Nüve Forum


Genel Kültür -S-Ş- hakkinda Sıçan-Kemirici Memeliler ile ilgili bilgiler


Sıçanlar keme ve farelerle akraba küçük kemirici memelilerdir. Küt burunlan, oldukça kısa kuyruklan, küçük göz ve kulakları ayırt edilmelerini kolaylaştınr. Sıçanların Avrasya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da bataklıklardan çayırlara, ormanlardan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.12.08, 20:02
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Sıçan-Kemirici Memeliler

Sıçanlar keme ve farelerle akraba küçük kemirici memelilerdir. Küt burunlan, oldukça kısa kuyruklan, küçük göz ve kulakları ayırt edilmelerini kolaylaştınr. Sıçanların Avrasya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da bataklıklardan çayırlara, ormanlardan çöllere kadar uzanan çeşitli yaşama ortamlarına dağılmış 80'i aşkın türü vardır. İçlerinden misk sıçanı (bak. MİSK SIÇANI) ticari değeri yüksek postuyla ünlüdür. Sıçanlar keme ve farelerden farklı olarak genellikle yerleşim birimlerinin dışında yaşarlar. Çayır otlarıyla kaplı alanlarda açtıklan üstü kapalı yollarda dolaşır, fazla derin olmayan oyuklar kazarlar. Her gün ağırlıklarına yakın tohum, kök ve yaprakla beslendiklerinden tanm alanlanna büyük zarar verebilirler. Aşırı çoğaldıklarında neden oldukları zararlar da iyice artar. Kulak tırmalayan tiz sesleri vardır.
Türkiye'de yaşayan sıçanlardan bayağı tarla sıçanı {Microtus arvalis) Ege Denizi ve Akdeniz kıyılan dışında yaygın ve iyi tanınan bir türdür. Bayağı orman sıçanı (Clethrio-nomys glareoulus) Anadolu'nun kuzey ve kuzeydoğu kesimlerindeki genişyapraklı ya da kanşık ormanlarda 2.000 metre yüksekliğe kadar bulunur.
Avrupa ve Asya'ya özgü bir tür olan su sıçanı (Arvicola terrestris) akarsu ve göl kıyı-lannın yanı sıra bataklıklarda ve tarım alanla-nnda da görülür. Uzunluğu, kuyruğu dışında 15-23 cm arasında değişir. Kalın ve koyu kahverengi postu suda uzun süre kalmasını sağlayacak yapıdadır.
Ayrıca bak. KEMİRİCİLER.

Kaynak:1 Cilt 15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
memeliler, sıçan-kemirici

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:17 .