Nüve Forum


Genel Kültür -M- hakkinda Mabet Ağacı- Ginkgo Biloba ile ilgili bilgiler


Doğu Asya kökenli olan mabetağacı (Ginkgo biloba), kentlerin kirli havasına kolay uyum sağlayabildiğinden ve hastalıklara dayanıklı olduğundan çoğu kez süs ağacı olarak parklara, cadde kenarlarına dikilir. Uzakdoğu'da kutsal bir ağaç

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.12.08, 12:37
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Mabet Ağacı- Ginkgo Biloba

Doğu Asya kökenli olan mabetağacı (Ginkgo biloba), kentlerin kirli havasına kolay uyum sağlayabildiğinden ve hastalıklara dayanıklı olduğundan çoğu kez süs ağacı olarak parklara, cadde kenarlarına dikilir. Uzakdoğu'da kutsal bir ağaç sayılıp tapınakların (mabetlerin) bahçelerinde yetiştirildiğinden bu adla anılmıştır. Mabetağacı, yaklaşık 200 milyon yıl önce yeryüzünde egemen olan bir ağaç grubunun günümüze kadar ulaşabilmiş tek üyesidir; öbür akrabaları tümüyle yok olmuştur. Günümüzde, doğada kendiliğinden yetişen yabani örneklerinin olup olmadığı da bilinmiyor. Yalnız bazı kaynaklar Çin'in batısındaki ormanlarda mabetağaçlarının bulunduğunu belirtir.
40 metreye kadar boylanabilen mabetağaçları gençken koni biçimindedir; yaşlandıkça, tepede yayılan dallarıyla oval bir görünüm alır. Bu ağaçların en tanıtıcı özelliği, dallara uzun saplarla bağlanan yelpaze biçimindeki
yapraklarıdır. Tam ortasında derince bir yarık bulunan bu deri görünümündeki yapraklar ilkbaharda bozumsu yeşil renktedir; sonbaharda yaprakları sarardığında ağaçlar altın rengine bürünür.
Mabetağacı iki evciklidir; yani tırtıl denen ince uzun ve sarkık erkek çiçekler ile dişi çiçekler ayrı ayrı ağaçlarda bulunur. Rüzgârla savrularak erkek ağaçlardan dişi ağaçlara
taşınan çiçektozları dişi çiçekleri dölleyerek meyve vermesini sağlar. Mabetağacının tıpkı eriğe benzeyen meyveleri sapların ucunda tek tek ya da ikisi bir arada bulunur. Yaklaşık 2,5 cm uzunluğundaki bu meyvelerin yumuşak ve kötü kokulu, etli bölümünün altında sert kabuklu bir çekirdek (tohum) vardır. Hoş bir tadı olan bu tohumlar özellikle Çin ve Japonya'da kavrularak yenir.
Mabetağacı geniş yapraklı bir ağaç olmasına karşılık çam, ladin ve köknarlarla birlikte "açıktohumlular" grubunda sınıflandırılır {bak. AÇIKTOHUMLULAR).


Kaynak:1-cilt:11
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ağacı-, biloba, ginkgo, mabet

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:20 .