Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Kültür Tarihi > Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock

Kültür Tarihi hakkinda Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Prag Astronomik Saat veya Orloj Prag.Bu Orloj üç ana bileşenden oluşur: bir astronomik arama, gökyüzünde güneş ve Ay'ın konumunu temsil eden ve çeşitli astronomik detayları göstererir. [coverattach=2] 15.yy sonlarında

Kültür Tarihi Kültürel hareketler, Bayraklar, Eğitim tarihi, Filateli, Heraldik, Kültürel hareketler, Nümismatik, Sanat tarihi, Soybilim,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.02.09, 00:05
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock

[coverattach=1] Prag Astronomik Saat veya Orloj Prag.Bu Orloj üç ana bileşenden oluşur: bir astronomik arama, gökyüzünde güneş ve Ay'ın konumunu temsil eden ve çeşitli astronomik detayları göstererir.
[coverattach=2] 15.yy sonlarında charles üniversitesi'nde profesör olan hunuş usta yapmıştır. amacı, kutna hora şehrindeki kemikli kilise'de olduğu gibi insanlara bir mesaj vermektir.
[coverattach=3]Hayali efsaneleri sayısı bu saat ile ilgilidir.Saat sürekli astronomik verileri bir dizi sağlar. Saati yapar yapmaz dünyanın en önemli adamı haline gelir. kral'dan daha fazla adı duyulmaya başlar çünkü, avrupa'nın her yerinden insanlar prag'a sadece ve sadece saati görmeye gelir. zamanla hunuş usta'ya başka ülkelerden de teklifler gelir, fakat hunuş usta bu teklifleri reddeder. zamanla bu teklifler kral'ın kulağına kadar gider ve kral, hunuş usta'nın saati başka bir yere de yapmasını önlemek için onun gözlerine mil çektirir..kör olan hunuş usta da kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar eder. asıl amacı saati bozmaktır, saati bozarak intikamını alır. saati 50 yıl kadar çalıştıramazlar, daha sonra başka bir saat ustası onarır.
[coverattach=4] Hunuş usta'nın saati, güneş'in, dünya'nın ve ay'ın konumlarını gösteren astronomik bir saattir. saatin dış tarafındaki rakamlar ibranice'dir. bu babil saatini göstermektedir. hunuş usta, (saati eski şehir meydanı'na yaptığından, meydanın bir paraleli de yahudi mahallesi olduğundan) yahudilerin nüfusunun fazla olduğu bir bölgede onları ezmemiş, onlara da bir jest yapmış ve babil saatini de kendi saatine eklemiştir.
[coverattach=5] Karanlıkta altındaki daire ve astronomik gece gösterir. Saatin etrafında 4 tane kukla vardır. bu kuklalar insanlara neleri yapmamaları gerektiğini anlatır. soldan en baştaki, elindeki aynayla kendine bakar, 'kendini beğenmişliği' sembolize eder..
[coverattach=6] Onun yanındaki kukla, elinde altın torbası olan bir yahudi'dir, 'cimriliği' sembolize eder. bir yandaki kukla ise iskelettir,'yaşama karşı isteksizliği'anlatır...
sonuncu kukla, elinde mandoline benzer bir müzik aleti bulunan ve türk'e benzetilen adam da , 'gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü' anlatır. kısacası bu kuklalar, kendini beğenmiş, cimri, yaşama karşı isteksiz ve sefahate düşkün olmayın der...
[coverattach=7] Saatin altında da insanlara yapmaları gerekenleri anlatan 4 kukla vardır. bu kuklalar da, bilime, adalete, astronomiye ve eğitime önem verme konusunda bizleri uyarır.
[coverattach=8] Her saat başı, isa'nın 12 havarisi de pencerenin önünden geçerek ufak bir gösteri yapar. horozun ötmesiyle gösteri biter.
[coverattach=9] Belli zaman aralıklarında önünde toplanan büyük ve ağzı açık şekilde saate bakan kalabalığı gördüğünüzde hemen koşun,kendinize yer açın çünkü birazdan saat ilginç gösterisine başlayacaktır.
[coverattach=10]Yaklaşık bir kaç saniye süren bu gösteri bir düdük sesiyle sona erer, kesinlikle bir pazarlama harikasıdır.
Saat başlangıçta sadece astronomik verileri gösterdi:İnsanları eğlendiren sade bir sanat harikasıydı.

Kaynak
1

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj03.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj01.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj02.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj04.jpg  

Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj05.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj06.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj07.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj08.jpg  

Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj09.jpg   Prag astronomi saat-Prague Astronomical Clock-orloj10.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
astronomi, astronomical, clock, prag, saat-prague

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:45 .