Nüve Forum


Genel Kültür -S-Ş- hakkinda Stadyum-Türkiye'de Stadyumlar ile ilgili bilgiler


Spor oyunları, yarışma ve gösteriler için, belli bir plana göre tasarlanmış büyük yapıların ortak adıdır. Stadyumlarda geniş bir oyun alanı ile izleyiciler için hazırlarımış, oyun alanını çepeçevre kuşatan ve bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.01.09, 22:44
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Stadyum-Türkiye'de Stadyumlar

Spor oyunları, yarışma ve gösteriler için, belli bir plana göre tasarlanmış büyük yapıların ortak adıdır. Stadyumlarda geniş bir oyun alanı ile izleyiciler için hazırlarımış, oyun alanını çepeçevre kuşatan ve bir amfitiyatro gibi basamak basamak yükselen oturma yerleri (tribünler) bulunur. Genellikle oval planlı olan stadyumların üstü yarım ya da bütünüyle kapalı olabilir.
İlk stadyumlar İÖ 8. yüzyılda Eski Yunanlılar'ca, Olimpiyat Oyunları için yapılmıştı. Atletizm yarışlarında kullanılanyaklaşık 183 metrelik uzunluğa stade denirdi; bu yarışların yapıldığı U biçimli ince uzun alanlara da bu sözcükten türetilen stadion adı verildi. Daha sonra Romalılar stadion'u örnek alarak yaptıkları yapılara stadium adını verdiler.
Eski Yunan stadion'larımn bazılarıOlimpiyat Oyunları'nm başlatıldığı yer olan Olympia' daki stadyum gibi bir tepenin yamacında yer alıyordu. Eski Yunanlılar at ve atlı araba yarışları için de hipodromlar yapmışlardı. Romalılar da circus adını verdikleri hipodromlar yaptılar.
19. yüzyılda atletizm yarışmalarına ilginin artması ve Olimpiyat Oyunları'nm 1896'da yeniden başlatılması modern stadyumların yapılmasına yol açtı. Olimpiyat Oyunları için Atina'da yapılan stadyum Eski Yunan sta-dion'ların bir benzeriydi. İlk modern stadyum ise 1908 Londra Olimpiyatları için yapıldı. 1930'a kadar yalnızca ABD'de çoğu kapalı olan 100'den fazla stadyum yapılmıştır.
Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da 1943'te tamamlarıan Strahov Stadyumu 240 bin kişi alabiliyordu. Bu dev stadyum günümüzde de dünyanın en büyük stadyumudur. Brezilya' mn Rio de Janeiro kentindeki Maracanâ Stadyumu 200 bin kişi alabilecek büyüklüktedir ve dünyanın en büyük stadyumları arasındadır. İzleyici sayısı 100 bini aşan öteki büyük stadyumlar arasında Londra'daki Wembley (126 bin), Moskova'daki Lenin Merkez (103 bin), Meksiko'daki Aztek (100 bin) stadyumları sayılabilir.
20. yüzyılda stadyum yapımında büyük gelişmeler görüldü. Yeni yapı teknikleri ve gereçleri çok geniş alanların üstünün örtülmesine olanak veriyordu. İzleyiciyi güneş ışığından korumak ve yer sayısını artırmak amacıyla yeni tasarımlara girişildi. Ünlü İtalyan mimar Pier Luigi Nervi 1960 Roma Olimpiyat Oyunları için üzeri kaburgalı bir kubbeyle örtülü kapalı bir spor salonu yaptı. Üzeri bütünüyle örtülü ve içi havalarıdırmalı ilk büyük stadyum ABD'de, Texas'ın Houston kentinde 1965'te açılanAstrodome oldu. 65 bin kişilik bu stadyumu New Orleans'ta 1975'te açılanve 97 bin izleyici alabilen 30 katlı Superdome izledi. Superdome 207,2 metre çapında çelik kaburgalı bir kubbeyle örtülüydü.
Türkiye'de Stadyumlar
Türkiye'de spor oyunları önceleri geniş düzlüklerde yapılırdı. Ülkedeki ilk modern stadyum, 15 Aralık 1936'da açılanAnkara 19 Mayıs Stadyumu'dur. 25 bin kişi alanbu stadyum 1957'de genişletilerek kapasitesi 50 bin kişiye çıkarıldı. Ali Sami Yen (40 bin), inönü (50 bin) ve Fenerbahçe (40 bin) İstanbul'daki önemli stadyumlardır..
Günümüzde Türkiye'nin en büyük stadyumu 1971 Akdeniz Oyunları için İzmir'de kurulan70 bin kişilik Atatürk Stadyumu'dur. Türkiye'de ilk tartan pist ye elektronik sayı levhası bu stadyumda kullanılmıştır.


Kaynak:1 Cilt 15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
stadyum-türkiye'de, stadyumlar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:55 .