Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -K- > Klor Gazı-Kullanım Alanları

Genel Kültür -K- hakkinda Klor Gazı-Kullanım Alanları ile ilgili bilgiler


KLOR, yeşilimsi sarı renkte, çok keskin, boğucu bir kokusu olan zehirli bir gazdır. Kimyasal simgesi Cl, atom numarası 17, atom ağırlığı da 35,453'tür. Klor başka elementlerle o denli kolay birleşir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.12.08, 10:46
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Klor Gazı-Kullanım Alanları

KLOR, yeşilimsi sarı renkte, çok keskin, boğucu bir kokusu olan zehirli bir gazdır. Kimyasal simgesi Cl, atom numarası 17, atom ağırlığı da 35,453'tür. Klor başka elementlerle o denli kolay birleşir ki, doğada serbest olarak değil, ancak bileşik halinde bulunur. Kayatuzu ve deniz suyundaki tuz (her ikisi de sodyum klorür), doğadaki en yaygın klor bileşikleridir. Vücudumuzdaki akışkanların çoğunda klor tuzları bulunur. Mide suyunda,
hidroklorik asit denen hidrojen ve klordan oluşmuş bir asit vardır.
İsveçli kimyacı Cari Wilhelm Scheele 1774'te manganez dioksitin özelliklerini araştırırken, bir raslantı sonucunda klor gazını elde etti. Ama klor, 1810'da İngiliz bilim adamı Sir Humphry Davy kanıtlayıncaya kadar bir element olarak kabul edilmedi; Davy, bu yeni elementi, "yeşil" anlamında eski Yunanca klorossözcüğünden yararlanarak klor olarak adlandırdı.
Klor günümüzde, kuvvetli bir sodyum klorür çözeltisinden elektrik akımı geçirilerek hazırlanır; oldukça ucuz olan bu yöntem, sanayi çapındaki üretimde de uygulanır. Klor, soğutularak ya da basınç altında sıvılaştırılabilir ve sıvı haldeyken depolanabilir, çelik silindirlerde, tankerlerde, özel olarak tasarımlanmış demiryolu vagonlarında taşınabilir.
Klor ve klor bileşiklerinin pek çok kulanım alanı vardır. Klorun yalın halde en çok kullanıldığı alan pamuk, keten ve kâğıt üretiminde kullanılan odun hamurunun ağartılması işlemidir. Klor gazı güçlü bir dezenfektandır; bakterileri öldürmek için içme suyuna çok az miktarlarda klor katılır (1 milyon birim suya üç birim klor). Yüzme havuzlarının suyuna, sağlığa zararlı canlıları etkisiz hale getirmek için daha fazla klor katıldığından kokusu hemen alınır. Çeşitli klor bileşikleri de ağartıcı ve dezenfektan olarak kullanılır. Boyarmadde yapımında ve hurda tenekelerden kalayın geri kazanılması işleminde de klordan yararlanılır. Havai fişekler ve kibrit kutularının kenar sürtme şeritleri, potasyum klorattan (potasyum, klor ve oksijenden oluşan bir bileşik) yapılır. Sodyum klorat, yabani otlara karşı yaygın olarak kullanılan bir bileşiktir.
Bir zamanlar kuru temizleme sanayisinin ana maddesi olan karbon tetraklorür gibi çözücü olarak kullanılan klorlu karbon bileşiklerinin (bunlara organik klor bileşikleri ya da organoklorik bileşikler denir); diklorodifeniltrikloretan (DDT) gibi böcek ilaçlarının; polivinil klorür (PVC) gibi plastiklerin üretiminde de büyük miktarlarda klor kullanılır.
İnsanlar kloru, kimyasal bir savaş aracı, bir silah olarak kötü amaçlarla da kullanmışlardır. Zehirli gazı ilk kez I. Dünya Savaşı sırasında, 22 Nisan 1915'te Ypres'da Almanlar kullandılar. İlk kullanılan bu gaz hemen hemen katışıksız klordu; o tarihten sonra fosgen, hardal gazı ve levizit de aralarında olmak üzere (hepsi de klor bileşikleridir) pek çok öldürücü gaz yapıldı. II. Dünya Savaşı sırasında da bu tür gaz stoklarının olduğu biliniyor. Ama bu silahı savaş sırasında yalnızca Japonlar Çin'de kullandılar (bak. Kimyasal Savaş).


Kaynak:1 Cilt 10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanları, gazı-kullanım, klor

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:48 .