Nüve Forum


Genel Kültür -S-Ş- hakkinda Sarmaşık Bitkisi ile ilgili bilgiler


Duvarlara ya da ağaçlara tutunarak büyüyen birçok tırmanıcı bitkiye sarmaşık denir. Bunlardan en yaygını, "duvar sarmaşığı" ya da "ormansarmaşığı" gibi adlarla da anılan adi sarmaşıklardır. Sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasının Heder a

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.12.08, 19:45
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Sarmaşık Bitkisi

Duvarlara ya da ağaçlara tutunarak büyüyen birçok tırmanıcı bitkiye sarmaşık denir. Bunlardan en yaygını, "duvar sarmaşığı" ya da "ormansarmaşığı" gibi adlarla da anılan adi sarmaşıklardır. Sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasının Heder a cinsini oluşturan bu bitkiler üç ya da beş lopludur; derimsi ve parlak yapraklanyla ayırt edilir. Öbür tırmanıcı bitkiler gibi sülük (sarılmaya yarayan organ) taşımayan ve gövdeleriyle desteğin çevresine sanlmayan adi sarmaşıklar, uzun gövdeleri boyunca geliştirdikleri minik kökçüklerle destek yüzeye sıkıca tutunup sık bir örtü oluştururlar.
Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'da yabani olarak yetişen adi sarmaşıkların yaklaşık beş türü vardır. Bunlardan biri {Hedera helix) dünyanın birçok yerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Yerden 30 metre yükseğe kadar tırmanabilen bu bitkiler sonbaharda açan ve zengin bir balözü kaynağı olan sarımsı yeşil çiçeklerinden ötürü başta arılar olmak üzere pek çok böceği kendine çeker. Zehirli olduğu için insanlar tarafından yenmeyen siyah üzümsü meyveleri kuşlar için değerli bir yiyecektir.
Sarmaşıklar hem üzerine tırmanıp gelişmesini engelledikleri, hem de toprağın besinini bölüştükleri için ağaçlara zararlıdır. Güzel görünüm vermek için bina ya da bahçe duvarlarında süs bitkisi olarak yetiştirilirlerse de, kökçükleriyle duvarın sıvasını bozup yıpranmasına neden olurlar. Aralarında yeşilimsi sarı alacalı yapraklıların da yer aldığı birçok süs çeşidi bulunan bu bitkilerin bazısı saksı içinde yetiştirilir.
Adi sarmaşıklar dışında gene süs bitkisi olarak yetiştirilen Amerikansarmaşığı (Part henocissus quinquefolia) ya da japonsarmaşı ğı {Parthenocissus tricuspidata) gibi başka pek çok sarmaşık türü de vardır. Bunlar başka bitkilere sülükleri yardımıyla tırmanırlar.

Kaynak:1 Cilt 15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bitkisi, sarmaşık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:01 .