Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -P- > Paranın Gelişimi-Kâğıt Para

Genel Kültür -P- hakkinda Paranın Gelişimi-Kâğıt Para ile ilgili bilgiler


Altın ya da gümüş madeni paralann elden ele dolaşması ve taşınması çalınma ve kaybolma tehlikesini artınyordu. Aynca çok fazla el değiştiren paralar aşınarak değerinden yitiriyordu. Bu nedenlerle, ortaçağdan başlayarak altın

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.12.08, 14:59
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Paranın Gelişimi-Kâğıt Para

Altın ya da gümüş madeni paralann elden ele dolaşması ve taşınması çalınma ve kaybolma tehlikesini artınyordu. Aynca çok fazla el değiştiren paralar aşınarak değerinden yitiriyordu. Bu nedenlerle, ortaçağdan başlayarak altın ve gümüş gibi değerli metallerin ticaretini yapan bazı büyük sarraflar, kendilerine saklamaları için bırakılan altınlar karşılığında senetler verdiler. Tüccarlar da alım satımlannda altın ya da gümüş yerine bu senetleri kullanmaya başladılar. Böylece ilk kâğıt paralar ortaya çıktı.
Hükümetler, zamanla bankalara dönüşen bu sarrafların çalışma kurallarını düzenledi ve piyasada dolaşan bu senetlerin güvenilirliği arttı. Önceleri ellerindeki altın kadar senet veren sarraflar, daha sonra herkesin aynı anda altınını geri istemeyeceğini düşünerek, ellerindeki altından daha fazla kâğıt para çıkarmaya başladılar. Devletler sınırsız para basımını engellemek için, eldeki altın miktanna göre bir oran saptadı ve bu oranın üzerinde kâğıt para basılmasına izin vermedi. Ama bu dönemde, hâlâ bir birim kâğıt para bir birim altınla eşdeğerdi. Bankalar bir birim kâğıt paraya karşılık bir birim altın vermeyi sürdürüyordu.
I. Dünya Savaşı'na değin Avrupa'daki ülkeler bu altın para standardını korudu. Ama savaş sırasında devletler, artan giderlerini karşılamak için ellerindeki altın miktanndan bağımsız olarak para bastılar. Böylece Avrupa'da ulusal paralann altına çevrilebilirliği kaldırıldı. Bir tek ABD, dolann altına çevrilebilirliğini 1971'e kadar korudu. Bu tarihten sonra o da bu sistemden vazgeçti.
Zamanla bankaların mevduat hesapları da para işlevi görmeye başladı. Bankalar vadesiz (her an kullanılabilen) mevduat hesaplan açtılar. Bu hesaplarda parası bulunan kişiler çek kullanarak ödeme yaptılar. Para fiilen el değiştirmeden hesaptan hesaba aktarılmaya başladı ve böylece banka parası doğdu.


Kaynak:1 Cilt 13
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gelişimi-kâğıt, para, paranın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:20 .