Nüve Forum


Enerji hakkinda Mekanik enerji ile ilgili bilgiler


Mekanik enerji Enerji kaynaklarına göre çok çeşitlidir. Örneğin bir elektrik pilinden veya üretecinden elde ettiğimiz enerji , kimyasal enerjidir. Güneş ışınlarından sağladığımız enerji ise güneş enerjisidir. Elektrik akımından kaynaklanan enerjiye

Enerji Enerji depolama, Enerji dönüşümü, Enerji santralleri, Güç, Hidrolik, Işıldama, Motor, Nükleer enerji, Piller, Pnömatik, Yakıtlar, Enerji şirketleri, Enerji taslakları, Elektrik, Boru hatları, Biyolojik enerji, Alternatif enerji, Akım makineleri, Ülkelerine göre enerji, Biyogaz, Enerji kaynakları, Fotoelektrokimyasal hücre, Güneş pili, Isıl verim, Jeotermal Enerji, Kinetik enerji, Elektrik Üreteci, Elektrik tarihi, Yer çekimi potansiyel enerjisi, Yakıt, Türkiye'de rüzgar gücü, Türkiye'de jeotermal enerji, Soğutma kulesi, Potansiyel enerji, Avrupa Birliği'nin Enerji Politikası

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.07.08, 00:50
Unrealseptic - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: kocaeli
İletiler: 14.735
Blog Başlıkları: 2
Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Mekanik enerji

Mekanik enerji

Enerji kaynaklarına göre çok çeşitlidir. Örneğin bir elektrik pilinden veya üretecinden elde ettiğimiz enerji , kimyasal enerjidir. Güneş ışınlarından sağladığımız enerji ise güneş enerjisidir. Elektrik akımından kaynaklanan enerjiye ise elektrik enerjisi denir.
Biz ileride bu enerji çeşitlerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Mekanik enerji, yeryüzünde en yaygın kullanılan enerji çeşidi olduğundan., öncelikle bu tip enerji üzerinde duracağız.
Mekanik enerji sözcük anlamının da bize verdiği gibi, bir sistemin mekanik hareketinden kaynaklanan bir enerjidir. Daha önce gördüğümüz örnekle bir vincin bir cismin yükseğe kaldırması için mekanik bir enerjiye sahip olması gerekir.
Mekanik enerji ikiye ayrılır: Potansiyel enerji ve kinetik enerji. Şimdi bu her iki tür mekanik enerjinin ne anlama' geldiğini tanımaya çalışalım.
Dağın tepesinde duran bir taşın bir potansiyel bir enerjisi bulunmaktadır. Çünkü bu taş dağın tepesinden aşağıya yuvarlandığı zaman bir iş yapar. Durağan bir su birikintisinin potansiyel enerjisi vardır. Suyun akmasını sağladığımızda bir iş yapmış olur. İşte sistemlerin bünyesinde , durağan durumda saklı bulunan enerjiye potansiyel enerji denir. Yani durağan bir cismin hareket etemesini sağlayan enerjiye potansiyel enerji denir.
Kinetik enerji ise ki , hareket halindeki cisimlerde de bir enerji vardır. İşte bu enerjiyede kinetik enerji enerji denir. Bir cismin ya da sistemin kinetik enerjisinin hesabını formüle edecek olursak şöyle bir sonuca varırız :
Kinetik Enerji = 1/2 Cismin Kütlesi xHız2
Formülü oluşturan elemanların birimlerini ise, şöyle belirtebilire:
Kinetik Enerji = Erg
Cismin Kütlesi = Gram / Kütle Hız
= Cm / saniye
Bir başka deyişle yani, enirjinin birimini bir üstkatından hesaplamak gerekirse, şu sonucu elde ederiz.
Kinetik Enerji = Joule Cismin Kütlesi = Kg/ Kütle Hızı = M/Saniye
Yukarıda belirttiğimiz formülleri küçük bir örnekle daha belirgin hale getirmeye çalışalım. Bir cismin kütle olarak ağırlığı 250 kg olsun. Öte yandan saatteki hareket hızı ise , 5m/ saniye olarak saptansın. Bu cismin enerjisini hesaplamak için şu işlemi yapmak gerekir:
Enerji Joule = 1/2 250 x 52 Enerji Joule = 1/2 250 x 25 Enerji Jouli = 250 x 25/2 Enerji Joule = 125x25 Enerji = 3125 jouleNüve Forum
Kaynak;11
syf 10
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
enerji, mekanik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:28 .