Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Şehirler > Avrupa > Türkiye > Artvin > Artvin - yüzey şekilleri - iklim, bitki örtüsü, akarsular - tarih

Artvin hakkinda Artvin - yüzey şekilleri - iklim, bitki örtüsü, akarsular - tarih ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Artvin ili, doğuda Kars, batıda Rize, kuzeyde Sovyetler Birliği sınırı, güneyde Erzurum, kuzeybatıda da Karadeniz ile çevrilidir. 6 ilçesi. 291 köyü vardır. Karadeniz Bölgesi'nin doğu kesiminde il. Yüzölçümü 7

Like Tree1Likes
  • 1 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.11.08, 23:54
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Artvin - yüzey şekilleri - iklim, bitki örtüsü, akarsular - tarih

[coverattach=1] Artvin ili, doğuda Kars, batıda Rize, kuzeyde Sovyetler Birliği sınırı, güneyde Erzurum, kuzeybatıda da Karadeniz ile çevrilidir. 6 ilçesi. 291 köyü vardır.
Karadeniz Bölgesi'nin doğu kesiminde il. Yüzölçümü 7 436 kın'; Nüfusu: 226.338 (1385)

yüzey şekilleri
Karadeniz Bölgesi'nin en dağlık kesiminde ve engebeli bir arazi üzerinde bulunan Artvin ilinin, yalnız kıyı kesiminde ve Çoruh Vadisi'nde düzlüklere rastlanır. Batıda kıyı boyunca uzanan sıradağlar, büyük yükseltilere ulaşır: Kaçkar Dağı (3 605 m), Bulut Dağı (3 510 m), Şaval Dağı (3 348 m). Bu yükselti, kuzeydoğuda azalırsa da (Tiryal Dağı 2 600 m) Yalnızçam Geçidi'nden sonra yeniden artar: Kartal Dağı (3 000 m), Karyol Dağı (2 750 m), Bulanık Dağı- (3 110 m) v.d.

[coverattach=2]iklim, bitki örtüsü, akarsular
Dağlar ve vadiler arasında kalan Artvin Artvin'de iklim büyük değişiklikler gösterir. Karadeniz kıyısında iklim bol yağışlı ve ılık, dağlık kesimde ise kışın bol karlı ve soğuktur. Ço: ruh Vâdisi'ne inilince yağış azalır. İl topraklarının büyük bir kısmı ormanlarla kaplıdır. Denize yakm yerlerde kızılağaç, gürgen, ıhlamur, kayın, meşe; yüksek kesimlerde ladin, köknar v.d. iğneyapraklı ağaçlar hâkimdir. Artvin'de başlıca mısır, arpa, buğday, çavdar, pirinç, yem bitkileri, tütün ve çay ekilir. Çeşitli meyve, zeytin, fındık ve turunçgillerin üretimi de önemli yer tutar.

[coverattach=3]tarih
Artvin'in tarihi eski çağlara kadar uzanır. Buraya ilk yerleşen kavim olarak kabul edilen İskit Türklerinden sonra Artvin sıra ile Pontus Kral-hğı'nın, Roma împaratorluğu'nun ve Bizanslıların eline geçti. 1537'de Osmanlı ülkesine katıldı. Berlin Antlaşmasıyla diğer doğu illeriyle birlikte Rusya'ya verildi. Birinci Dünya Savaşı'nda geri alındı, fakat 1915'te tekrar Ruslara geçti. Artvin'in kesinlikle Türkiye'ye katılması 7 mart 1921'de gerçekleşti.

Kaynak:12
1.cilt / s.121-122


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Artvin - yüzey þekilleri - iklim, bitki örtüsü, akarsular - tarih-borcka_aralikyaylasi_artvin1.jpg   Artvin - yüzey þekilleri - iklim, bitki örtüsü, akarsular - tarih-artvin_haritasi_3.jpg   Artvin - yüzey þekilleri - iklim, bitki örtüsü, akarsular - tarih-artvin1.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akarsular, artvin, bitki, iklim, örtüsü, tarih, yüzey, şekilleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:52 .