Nüve Forum


Genel Kültür -K- hakkinda Kuvars Minerali ile ilgili bilgiler


KUVARS, yaygın rastlanan ve en yararlı minerallerden biridir. Kuvars, bir silisyum ve oksijen bileşiği olan silisin, kristal yapılı özel bir biçimidir. Çelikten daha sert, camdan daha saydamdır. Katışıksız haldeyken renksiz

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.12.08, 12:22
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kuvars Minerali

KUVARS, yaygın rastlanan ve en yararlı minerallerden biridir. Kuvars, bir silisyum ve oksijen bileşiği olan silisin, kristal yapılı özel bir biçimidir. Çelikten daha sert, camdan daha saydamdır. Katışıksız haldeyken renksiz ya da beyaz, başka maddelerle karışık haldeyken ise kırmızı, sarı, kahverengi, yeşil, mavi ya da siyahın çeşitli tonlarında olabilir. (Mor yakut da denen mavimsi mor renkli ametist taşı, bir renkli kuvars türüdür.) Kuvars bazen altı yüzlü ve köşeleri piramidinkine benzeyen büyük, saydam kristaller halinde de bulunur; bu tür kristallere kayaç kristali denir.
Pek çok kayaç, büyük ölçüde kuvarstan oluşur. Kumtaşı, bağlayıcı bir maddeyle birbirine yapışmış kuvars tanelerinden oluşur. Bağlayıcı maddeler, silis, kil ya da başka mineraller olabilir. Kuvars tanelerinin arasına, kristalleşmiş kuvarsın çökelmesi durumunda ortaya kuvarsit denen katı blok çıkar. Granitin büyük bölümü de kuvarstan oluşur. Beyaz kum hemen hemen tümüyle katışıksız kuvarstır; öte yandan bütün kumların temel bileşeni kuvars mineralidir.
Kuvars, optik aygıt ve cam üretiminde kullanılır. Katışıksız kuvars kristallerinden kesilerek tıraşlanan ince levhalar, radyo ve televizyonların dalga boyu ayar sistemlerinde kullanılır. Bu amaçla kullanılan kuvarsın üstün nitelikli olması gerekir; ama, çıkarılan kuvarsın pek azı bu Özelliğe sahiptir. Bu tür katışıksız kuvars, hemen hemen yalnızca Brezilya'dan çıkarılır.
Katışıksız kayaç kristalinin eritilip tekrar katılaştırılması yoluyla elde edilen "eritilmiş kuvars"ın erime noktası 1.710°C'dir. Başka maddelerin pek çoğundan daha az genleşir ve daha az büzülür. Bu Özellikleri nedeniyle eritilmiş kuvars, laboratuvar gereçlerinin yapımında kullanılır. Kuvarstan yapılmış bir kap, akkor sıcaklığa kadar ısıtılabilir ve bu sıcaklıktayken buz soğukluğundaki suya daldırılsa bile çatlamaz. Işık ve ışınım yoluyla yayılan ısı dalgalan, erimiş kuvarsın içinde kolayca yol alır. Güneş'ten gelen ve D vitamininin insan vücudunda üretilebilmesini sağlayan morötesi (ültraviyole) ışınlar, camda soğurulur, yani camın içinden geçemez; ama bu ışınlar erimiş kuvarsın içinden geçebilir, bu nedenle de güneş banyosu yapılan kapalı yerlerin çatıları bazen cam yerine bu türden kuvars levhalarıyla örtülür.


Kaynak:1 Cilt 11
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kuvars, minerali

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:05 .