Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Fizik > Elektrik > Enerji > Direnç öğesi (rezistör),Direnç öğelerinin yapımı,sarmallama

Enerji hakkinda Direnç öğesi (rezistör),Direnç öğelerinin yapımı,sarmallama ile ilgili bilgiler


Direnç öğesi (rezistör), bir ELEKTRİK DEVRESİ'nde gerilim ile akım arasındaki bağıntıyı kurmada kullanılan aygıttır. Direnç öğesinin değerine, DİRENÇ adı verilir. Direnci ölçmede kullanılan birim ohm'dur. Direnç öğelerinin çoğu düzgün değişen

Enerji Enerji depolama, Enerji dönüşümü, Enerji santralleri, Güç, Hidrolik, Işıldama, Motor, Nükleer enerji, Piller, Pnömatik, Yakıtlar, Enerji şirketleri, Enerji taslakları, Elektrik, Boru hatları, Biyolojik enerji, Alternatif enerji, Akım makineleri, Ülkelerine göre enerji, Biyogaz, Enerji kaynakları, Fotoelektrokimyasal hücre, Güneş pili, Isıl verim, Jeotermal Enerji, Kinetik enerji, Elektrik Üreteci, Elektrik tarihi, Yer çekimi potansiyel enerjisi, Yakıt, Türkiye'de rüzgar gücü, Türkiye'de jeotermal enerji, Soğutma kulesi, Potansiyel enerji, Avrupa Birliği'nin Enerji Politikası

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.08.08, 21:55
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Direnç öğesi (rezistör),Direnç öğelerinin yapımı,sarmallama

Direnç öğesi (rezistör), bir ELEKTRİK DEVRESİ'nde gerilim ile akım arasındaki bağıntıyı kurmada kullanılan aygıttır. Direnç öğesinin değerine, DİRENÇ adı verilir. Direnci ölçmede kullanılan birim ohm'dur. Direnç öğelerinin çoğu düzgün değişen türdendir, yani OHM yasasına uyar. Ama, bazı direnç öğeleri üstlerinden akım geçtiği zaman dirençlerini değiştirirler ve bu özellikleri nedeniyle, gerilim değişmelerine karşı, koruyucu olarak kullanılırlar.
Bir direnç öğesinden akım geçtiği zaman tüketilen güç, ısı biçiminde açığa çıkar. Direnç öğesinin bozulmaması için yapısının, belirli bir GÜÇ (birimi Watt) değerine dayanabilmesi gerekir. Direnç öğeleri, çeşitli biçimlerde yapılır. Transistorlu radyolarda kullanılan türler, çok küçük güçler için yapılmıştır: oysa ELEKTRİK SANTRALLARI'nda kullanılan direnç öğeleri, birkaç kilovata dayanabilecek biçimdedir.

Direnç öğelerinin yapımı:
ELEKTRONİK'in çeşitli dallarında da direnç öğelerinden yararlanılır. Bunların çoğu, yalın ve ucuz gereçlerden yapılır ve değerleri ancak geniş toleranslar içinde doğrudur. Daha kesin değerler gerektiren uygulamalar için, daha pahalı direnç öğeleri üretilir.
Çeşitli kullanım alanları için çok sayıda üretilen türlerin başında, kömürlü direnç öğeleri gelir. Bunların yapımında yararlanılan yöntem ile gereç, yalın ve ucuzdur. Direnci sağlayan kesim, ısıya dayanıklı bir «dolgu maddesi Direnç maddesini seramik bir taban üstüne ince bir tabaka halinde yayma yoluyla, çok hassas direnç öğeleri yapılabilir. Söz konusu tabaka, birkaç maddeden oluşur. Bunların içinde en çok kullanılan karbondur. Onu kalay oksit izler. Üstün nitelikli, hassas direnç öğeleri yapmak için, Nikrom adı verilen nikel ve krom ALAŞIM'ı vakumda buharlaştırılarak, çok ince bir tabaka halinde tabanın üstüne kaplanır. Bütün bu direnç öğelerinin ortak yanı, kullanılan maddenin ısıl özellikleri yüzünden, aynı boydaki karbon direnç öğelerine oranla daha yüksek güçlere dayanabilme-sidir. Bu direnç öğelerinin değerleri, «sarmallama POTANSİYOMETRE diye adlandırılan değişken direnç öğeleri, çeşitli yollarla yapılabilir. Bunların tümünde hareketli bir iletken, tellerin ya da modern tiplerde seramik tabanlı direnç tabakasının üstünde kayar. Sır tabakaları.son zamanlarda günden güne yaygınlaşan yeni tip direnç öğelerinin de temelini oluşturur. Bunlara, kalın tabaka dirençler adı verilir. Az bulunan değerli metallerden olan rutenyum ile cam tozu ve selüloz türünden bir birleştirici, uygun oranlarda karıştırılıp, seramik bir levha ya da taban üstüne sürülür. 1 000°C'a varan sıcaklıklarda, selüloz yanıp buharlaşır, cam erir ve tabanın biçimini alacak biçimde yayılıp, bir sır tabakası oluşturur. Bu yöntem iki eski uygulamadan, kaynaklanır: Bir sanat türü olan baskı (Bk. KUMAŞ DESENİ BASMA); porselen yapımında kullanılan sırlama. İşlem hem ucuzdur, hem de direnç öğelerinin ve birden çok bileşen içeren sistemlerin, seri üretimine izin verir. Birden çok bileşen içeren sistemler, ENTEGNE DEVRELER' in bir örneğidir. Son yıllarda entegre devreler, direnç öğelerinin yerini almakta ve bilgisayarlar, uzay elektroniği, renkli televizyonlar, otomobil endüstrisi, tıp elektroniği gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Nüve Forum
Kaynak:4
2.cilt / s.557-558
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(rezistör), direnç, öğelerinin, öğesi, sarmallama, yapımı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:25 .