Nüve Forum


Genel Kültür -C-Ç- hakkinda Çiçeğin bölümleri ile ilgili bilgiler


Çiçeklerin çoğu dıştan içe doğru sırasıyla çanak, taç, erkekorganlar ve dişiorganlar denen dört temel bölümden oluşur. Ama bazı çiçeklerde taç bölümü yoktur; bazılarında da, örneğin lalede taç ve çanak bölümleri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.12.08, 21:13
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Çiçeğin bölümleri

Çiçeklerin çoğu dıştan içe doğru sırasıyla çanak, taç, erkekorganlar ve dişiorganlar denen dört temel bölümden oluşur. Ama bazı çiçeklerde taç bölümü yoktur; bazılarında da, örneğin lalede taç ve çanak bölümleri ayırt edilemeyecek kadar biribirine benzer. Ayrıca çiçeklerin bazısında erkekorganlar, bazısında dişiorgan bulunmaz. Kısacası çiçekler yapıolarak birbirinden çok farklıdır. Gene de düğünçiçeği ve yüksükotu gibi tipik bir çiçekte bu dört bölüm açıkça görülebilir.
En dışta, çanakyaprakların birleşmesiyle oluşan ve gerçekten bir çanağı andıran çanak bölümü bulunur. Çanakyapraklar genellikle yeşil renklidir ve çiçek henüz tomurcuk durumundayken içte katlanmış halde bulunan taçyaprakların çevresini sararak koruyucu bir örtü oluşturur. Çanakyapraklar yüksükotunda olduğu gibi birleşerek kaynaşmış ya da düğünçiçeğindeki gibi ayrı ayrı olabilir. (Düğünçiçeği için ayrıca BİTKİ maddesindeki çizime bakınız.)
Çanağın içinde taçyaprakların oluşturduğu taç bölümü yer alır. Taçyapraklar da düğünçiçeğinde olduğu gibi birbirinden ayrı, domatesçiçeğindeki gibi yarı yarıya birleşmiş ya da petunyanın huni biçimindeki çiçeklerinde olduğu gibi tümüyle birleşmiş olabilir. Bazı çiçeklerde taçyaprakların sayısı yalnızca dört ya da beş tane, bazılarında çok fazladır. Bir çiçeğin bütün taçyaprakları aynı biçimde olabileceği gibi, bazen de birkaçı birleşerek bezelye çiçeklerinde, aslanağzında ve orkidelerde görülen "kanat", "dudak" ya da "kelebek" gibi özel biçimler alabilir.
Taçyapraklar genellikle bir çiçeğin en göze çarpan, en renkli bölümüdür ve birçok kişi çiçekleri taçyapraklarının sayısına, biçimine ve rengine bakarak tanır. Oysa bazen bu görünüm yanıltıcı olabilir; örneğin nergislerin dıştaki sarı renkli "taçyaprakları" aslında iyice irileşmiş, renkli çanakyapraklardır.
Tacın içinde sayıları iki ile birkaç yüz arasında değişebilen erkekorganlar dizilidir. Çiçektozlarını üreten bu organlar ipçik ya da telcik denen ince bir sap ile bu sapın tepesindeki bir başçıktan, yani çiçektozu kesesinden oluşur.
Çiçeğin en ortasında meyveyapraklarından (karpellerden) oluşmuş tek ya da birkaç tane dişiorgan bulunur. Her dişiorganın en üst bölümünde bir tepecik, bunun altında tepeciği taşıyan bir boyuncuk ve en dipte tohumtaslaklarını barındıran şişkince bir yumurtalık vardır. Erkekorganlardan gelen çiçektozları, yüzeyi yapışkan bir sıvıyla kaplı olan tepeciğe konar, sonra boyuncuk kanalıyla dipteki yumurtalığa ulaşır. Bu yapışkan sıvının çok önemli bir işlevi vardır; çünkü çiçektozları boyuncuğun altındaki yumurtalığa ulaşmadıkça buradaki tohumtaslaklarını dölleyemez. Ancak bu dişi ve erkek üreme hücreleri birleştiğinde tohumtaslağı tohuma dönüşür; bu tohum toprağa düşerek çimlendiğinde de bitkinin küçük bir kopyası olan yeni bir bitki gelişebilir (bak. ÇİMLENME).
Çiçektozlarının erkekorgandan dişiorgana taşınmasına tozlaşma denir. Çiçektozları rüzgârla, böceklerle, kuşlarla ya da başka hayvanlarla, hatta bazı su bitkilerinde suyun akıntısına kapılarak bir çiçekten öbürüne taşınır. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi TOZLAŞMA maddesinde bulabilirsiniz.


Kaynak:1-cilt:4

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 01.04.09, 15:57
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Thumbs up Cevap: Çiçeğin bölümleri

fdfyujjkookgfertufdrtyg
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 08.04.09, 17:55
boşver sorma gitsin
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Çiçeğin bölümleri

güzel yazı hazırlamışsın
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 19.04.09, 17:03
Acemi
 
Üyelik tarihi: Apr 2009
İletiler: 2
bekir selman doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Çiçeğin bölümleri

bencede güzel istediklerime ulastım
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 28.05.09, 21:37
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Thumbs up Çok ii oLmuş KardeŞ sınava yardım ettin saoL xD

Çok ii oLmuş KardeŞ sınava yardım ettin saoL xD
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 30.11.09, 17:03
sırma akınlı
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Smile Cevap: Çiçeğin bölümleri

benim performans ödevime yardımcı oldu.saolsun
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 01.01.10, 17:33
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Smile Cevap: Çiçeğin bölümleri

benim performans ödevime lazımdı çok ama çok saolun size minnettarım....
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 22.03.10, 16:14
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Çiçeğin bölümleri

ben 100 aldım saolun
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bölümleri, çiçeğin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:17 .