Nüve Forum


Mekanik hakkinda Hidrodinamik ile ilgili bilgiler


HİDRODİNAMİK a. (fr. hydrodynamique). Akışkan, mekan. Sıkıştırılamayan sıvıların devinimi (akış hızı, sıvı ipçiklerin doğrultusu, debi, basınç), bu sıvıların, devinim halindeki cisimlere uyguladıkları direnç kuvvetleri üstündeki yasaları konu alan bilim dalı.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.09.10, 17:38
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Hidrodinamik

HİDRODİNAMİK a. (fr. hydrodynamique). Akışkan, mekan. Sıkıştırılamayan sıvıların devinimi (akış hızı, sıvı ipçiklerin doğrultusu, debi, basınç), bu sıvıların, devinim halindeki cisimlere uyguladıkları direnç kuvvetleri üstündeki yasaları konu alan bilim dalı.
sıf. Hidrodinamiğe ilişkin.
***8212;ANSİKL. Hidrodinamik, genel dinamik yasalarını, sıkıştırılamayan akışkanlara uygular.
Sıcaklık değişimleri göz ardı edilirse, sıkıştırılamayan bir akışkanın değişmez bir p özgül kütlesi vardır. Akışkanla (sıvı ya da gaz) karşılaştığı engeller arasındaki göreli hızlar, sesin bu akışkan içinde ulaştığı hıza oranla küçük olduğu sürece, bu yaklaşıklık doğru kabul edilir. Olaya özgü bir hızın, sesin akışkan içindeki hızına oranını veren Mach sayısının önemi, buradan kaynaklanır: sıkıştırılamayan akışkanın yaklaşıklığı, Mach sayısı 1'den küçükse geçerlidir. Uygulamada bu yaklaşıklık, Mach sayısı 0,25'i, yani havada 300 km/sa düzeyindeki hızları aşmadığı sürece doğru sonuçlar verir.
Özgül kütle pnın değişmez olduğu koşullarda, süreklilik (herhangi bir hacim öğesi içindeki kütlenin korunumu) denklemi aşağıdaki biçimi alır:
Sürekli rejim konumunda, yani akışkanın herhangi bir noktasındaki hızı zaman içinde değişmediğinde yukarıdaki denklem çok sadeleşir. Bu değişmez hız vektörleri, her noktadaki hız vektörüne teğet olan akıntı çizgilerini tanımlar.
Bu bağıntı, bir akıntı çizgisi boyunca ifadesinin değişmediğini gösterir: bu ifadeler, Bernoulli teoremini oluşturur. Bu teoremin, sürekli rejimde, sıkıştırılamayan ve akışmaz olmayan bir akışkana uygulandığını anımsatalım.
Bernoulli, kesiti yavaş değişen bir boruyu tam doldurmuş "tekboyutlu" bir akışkan için, enerjinin korunumunun doğrudan sonucu olarak bu denklemi kurdu.
Bu bağıntının birçok uygulaması vardır. Örneğin, doğrudan Torricelli bağıntısını bulmayı sağlar; Torricelli bağıntısı, bir kap içindeki sıvının serbest yüzeyinden h kadar derinde yer alan bir delikten çıkış hızını verir.
Öte yandan bir boru içindeki debinin değişmezliği (değişmez özgül kütlede, kesit ile hızın çarpımının değişmezliği) göz önüne alınırsa, Bernoulli bağıntısıyla Venturi olayı açıklanabilir: kesit azalırsa, hız artar ve dolayısıyla basınç düşer. Değişken kesitli, yatay bir boruda basınç, kesitin karesiyle ters orantılıdır: bu olgu, su geçen borudaki daralmayla, alçak basınç oluşturan su trompunun çalışma ilkesidir.
Bernoulli, teoremini bir boru için kanıtlamıştı. Yukarıda ise, bir akıntı çizgisi boyunca, daha genel bir kanıtlama verildi. Teoremin, çok daha geniş bir uygulama alanını, çevrintisiz akış hali oluşturur.
Hızlar alanının çevrintisi, her yerde sı-fırsa, bu akışın çevrintisiz olduğundan söz edilir. Böyle bir akışta, devinim denkleminin köşeli parantez içindeki terimi her zaman sıfırdır ve Bernoulli teoremi her akış için doğrudur:
***8226; Akışmaz akışkan. Akışmazlık kuvvetleri göz ardı edilemediğinde, devinim denklemi çok karmaşıklaşır. Bu denklem, üç eksen üzerine düşürülürse, Navier-Stokes denklemleri denen, doğrusal olmayan, ikinci dereceden kısmi türevli üç denklem-lik bir sistem oluşur. Bunların dışında, çoğu kez modeller üzerinde deneysel incelemelere başvurmak gerekir: daha sonra gerçek büyüklükteki probleme geçmek için veriler boyutsuz sayılara (Mach sayısı, Reynolds sayısı) indirgenir; bu sayılar gerçek olay ve modeli için aynı olmak zorundadır. (-> AKIŞ.)

kaynak:2-cilt:9
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hidrodinamik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:00 .