Nüve Forum


Genel Kültür -K- hakkinda Katerina-Rus çariçesi ile ilgili bilgiler


(17291796). Tarihte Büyük Katerina olarak anılan Rus Çariçesi II. Katerina döneminde fetihlerle ülkenin topraklan genişletildi. Yasalarda yeni düzenlemeler yapıldı. İletişim, kültür ve ticaret alanlarında önemli gelişmeler sağlandı. Alman kökenli bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.12.08, 10:46
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Katerina-Rus çariçesi

(17291796). Tarihte Büyük Katerina olarak anılan Rus Çariçesi II. Katerina döneminde fetihlerle ülkenin topraklan genişletildi. Yasalarda yeni düzenlemeler yapıldı. İletişim, kültür ve ticaret alanlarında önemli gelişmeler sağlandı.
Alman kökenli bir prenses olan Katerina 15 yaşındayken, ilerde III. Petro adıyla Rus
tahtına çıkacak olan Grandük Petro ile evlenmek üzere Almanya'dan Rusya'ya geldi ve bir yıl sonra evlendi. 1762'de tahta çıkan Çar III. Petro silik, dengesiz ve başarısız bir yöneticiydi. Çarlığı sırasında din adamlarını kendisine düşman etti. Tahta çıktıktan altı ay sonra, çan ve ailesini korumakla görevli muhafız birliğinin ayaklanması sonucu, Petro öldürüldü. Katerina kiliseden aldığı destekle tahta çıktı. Dine saygı göstereceğine ve koruyacağına, Rusya'yı güçlendirmek için çalışacağına ant içti.
II. Katerina döneminde Rusya'da toprağa bağlı köleler olan serfler yoksulluk içindeydi. II. Katerina soyluların, serfler üzerindeki haklarını daha da genişletti. 1773'te, Yemelyan Pugaçov'un önderliğinde başlayan köylü ayaklanması ordu gücüyle ve büyük bir şiddetle bastırıldı. Ayaklanmanın önderleri öldürüldü ya da Sibirya'ya sürgüne gönderildi. Katerina'nın 34 yıllık yönetimi sırasında Polonya'nın büyük bir bölümünü, Karadeniz ve Hazar Denizi yakınlarındaki toprakları da içeren bölgeler ele geçirildi. Bu başarılar ona "Büyük" sanını kazandırdı.
Osmanlı Devleti I. Petro döneminden (16941725) beri Rusya ile savaş durumundaydı. Rus orduları 1770'te Osmanlı Devleti'nin koruması altındaki Kırım Hanlığı'm istilaya girişti. Bunun üzerine çıkan OsmanlıRus savaşının sonunda 1774'te imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile Kırım'a bağımsızlık verilmesi, Ruslar'ın 1783'te Kırım'ı topraklarına katmalarını kolaylaştırdı. Böylece Karadeniz'in kuzeyini ele geçiren Rusya, Osmanlı Devleti için bir tehlike olmaya başladı. Kırım'ı geri almak isteyen Osmanlılar'a karşı girişilen ikinci bir savaşın sonunda 1792'de imzalanan Yaş Antlaşması ile de Rus ticaret gemilerine boğazlardan serbest geçiş izni verildi; böylece Rusya için Akdeniz'e ulaşma olanağı doğdu.
Çağının bilimsel ve düşünsel gelişmelerine büyük bir ilgi duyan Katerina okumayı çok seviyordu. Avrupa'nın önde gelen düşünürleri ve yazarlarıyla mektuplaştı. Bu mektuplar ince espirileriyle keskin bir zekâyı yansıtıyordu. Resim ve heykel yapmaya da meraklı olan Katerina, satın aldığı yüzlerce resimle bugünkü zengin Ermitaj Müzesi'nin kurucusu sayılır.


Kaynak:1 Cilt 10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çariçesi, katerina-rus

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:40 .