition, betimsel biçimli muammalı soruların, ***8220;doğru bilmeceler***8221;in ana türlerini kapsar. En ilgi çekici ve dilde tarihsel olarak en ilginç şairane, metaforik bilmeceleri içerir.
Tüysüz beyaz kuş
Cennetten uçup geldi,
Kalenin duvarına tünedi;
Topraksız Lord John geldi,
Onu eline aldı,
Uzaklara götürdü atsız
Kral***8217;ın beyaz evine.
Kar (ER 368)

Yazanlar: Roger D. ABRAHAMS ***8211; Alan DUNDES
Çev: Ezgi METİN
* Richard M. Dorson (ed.), Folklore and Folklife An Introduction adlı kitabın 129***8211;145 sayfaları arasından alınmıştır.
** Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Yüksek Lisans Öğrencisi


Makale devamı eklentidedir
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 16_.pdf (177,3 KB (Kilobyte), 1366x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilmeceler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:11 .