Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -B- > Burkina Faso-Afrika'nın batısında bir ülke

Genel Kültür -B- hakkinda Burkina Faso-Afrika'nın batısında bir ülke ile ilgili bilgiler


1984'e kadar Yukarı Volta olarak bilinen Burkina Faso, Afrika'nın batısında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzey ve batıda Mali, güneyde Fildişi Kıyısı, Gana ve Togo, doğuda Benin ve Nijer ile

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.12.08, 20:44
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Burkina Faso-Afrika'nın batısında bir ülke

1984'e kadar Yukarı Volta olarak bilinen Burkina Faso, Afrika'nın batısında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzey ve batıda Mali, güneyde Fildişi Kıyısı, Gana ve Togo, doğuda Benin ve Nijer ile çevrilidir. Burkina Faso güneye doğru hafif eğimi olan geniş bir yayladır. Bu yaylayı Volta Irmağı'nın kolları akaçlar. Ülkenin
çalılıklarla kaplı kuzey bölgesi kuraktır. Uzun otlar ve bodur ağaç kümelerinin yer aldığı güney bölgesinde tropikal iklim egemendir. Yılın büyük bir bölümünün kuru ve sıcak geçtiği bu bölge haziranekim ayları arasında yağış alır. Ülkede yaşayan başlıca hayvanlar yaban sığırı, fil, suaygırı, timsah, aslan, antilop ve maymundur. Ayrıca çok çeşitli kuş türlerine rastlanır.
Ülke halkının çoğunluğunu Mosiler oluşturur. Mosiler More dilini konuşur. More dilinde, Burkina Faso "dürüst insanların yurdu" anlamına gelmektedir. Ülkede resmi dil ise Fransızca'dır. Nüfusun yarısı atalara tapınmaya dayanan kabile dinlerine bağlıdır; buna yakın bir bölümü Müslüman, yaklaşık sekizde biri de Hıristiyan'dır.
Büyük bir bölümü çiftçilikle geçinen halk sığır, koyun ve keçi besler. Ülkede yetişen başlıca ürünler darı, mısır, pirinç ve dış ülkelere de satılan yerfıstığıdır. Ülke topraklarının sadece yüzde 10'u ekime elverişlidir. Irmaklardan bol tatlısu balığı çıkar. Ayrıca balık üretme çiftlikleri balıkçılığa önem kazandırmıştır. Ülkede yetiştirilen sığırların eti ve derisi Fildişi Kıyısı'na ve Gana'ya satılmaktadır.
Burkina Faso'da altın, boksit ve manganez gibi değerli maden yatakları vardır; ama bunların işletilebilmesi için büyük yatırımlar gerekmektedir. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Bobo Diulasso'da yağ ve şeker fabrikaları kurulmuştur. Burkina Faso'da gelişmiş bir karayolu ağı vardır; ayrıca başkent Uagadugu ve ikinci büyük kenti olan Bobo Diulasso, demiryoluyla Fildişi Kıyısı'nın başkenti Abidjan'a bağlanırlar. Her iki kentin de bir havali
manı ve radyo istasyonu, Uagadugu'da bir de televizyon istasyonu bulunmaktadır. Hastaneler, sağlık merkezleri ve uzak köylere götürülen gezici sağlık hizmetleri Afrika'nın bu bölgesinde yaygın olan uyku hastalığına ve cüzama karşı etkili olmuştur.
14. yüzyılda Mosiler'in Uagadugu yakınlarında kurdukları krallık 1896'da Fransa'nın denetimi altına girdi. Ülke 1947'de, Yukarı Volta adıyla Fransız Birliği'nin denizaşırı topraklarından biri oldu. 1960'ta bağımsızlığına kavuşan Burkina Faso, Mali ile sınır anlaşmazlıkları, kuraklık ve kaynak azlığı gibi sorunlar nedeniyle önemli bir gelişme sağlayamadı.
Genç bir nüfus yapısı olan Burkina Faso' da, yaşı 15'in altında olanların nüfusa oranı yüzde 50'ye yakındır.

Burkani Faso***8217;ya ilişkin bilgiler
RESMİ ADI: Burkina Faso.
YÖNETİM BİÇİMİ: Bağımsız cumhuriyet.
YÜZÖLÇÜMÜ: 274.200 km2.
NÜFUS (1991): 9.261.000.
BAŞKENT: Uagadugu.
BAŞLICA KENTLER VE NÜFUSLARI (1985): Uagadugu (441.514), Bobo Diulasso (228.668), Kudugu (51.926), Uahiguya (38.902), Banfora (35.319).
BAŞLICA ÜRÜNLER: Süpürgedarısı, darı, şekerkamışı,
köklerinden yararlanılan bitkiler, mısır.
BAŞLICA İHRACAT ÜRÜNLERİ: Pamuk, yerfıstığı. ÖNEMLİ KENTLER: Uagadugu, Bobo Diulasso, Kudugu.
EĞİTİM: Zorunlu değil; okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 20'si okula gitmektedir.

Bağımsızlığını kazandığı 1960'tan bu yana beş askeri darbenin gerçekleştirildiği Burkina Faso'da demokrasiye geçişte sancılı bir süreç yaşanıyor. 1982'deki darbenin ardından 1983'te başbakan olan Yüzbaşı Thomas Sankara aynı yıl bir darbe yaparak Ulusal Devrim Konseyi' ni oluşturdu ve başkanlığını üstlendi. Sankara 1987'de, Yüzbaşı Blaise Compaorâ'nın önderlik ettiği bir darbeyle devrildi. 1989'da Compaorâ'ya karşı girişilen başarısız darbeden sonra yedi kişinin idam edilmesi uluslararası düzeyde tepkilerle karşılaştı. Compaorâ çok partili seçimlerin 1991'de yapılacağını açıklamak zorunda kaldı ve geçici bir hükümet kurulmasına izin verdi. Haziran 1991'de yapılan halkoylamasmdan sonra 24 siyasal parti yasallaştı. Compaorâ bir ulusal konferans toplanması talebini kabul etmediği için,aralıkta yapılan seçimleri muhalefet büyük ölçüde boykot etti. Olaylı geçen seçimleri, tek aday olan Compaorâ kazandı. Seçimlerin ardından, boykotu yönlendiren iki muhalefet önderi öldürüldü.


Kaynak:1-cilt:4
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
batısında, burkina, faso-afrika'nın, ülke

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:10 .