Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -K- > Köprü Türleri-Kemer Köprüler

Genel Kültür -K- hakkinda Köprü Türleri-Kemer Köprüler ile ilgili bilgiler


İskoçya'daki "Atlantik Üzerindeki Köprü", en eski örneklerine Roma döneminde rastlanan taş kemer köprülerin ilginç bir örneğidir. Özenle biçim verilen taşlarla yapılmış olan bu zarif görünümlü köprü, günümüze sağlam olarak kalmıştır

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.12.08, 12:22
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Köprü Türleri-Kemer Köprüler

İskoçya'daki "Atlantik Üzerindeki Köprü", en eski örneklerine Roma döneminde rastlanan taş kemer köprülerin ilginç bir örneğidir. Özenle biçim verilen taşlarla yapılmış olan bu zarif görünümlü köprü, günümüze sağlam olarak kalmıştır ve yapımı sırasında düşünülenden çok daha büyük yükleri taşımaktadır. Türkiye'de, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar döneminden kalmış birçok taş kemer köprü vardır. 1202'de Kayseri'de yapılmış olan Tekgöz Köprüsü, Silvan'daki beş gözlü Malabadi Köprüsü, Edirne'de 1.392 metre uzunluğundaki 174 gözlü Uzunköprü, İstanbul'da 635 metre uzunluğımdaki Büyükçekmece Köprüsü bu köprülerin önemlileri arasında sayılabilir.
Demirden yapılan ilk kemer köprü 1779'da ingiltere'de Severn Irmağı üzerinde kurulmuştur. Bu tür köprüler kirişli ya da asma köprülere göre daha ucuz olduğu gibi, ağır yükleri taşımaya da uygundur. Daha sonra çelik kemer köprüler yapılmaya başlanmıştır. Bunların en büyükleri 500 metreyi biraz aşan açıklıklarıyla ABD'deki Ne w Irmağı Boğazı Köprüsü ve Bayonne Köprüsü ile Avustralya' daki Sydney Limanı Köprüsü'dür. 1930'larda betonarme kemer köprüler de yapılmaya başlanmıştır. Dünyanın en büyük betonarme kemer köprüleri Yugoslavya'da Zagreb yakınındaki Krk I Köprüsü ve Avustralya'nın Sydney kentinde, Parramatta Irmağı üzerindeki Gladesville Köprüsü'dür. 1980'de yapılan Krk I Köprüsü'nün açıklığı 390 metredir; yapımı 1964'te tamamlanan Gladesville Köprüsü'nün açıklığı da 305 metredir.


Kaynak:1 Cilt 11
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
köprü, köprüler, türleri-kemer

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:13 .