Nüve Forum


Genel Kültür -E- hakkinda Elektrikli Süpürge ile ilgili bilgiler


Yerlerde, duvarlarda, halıların ve mobilyaların üzerinde biriken tozları emerek temizleyen elektrikli süpürgelerin bulunması ev ve işyeri temizliğinde önemli bir adımdır. Daha önceleri halılar süpürülerek ya da dövülerek, kumaş kaplı mobilyalar

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.12.08, 21:26
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Elektrikli Süpürge

Yerlerde, duvarlarda, halıların ve mobilyaların üzerinde biriken tozları emerek temizleyen elektrikli süpürgelerin bulunması ev ve işyeri temizliğinde önemli bir adımdır. Daha önceleri halılar süpürülerek ya da dövülerek, kumaş kaplı mobilyalar ise fırçalanarak temizlenir, bu sırada havalanan tozların büyük bölümü bir süre sonra yeniden eşyaların üzerine konardı. Oysa elektrikli süpürge tozları emerek bir torbanın içinde topladığından, hem tozların havalanıp çevreye dağılmasını önler, hem de halı ve dokumaların arasına yerleşmiş tozları süpürge ya da fırçadan çok daha iyi temizler.
Elektrikli süpürgelerde bir elektrik motoru ile bu motorun döndürdüğü bir pervane bulunur. Bu pervane döndükçe içeride bir boşluk ya da vakum yaratır (bak. Vakum). Böylece, bu boşluğu doldurma eğiliminde olan hava hızla makinenin içine doğru akarken çevredeki tozları ve küçük kir parçacıklarını da birlikte sürükler. Emilen hava pervanenin etkisiyle yeniden dışarı atıldığı için makinedeki boşluğa sürekli hava emilir; ama havadaki toz ve kir parçacıkları içerideki gözenekli torbanın çeperlerinden geçemediğinden torbada birikir.
Elektrikli süpürgelerin bazı tiplerinde toz torbası makinenin dışındadır ve yere dik inen uzun bir sapa tutturulmuştur; motor ve pervane ise süpürgenin yere değen bölümündeki kapalı bir kutu içindedir. Bu bölümün altındaki açıklıkta, süpürgenin öne ya da arkaya itilmesiyle dönen fırçalar bulunur. Fırçaların kaldırdığı tozlar emilen havayla birlikte toz torbasına dolar.
Kutu tipi elektrikli süpürgelerde ise motor, pervane ve toz torbası silindir ya da küre biçimindeki bir gövdenin içine yerleştirilmiştir. Gövdeye bağlanan emme hortumunun ucuna, temizlenecek yüzeye uygun olarak değişik fırça ve ek parçalar takılabilir. Elektrikli süpürgelerin eski tiplerinde toz torbaları bezdendi ve dolunca boşaltılması gerekiyordu. Yeni üretilen tiplerde ise dolunca atılan kâğıt torbalar kullanılır.
Elektrikli süpürgelerin öncüsü, 1850'lerde yapılan ve pervane ya da körükleri elle çalıştırılan vakumlu (emici) süpürgelerdir. Bu süpürgelere bir elektrik motorunun eklenmesiyle geliştirilen ilk elektrikli süpürgeler pek kullanışlı değildi; bir yerden bir yere kolayca taşınamayacak kadar büyük ve sabit olan bu süpürgeler yalnızca büyük yapılarda yerleri temizlemek için kullanılıyordu. ABD'de James Murray Spangler'in geliştirdiği taşınabilir elektrikli süpürgenin patentini satın alan William Henry Hoover bu süpürgelerin seri üretimine başladı ve Hoover adı elektrikli süpürgelerin en ünlü markalarından biri olarak tanındı.


Kaynak:1-cilt:6
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 05.08.10, 09:01
Acemi
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
İletiler: 1
grkcs doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Elektrikli Süpürge

Merhaba,

öncelikle harika bir paylaşım ve bilgilendirme olmuş teşekkürler.
Bunun yanında çekilen tozun tutulması için 3 çeşit yöntem vardır.
Bunlardan ilki suya emdirme yöntemidir. Yeni nesil süpürgelerde toz torbası yerine kullanılan bu özelliğin kötü yanı her defasında haznenin boşaltılıp yıkanma gerektirmesidir.
Elektrikli süpürge toz torbalarında 1.seçenek artık hepmizin bildiği kağıt toz torbasıdır.
Genellikle 50gr/m² dış filtre kağıdı ile üretilen bu ürünlerin bazılarında 18gr/m² astar kağıdıda kullanılır. Tabii 2 katlı olan kağıt toz torbaları şiddetle tavsiye edilir. Genel olarak pazarlarda satılan ucuz torbalar tek katlı torbalardır. Bu süpürge toz torbaları hem yüksek emiş gücü olan süpürgelerde patlayabilirler hem de toz tutma oranları daha düşüktür.
2.seçenek ise SMS, sentetik yada halk dilinde bez torba olarak adlandırılan dokunmamış (nonwoven) sentetik kumaştan üretilmiş toz torbalarıdır. Bu toz torbaları genellikle 3 yada 5 katlı nonwoven kumaşlardan üretilir. Kullanılan kumaşlar üstün toz tutma ve bakteri, mite, akar vs barındırmayan spunbond ve meltblown adı verilen antibakteriyel toz torbalarıdır. Kağıt toz torbalarında %85 olan toz tutma oranı sentetik toz torbalarında %99'a kadar çıkabilmektedir. Diğer taraftan bu toz torbalarının kağıt toz torbalarına göre diğer üstün özellikleri, suyu emmesi, delinmemesi ve yapıştırma yerine ultrasonic dikildiği için kolay patlamamasıdır. Özellikle hamilelerin, çocukların yaşlıların ve astım hastalarının bulunduğu ortamlarda özellikle tavsiye edilmektedir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
elektrikli, süpürge

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:41 .