Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -A- > Adalar-Kıta Adaları-Aleut Adaları-Ryukyu Adaları-Kuril Adaları-Commanderadaları

Genel Kültür -A- hakkinda Adalar-Kıta Adaları-Aleut Adaları-Ryukyu Adaları-Kuril Adaları-Commanderadaları ile ilgili bilgiler


Aleut Adaları, Alaska Yarımadası'nın güneybatısında, batıya doğru yaklaşık 1.900 km boyunca uzanır. Bering Denizi'ni Büyük Okyanus'tan ayıran Aleut Adaları volkanik oluşumlu bir adalar zinciridir. Attu Adası'na kadar olan bölümü ABD'ye,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.12.08, 23:50
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Adalar-Kıta Adaları-Aleut Adaları-Ryukyu Adaları-Kuril Adaları-Commanderadaları

Aleut Adaları, Alaska Yarımadası'nın güneybatısında, batıya doğru yaklaşık 1.900 km boyunca uzanır. Bering Denizi'ni Büyük Okyanus'tan ayıran Aleut Adaları volkanik oluşumlu bir adalar zinciridir. Attu Adası'na kadar olan bölümü ABD'ye, zincirin batı ucundaki Komandor(Commander) Adaları Rusya'ya bağlıdır.
Yağışlı, sisli ve serin olan Aleut Adaları hemen hemen tümüyle ağaçtan yoksun olmakla birlikte, otsu ve çiçeksi bitkiler yönünden zengindir. Adalarda yaşayan yerli halk Eskimolar'la yakın bağları olan Aleutlar'dır {bak. Eskimolar). Aleutlar yaşamlarını fok ve kuş avlayarak, balıkçılık yaparak kazanırlar. Bazı yörelerde kürkü için mavi tilki yetiştirilir. Adaların en önemli yerleşme merkezi Unalaska, başlıca hava ve deniz limanı Dutch Harbour'dır.
Kuril Adaleyi, Sibirya'nın kuzeydoğu ucundaki Kamçatka Yarımadası'yla Japon Adaları arasında uzanan volkanik adalar zinciridir. 56 adadan oluşan zincirin toplam alanı 15.600 km2'dir. Kuril Adaları sık ormanlar ve eğreltiotlarıyla kaplıdır. Adaları çevreleyen denizler yosunlar ve balık yönünden zengindir. 1875'ten II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Japonya'ya bağlı kalan Kuriller savaştan sonra SSCB'ye bağlanmıştır.
RyuKyu Adaları. Japonya'nın güneyinden Tayvan'a doğru uzanan RyuKyular 73 adadan oluşur. İklimi sıcak, toprakları çok verimlidir. Az sayıda yabanıl hayvanın yaşadığı adalarda birçok zehirli yılan türü vardır. Ada halkı sebze, pirinç, tatlıpatates ve tütün yetiştirir. Şekerkamışı ve ananas dış ülkelere satılır. Balıkçılık da önemlidir. En yoğun yerleşim merkezi, aynı zamanda Japonya'ya bağlı bir il olan Okinava Adası'dır. En büyük kent il merkezi Naha'dır.
Yıllar boyunca hem Çin, hem de Japonya RyuKyu Adaları üzerinde hak ileri sürdü, 19. yüzyılın sonlarına doğru Japonlar denetimi ele geçirdi. II. Dünya Savaşı'nın en korkunç çarpışmalarından biri 1945'te, Okinava' yi işgal eden ABD birlikleriyle Japonya arasında oldu. Ryu-Kyu Adaları savaştan sonra ABD'ye geçti, 1972'de bütünüyle Japonya'ya geri verildi.

Kaynak:1 Cilt 14
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adalar-kıta, adaları-aleut, adaları-commanderadaları, adaları-kuril, adaları-ryukyu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:59 .