Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -N- > Nüfus-Türkiye'de Yıllık Nüfus Artışı

Genel Kültür -N- hakkinda Nüfus-Türkiye'de Yıllık Nüfus Artışı ile ilgili bilgiler


Bugün Türkiye'de yıllık nüfus artışı yüzde 2 gibi yüksek bir düzeydedir. 1927'de yapılan Cumhuriyet döneminin ilk genel nüfus sayımına göre Türkiye'nin nüfusu 13 milyon 648 binken, 1950'de 20 milyon 947

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.12.08, 15:31
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Nüfus-Türkiye'de Yıllık Nüfus Artışı

Bugün Türkiye'de yıllık nüfus artışı yüzde 2 gibi yüksek bir düzeydedir. 1927'de yapılan Cumhuriyet döneminin ilk genel nüfus sayımına göre Türkiye'nin nüfusu 13 milyon 648 binken, 1950'de 20 milyon 947 bine, 1985'te 50 milyon 664 bine ulaşmıştır. 1989'da ise ülkede 55 milyon 541 bin kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.
Türkiye'nin nüfusu özellikle 194575 arasında hızla yükselmiştir. Doğurganlık oranındaki hızlı artış ölüm oranlarındaki düşüşle birleşince 30 yıllık dönemde ülke nüfusu yüzde 100'ün üzerinde artış göstermiştir. Bu artışın en Önemli nedenlerinden biri bu dönemde Türkiye'nin hızlı bir gelişme sürecine girmesidir. Bir başka önemli neden de sağlık hizmetlerindeki gelişmeyle birlikte ölüm oranında görülen düşüştür. 1970'lerden sonra doğum oranlarında sürekli bir düşüş görülmekle birlikte, ölüm oranında da aynı düzeyde bir gerileme olduğundan nüfus artış hızı hemen hemen aynı kalmıştır. Nüfus artışının yüksekliği, genç nüfusun hızla büyümesine yol açmaktadır.
Türkiye'de nüfus yoğunluğu denize kıyısı olan bölgelerde iç bölgelere göre daha yüksektir. Ayrıca, sanayinin gelişmiş olduğu yörelerde de nüfus yoğunluğunun arttığı görülmektedir. Örneğin, önemli bir sanayi merkezi olan İstanbul'da kilometre kareye düşen insan sayısı ülke ortalamasının 15 katına ulaşarak 1.023 kişiye çıkmaktadır.
Nüfus artış hızı tahminlerine göre Türkiye' nin nüfusu 2007'de 70 milyon 500 bine ulaşacaktır.
2000 yılı nüfus sayım sonucu 67 milyon 803 bin 927'dir. Dolayısıyla bu süre içinde 2000'e göre değişim yüzde 4,10'dur.

Kaynak:1 Cilt 13
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
artışı, nüfus, nüfus-türkiye'de, yıllık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:57 .