Nüve Forum


Genel Kültür -G- hakkinda Gülhatmi-Bahçe çiçekleri ile ilgili bilgiler


Gülhatmi,2,53 metreye kadar yükselebilen gövdesiyle en uzun boylu bahçe çiçeklerinden biridir. Süs bitkisi olarak çok yetiştirilen gülhatminin {Althaea rosea) adındaki "gül" sözcüğü pembe renkli iri çiçeklerinden gelir. Gerçekte ne gülle,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.12.08, 17:32
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Gülhatmi-Bahçe çiçekleri

Gülhatmi,2,53 metreye kadar yükselebilen gövdesiyle en uzun boylu bahçe çiçeklerinden biridir. Süs bitkisi olarak çok yetiştirilen gülhatminin {Althaea rosea) adındaki "gül" sözcüğü pembe renkli iri çiçeklerinden gelir. Gerçekte ne gülle, ne de gülgillerle akrabalığı olan bu otsu bitki ebegümecigiller familyasından bir hatmi türüdür. Hatmi türlerinden çoğunun yaprak, kök ve çiçekleri çok eskiçağlardan beri göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, yaraları iyileştirici ve idrar artırıcı etkisi nedeniyle halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmıştır. Nitekim hatmi cinsinin bilimsel adı olan Althaea sözcüğü de "iyileştirici, şifalı" anlamındaki Eski Yunanca bir sözcükten gelir. Sulak yerlerde kendiliğinden yetişen tıbbi hatmi {Althaea officinalis) daha az ve gösterişsiz çiçekler açtığı için süs bitkisi olarak yetiştirilmez. Oysa gülhatmi, anayurdu olan Çin'den dünyanın birçok yöresine götürülmüş ve kırmızı, mor, beyaz ya da san, hatta katmerli çiçek veren birçok çeşidi geliştirilmiştir. Aktarlarda hatmi çiçeği adıyla satılan ve çay gibi demlenerek göğsü yumuşatmak üzere içilen kurutulmuş çiçekler de genellikle tıbbi hatminin değil gülhatminin çiçekleridir.
Gülhatminin çan biçimindeki iri ve yuvarlak çiçekleri düz ve dik gövdenin ya da dalların ucunda topluca açar. Her çiçeğin, boz yeşil renkli, tüylü bir çanağın ortasından çıkan damarlı, kırışık ve ipeksi görünümlü beş taçyaprağı vardır. Bu taçyapraklar üst üste bindiği için, çiçeğin taç bölümü tek parçaymış gibi gözükür. Çiçeğin ortasında, dişiorganların tepecikleri ile erkekorganların birleşmesinden oluşan çan tokmağı gibi bir boru bulunur. Bu boruya konan böcekler, ayaklarına bulaşan çiçektozlarını başka bir çiçekteki dişiorganların tepeciklerine taşıyarak tozlaşmayı sağlar. Ama böcekler olmadığında da erkekorganlar kıvrılıp aşağıya doğru sarkarak aynı çiçeğin dişiorganını kendi kendine dölleyebilir. Döllenmiş çiçeklerden gelişen meyve, ebegümecigillerin öbür türlerindeki gibi incecik dilimlere bölünmüş, alttan ve üstten basık bir bohça gibidir. Bu dilimlerin her birinde birer tohum bulunur.
Gülhatmi çokyıllık bir bitkidir ve tohumdan kolayca yetişir. Her kış başında kuruyan bitki ertesi yıl yeniden yeşerip çiçek açar; üstelik, çevresine saçtığı tohumlardan çimlenen yeni bitkilerle bütün bahçeyi kaplayabilir. İyi akaçlanmış (fazla su biriktirmeyen), zengin toprakları seven gülhatminin yazın bol bol sulanması ve rüzgârlı havalarda sırıklara bağlanması gerekir.
Gülhatminin hem çiçeklenme süresi uzun olduğu, hem de her bitki ayrı zamanlarda çiçek açtığı için, bahçelerde kışa kadar bir renk cümbüşü sürüp gider.


Kaynak:1 Cilt 7
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çiçekleri, gülhatmi-bahçe

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:02 .