Nüve Forum


Genel Kültür -B- hakkinda Benin-Benin Halk Cumhuriyeti ile ilgili bilgiler


Benin.1975'e kadar adı Dahomey olan Benin Halk Cumhuriyeti, Batı Afrika'nın Gine Körfezi'nde yer alır. Doğuda Nijerya, kuzeydoğuda Nijer, kuzeybatıda Burkina Faso (1984'e kadar Yukarı Volta) ve batıdaTogo ile çevrilidir. Kıyısında

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.12.08, 21:00
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Benin-Benin Halk Cumhuriyeti

Benin.1975'e kadar adı Dahomey olan Benin Halk Cumhuriyeti, Batı Afrika'nın Gine Körfezi'nde yer alır. Doğuda Nijerya, kuzeydoğuda Nijer, kuzeybatıda Burkina Faso (1984'e kadar Yukarı Volta) ve batıdaTogo ile çevrilidir. Kıyısında sığ, tuzlu su gölleri olan lagünler; daha içeride bir bataklık şeridiyle yağmur ormanı vardır. Gene iç bölgelerde kuzeye doğru yükselerek Atakora Dagları'na kadar uzanan otlaklarla örtülü yaylalar yer alır. En uzun ırmağı Oueme, PortoNovo'da denize dökülür. Grand Popo' da denize dökülen Mono Irmağı, Togo sınırını oluşturur. Benin'de sıcak, nemli ve bol yağışlı bir iklim egemendir.
Çoğunluğu Siyah Afrikalı olan halk çiftçilikle geçinir. Darı, mısır, bir tür yerelması olan yam ve manyok yetiştiriciliğinin yanı sıra, yaylalarda, sığır ve koyun beslenir. Dışarıya sattıkları başlıca ürünler palmiye çekirdeği ve yağı, yerfıstığı, kahve ve pamuktur.
Benin'in başkenti PortoNovo 208.000 nüfusludur. Bir lagün kıyısında, dar bir kara şeridine kurulmuş olan liman kenti Cotonou' nun nüfusu ise 487.000'dir. İç bölgelerdeki ana yerleşim merkezi ve eski başkent Abomey'in nüfusu 54.000'dir. PortoNovo'da, Dahomey Krallığı ve Fransız sömürgeciliği döneminden kalma ilginç yapılar vardır. Benin Krallığı'nın tarihi, Abomey'deki müzede tüm ayrıntilanyla sergilenmektedir. Geleneksel dans gösterilerinin düzenlendiği bu tarihi kentte, yerel el sanatı ürünleri önemli bir gelir kaynağıdır.
17. ve 18. yüzyıllarda, yerli halkın çoğu köle olarak toplandığı için Dahomey, Köle Kıyısı adıyla tanındı. 1625'ten beri varlığınısürdüren Dahomey Krallığı, 1899'da Fransızlar'a yenilince Fransız Batı Afrikası'na katıldı. 1959'da özerkliğini, 1960'ta bağımsızlığını ilan etti. 196070 arasında ikisi yasal olmak üzere 11 hükümet değişikliği oldu. 1975'te yeni bir düzenlemeyle, Benin Halk Cumhuriyeti adını aldı. Resmi dili Fransızca olan bu ülkenin, Fransa ile güçlü bağları vardır. Çalkantılı bir siyasal yapısı olan Benin dış yardıma bağımlı yoksul bir ülkedir.
Benin***8217;e ilişkin bilgiler
RESMİ ADI: Benin Cumhuriyeti.
YÖNETİM BİÇİMİ: Tek meclisli, çok partili cumhuriyet.
YÜZÖLÇÜMÜ: 112.600 km2.
NÜFUS (1991): 4.776.000.
BAŞKENT: PortoNovo (resmi); Cotonou (fiili).
BAŞLICA KENTLER VE NÜFUSLARI (1982): Cotonou(487.000), PortoNovo (208.000), Parakou (66.000),Abomey (54.000), Kandi (53.000).
COĞRAFİÖZELLİKLER: 110 km uzunluğundaki alçak kıyışeridi lagünlerle kaplıdır. İç bölgelerde, Oueme Irmağı'nın suladığı, kuzeye doğru yükselen verimli bir yayla yer alır.
BAŞLICA ÜRÜNLER: Manyok, mısır, yam, palmiye
çekirdeği, yerfıstığı, kahve ve pamuk.
EĞİTİM DURUMU: Nüfusun yaklaşık yüzde 50'sinin 15 yaşın altında olduğu bu ülkede, yaşları 512 arasındaki çocuklar için eğitim zorunludur.

1975'te Benin Halk Cumhuriyeti adını alan ve sosyalist bir düzenin kurulmasına çalışilan Benin'de son yıllarda önemli gelişmeler görüldü. SSCB ile Doğu Avrupa'daki köklü değişikliklerden sonra Benin'de de MarksizmLeninizm reddedildi ve ülkenin adı Benin Cumhuriyeti olarak değiştirildi.
Otuz yıldır ilk kez serbest seçimlerin yapılmasıyla Benin 1991'de çok partili demokrasi
ye geçiş sürecine girdi. Seçimlerde Başkan Mathieu Kerekeu, Nicephore Soglo karşısında yenilgiye uğrayarak, Afrika'da seçimle görevden uzaklaştırilan ilk devlet başkanı oldu. Benin'in çözüm bekleyen sorunlarının başında, son yıllarda giderek artan ekonomik ve toplumsal sıkıntılar geliyordu.


Kaynak:1-cilt:3
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
benin-benin, cumhuriyeti, halk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:34 .