Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -K- > Kerbela Olayı-Hz. Ali'Nin Oğlu Hz. Hüseyin'İn öldürülmesi

Genel Kültür -K- hakkinda Kerbela Olayı-Hz. Ali'Nin Oğlu Hz. Hüseyin'İn öldürülmesi ile ilgili bilgiler


(680), Emeviler'e karşı halifelik savında bulunan Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in öldürülmesi olayıdır. Kerbela Olayı Müslümanlar arasındaki ayrılıkları daha da derinleştirmiş, günümüze kadar gelen SünniŞii çekişmesinde bir dönüm noktası olmuştur.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.12.08, 10:46
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kerbela Olayı-Hz. Ali'Nin Oğlu Hz. Hüseyin'İn öldürülmesi

(680), Emeviler'e karşı halifelik savında bulunan Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in öldürülmesi olayıdır. Kerbela Olayı Müslümanlar arasındaki ayrılıkları daha da derinleştirmiş, günümüze kadar gelen SünniŞii çekişmesinde bir dönüm noktası olmuştur.
Muaviye'nin 661'de halifeliğini ilan etmesine karşı çıkan Hz. Ali yandaşları ilk fırsatta
halifeliği Hz. Muhammed'in soyundan gelenlere yani Hz. Ali'nin oğullan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'e geri vermek için çetin bir mücadeleye girişmişlerdi. Gerçi daha başlangıçta Hz. Hasan Müslümanlar arasında daha fazla kan dökülmesini önlemek için halifeliği daha güçlü durumdaki Muaviye'ye devretmişti. Buna karşılık Muaviye de kendinden sonra Hz. Hüseyin'in halife olmasını kabul etmişti. Gene de birçok kişi Muaviye'nin halifeliğini tanımamıştı. Muaviye'nin bunlara karşı zor kullanması ve halifelik merkezini Mekke'den Şam'a taşıması bir aile saltanatı kuracağı yolundaki görüşleri daha da güçlendiriyordu. Nitekim Muaviye 680'de ölünce yandaşları Hz. Hüseyin'e verilen sözü unutup Muaviye' nin oğlu Yezid'i halife ilan ettiler. Buna karşılık Küfe halkının büyük çoğunluğu Hz. Hüseyin'i halife kabul ettiğini açıklayarak onu kente çağırdı. Mekke'den yola çıkan Hz. Hüseyin Irak'ta büyük destek bulacağını umuyordu. Ama Yezid'e bağlı güçler Hz. Hüseyin'e destek verecek kişileri yakaladılar, grupları dağıttılar, Hz. Hüseyin'e de geri dönmesini önerdiler. Hz. Hüseyin yanındaki az bir güçle ilerlemeyi sürdürünce Kerbela yakınlarında yolunu kestiler. Arkadan da çevrildiği için Fırat Irmağı ile bağlantısı kopan ve susuz kalan Hz. Hüseyin ve yandaşları savaşmak zorunda kaldılar. Çok üstün güçlere karşı girişilen bu savaşta Hz. Hüseyin'le birlikte iki küçük oğlu, Hz. Hasan'ın çocuklarından Ebubekir ile Kasım ve Hz. Muhammed'in soyundan birçok kişi öldü.
Müslümanlar arasında büyük yankılar yaratan bu olaydan sonra ayrılıklar daha da derinleşti. Halifeliğin Hz. Ali'nin ve onun soyundan gelenlerin hakkı olduğuna inanan Şiiler Hz. Hüseyin'in öldürüldüğü muharrem ayının 10. gününü yas günü ilan ettiler. Her yıl büyük törenlerle onu andılar. Kerbela Olayı dinsel edebiyatta da yaygın olarak işlendi. Hz. Hüseyin ve öbür Kerbela şehitleri için birçok ağıt kaleme alındı. Hz. Hüseyin'in Kerbela'daki türbesi bugün de Şiiler için kutsal bir ziyaret yeri sayılır.


Kaynak:1 Cilt 10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ali'nin, hüseyin'ın, hz., kerbela, oğlu, olayı-hz., öldürülmesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:58 .