Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Genel Kültür > Genel Kültür -S-Ş- > Şan-Kadın Sesleri-Erkek Sesleri

Genel Kültür -S-Ş- hakkinda Şan-Kadın Sesleri-Erkek Sesleri ile ilgili bilgiler


İnsan sesiyle müzik yapma sanatıdır. Çoğu kimse basit melodileri oldukça güzel bir biçimde söyleyebilir, ama bu o kimsenin şan sanatçısı olduğu anlamına gelmez. Şan eğitiminde akciğerlerin, gırtlaktaki ses tellerinin, kafatası

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.01.09, 22:44
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Şan-Kadın Sesleri-Erkek Sesleri

İnsan sesiyle müzik yapma sanatıdır. Çoğu kimse basit melodileri oldukça güzel bir biçimde söyleyebilir, ama bu o kimsenin şan sanatçısı olduğu anlamına gelmez. Şan eğitiminde akciğerlerin, gırtlaktaki ses tellerinin, kafatası ve göğüs boşluklarının, dil, damak, diş ve dudakların en etkili biçimde kullanılması öğretilir.
Konuşmayla şarkı söyleme arasındaki farkı göstermek için basit bir örnek verelim. Önce şu tümceyi, her zaman söylediğiniz gibi söyleyin: Biraz süt istiyorum. Bu sözcükleri söylerken sesinizin belirli bir biçimde inip çıktığını fark edeceksiniz. Sesin vurgusundaki bu iniş çıkışa tonlama (entonasyon) diyoruz. Şimdi, tümceyi bir kez daha aynı tonlamayla yineleyin, ama bu kez sözcükleri daha yavaş söyleyin ve her sözcükte bir ya da iki saniye bekleyin. Eğer yeterince beklerseniz, her sözcükte ağzınızdan değişik bir nota çıktığını, bir başka deyişle "şan yaptığınızı" fark edersiniz.
İnsan sesi doğal bir müzik aleti sayılır. Ne var ki, zengin bir tınıya (ya da ses rengi) ve ses çeşitliliğine sahip olabilmek için şan eğitimi gereklidir. Şan eğitimi gören bir şarkıcı sesini çeşitli yükseklik derecelerine ve değişik notalara göre ayarlamayı, sesleri kesintisiz olarak nasıl çıkarması gerektiğini ve sesini sözcükleri en iyi iletebileceği biçimde kullanmayı öğrenir. Şarkı söyleyen bir kimsenin ses telleri, akciğerlerdeki, kafatası ve göğüs boş-luklarındaki havayı da titreştirir. Eğitim görmüş bir şancı, ses üreten bu mekanizmalannasıl kullanması gerektiğini bilir. Örneğin, göğüs boşluğundan pes (kalın), kafatası boşluğundan tiz (ince) sesler çıkarır. Bu sesler kafa sesi ve göğüs sesi olarak tanımlanır. Ağız boşluğunda oluşan rezonans, sesin ağızdan çıktığı andaki son tınısını belirler {bak. Ses).
İnsan sesleri türüne göre çeşitli gruplara ayrılır. Çocukların genellikle tiz soprano ya da alçak alto sesi vardır. Yetişkinlerin sesi kadın ve erkek seslerine göre gruplanır. Kadın sesleri soprano (ince ve tiz) ya da alto (kalın), erkek sesleri tenor (ince) ya da bas (kalın) olmak üzere kabaca ikiye ayrılır. Kadın sesleri soprano, mezzosoprano (soprano ve alto arası), tiz ve kalın alto (kontralto), erkek sesleri ise alto ya da kontrtenor, tenor, bariton (tenor ve bas arası) ve bastır.
Operada solo sesler orkestranın ya da koronun sesini bastıracak kadar güçlü olmalıdır. Alman operalarında heldentenor olarak adlarıdırilanbaş erkek oyuncu son derece güçlü sesi olan tenorlar arasından seçilirdi. Alman besteci Richard Wagner gibi bestecilerin operalarında orkestra müziğine ağırlık vermesi şarkıcilanyeni ses büyütme yöntemleri aramaya yöneltti. Wagner'ın operaları genellikle, dramatik soprano olarak adlandırılan, sesi güçlü bir soprano için yazılmış özel bir bölümle sona erer. Georg Friedrich Hândel'in ya da Johann Sebastian Bach'ın operaları, solo bölümlerin yanı sıra sesini koroyla da bütünleştirebilen şan sanatçıları gerektirir.
Küçük orkestralarda çalışmaya uygun, ince sesli şan sanatçılarıgenellikle lirik sesler olarak tanımlanır. Nota ve gam değişimleri arasındaki geçişi hafif ve kıvrak bir biçimde gerçekleştiren sopranolara koloratur soprano denir.
Piyano eşliğindeki solo şarkıların, şiirin temasına uygun bir tarzda söylenmesi gerekir. Bu tarz en çok Franz Schubert ve Robert Schumann'ın romantik şiirlerden müziğe uyarladıktan, lied denilen Alman şarkılarında kullanılır.
Ayrıca bak. ALMAN SANATI VE MÜZİĞİ; KONUŞMA; Koro ve Koral Müzik-, Opera; Şarki.


Kaynak:1 Cilt 15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
sesleri, sesleri-erkek, şan-kadın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:07 .