Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -A- > Ateşli silahlar-modern toplar

Genel Kültür -A- hakkinda Ateşli silahlar-modern toplar ile ilgili bilgiler


Bir savaşta değişik türden toplara gerek duyulur. Hafif sahra toplarının geniş bir alanda kullanılabilmesi için kolayca yer değiştirmesi gerekir. Gökyüzüne yöneltilerek seri ateş etmesi istenen uçaksavar toplan ise isabet gücünü

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.11.08, 21:43
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ateşli silahlar-modern toplar

Bir savaşta değişik türden toplara gerek duyulur. Hafif sahra toplarının geniş bir alanda kullanılabilmesi için kolayca yer değiştirmesi gerekir. Gökyüzüne yöneltilerek seri ateş etmesi istenen uçaksavar toplan ise isabet gücünü artırmak için gelişmiş nişan alma sistemleriyle donatılmalıdır.
Modern topların büyüklüğü kalibre (namlunun iç çapı) ya da mermi ağırlığıyla tanımlanır. Bugüne kadar savaşlarda kullanılan en büyük toplardan bazılan, II. Dünya Savaşı'nda savaş gemilerinde kullanılan 350 ve 400 milimetrelik toplardı. Günümüzün güdümlü füzeler çağında, savaş gemilerine daha küçük çaplı toplar yerleştirilir. Kara kuvvetlerinin kara hedeflerine karşı kullandıktan toplar, 11 kilogramlık mermi atan toplardan, 43 kilogramlık mermi atan 155 milimetrelik toplara kadar uzanan bir çeşitlilik gösterir. Bazı modern toplar geri tepmesizdir. Bu toplarda geri tepmeyi önlemek için, haznedeki sıcak gazın bir bölümünün geriye doğru kaçarak namluyu ileri itmesi sağlanır.
Obüs, bir tepenin arkasındaki hedeflere ateş edebilmek için mermiyi yerle büyük bir açı yaparak fırlatacak biçimde tasarlanmış bir silahtır. Günümüzde, aynı yöntemle mermi atan modern sahra toplarına da obüs denir. Güçlü çekicilere bağlanarak çekilen ya da paletli araçlara yerleştirilen toplara kundağı motorlu top denir. Tank toplan dönen zırhlı taretlere oturtulur {bak. Tank).
Menzili oldukça kısa olan havan topu'nda düşük hazne basıncı ve ince, hafif bir namlu yeterlidir. Havan topu, namlusu yerle büyük bir açı yapacak biçimde çelik bir tabana oturtulur. İki çelik ayakla desteklenen namlunun ağzından içeri bırakılan mermi, namlunun arka ucuna değdiği anda ateşlenir ve fırlayarak hedefe yönelir. Namlunun içi yivli değil düzdür ve geri tepme sistemi yoktur. Havan topunun roket biçimindeki mermisinin arka ucundaki kanatçıklar merminin havada kararlı biçimde yol almasını sağlar.
Makineli tüfek, cephanesi tükenmediği ve tetik çekili olduğu sürece ateş eder. Bir yandan ateş ederken bir yandan da kendini doldurur. Bir merminin ateşlenmesi, öteki merminin namluya sürülmesi için gereken enerjiyi sağlar. Otomatik olarak dolup ateş eden bu tür silahlara otomatik silah da denir. Bu tüfeklerin namlusu genellikle iki çelik ayakla desteklenir.
1862'de geliştirilen ilk makineli tüfek, bir kolun çevrilmesiyle dönen çok sayıda namludan oluşuyordu. Tümüyle otomatik ilk makineli tüfeği 1884'te Hiram Maxim yaptı. Bu silahın tek namlusu vardı ve cephanesi uzun bir şeride dizili fişeklerden oluşuyordu.
Piyadeler üzerinde çok etkili olan makineli tüfek her iki dünya savaşında da yaygın olarak kullanıldı. Aynca tank ve uçaklara da makineli tüfekler yerleştirildi. Günümüzdeki modern makineli tüfekler dakikada binlerce kurşun atabilir. Elde tutularak ateş edilen "tomson" ve "sten" gibi hafif makineli tüfekler de savaşta yaygın olarak kullanılmıştır.
I. Dünya Savaşı'nda kullanılan ünlü toplar arasında, Almanlar'ın 1914'te Liege ve Namur'daki Belçika kalelerini yıkmak için kullandıktan 420 milimetrelik "Şişman Bertha" adlı obüs ve gene Almanlar'ın 1918'de Paris'i bombaladıkları "Paris Topu" sayılabilir. 222 milimetrelik bu topla, bir topun ulaşabildiği en uzun menzil olan 120 kilometreye ateş edilebiliyordu.
ABD'nin 1953'te geliştirdiği "atom topu", 280 milimetrelik bir toptu ve atom bombası gücünde mermi atabiliyordu. Ne var ki güdümlü füzeler bu tür büyük toplan gereksiz kıldı. Çünkü füzelerin menzili çok daha uzun ve isabet gücü daha yüksektir. (Ayrıca bak.


Kaynak:1 Cilt 2
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ateşli, silahlar-modern, toplar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:36 .