Nüve Forum


Genel Kültür -T- hakkinda Tazminat Nedir? ile ilgili bilgiler


Bir kişinin bilerek ya da dikkatsizlik sonucu başka birine verdiği hasar ya da kayıplara karşılık olarak ödenen paradır. Söz konusu kişiler zararın oluşup oluşmadığı ya da ne kadar zarara neden

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.01.09, 12:15
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Tazminat Nedir?

Bir kişinin bilerek ya da dikkatsizlik sonucu başka birine verdiği hasar ya da kayıplara karşılık olarak ödenen paradır. Söz konusu kişiler zararın oluşup oluşmadığı ya da ne kadar zarara neden olunduğu konusunda anlaşamazlarsa, tazminat miktarı mahkemece saptanır. Örneğin, A ile B arasında bir iş sözleşmesi yapılmıştır. Eğer A bu sözleşmenin hükümlerine uymayarak B'nin maddi zarara uğramasına neden olursa, B tazminat davası açarak uğradığı zararın ödenmesini isteyebilir. Bu olayda, sözleşme hükümlerine bakarak B'nin kaybını saptamak kolaydır. Başka bir olayda ise, örneğin C bisikletiyle D'ye çarparak bacağının kırılmasına yol açarsa, tazminat miktanrıın saptanması daha güç olacaktır. D kaza nedeniyle doğan bütün kaybının dökümünü yapmalıdır. Buna, doktor ve hastane masrafları ile yasal harcamalar, yıpranan giyim eşyasınırı değeri ve işten uzak kaldığı günlerdeki maddi kayıplar girer. Bu tür kayıpların para olarak değeri kolaylıkla saptanabilir. Ama bu kaza sonunda, D yaşamının geri kalan bölümünü topallayarak geçirmek gibi bir sakatlığa uğramış da olabilir. Ya da kendisi bir maraton koşucusudur. Yakında yapılacak yarışta birinci geleceğini ve spor eşyası satan bir şirketin reklamlarında yer alarak büyük bir servet kazanacağını umuyor olabilir. Kaza sonucu çektiği acı nedeniyle bisikletlere ya da trafiğe ilişkin bir korku da geliştirebilir. Mahkeme, ne kadar tazminat ödeneceğine karar verirken bütün bunları değerlendirmek zorundadır. Kural olarak tazminatın uğranılan zarar miktarını aşmaması gerekir. Ayrıca, bazen mahkeme bedensel zarara uğrayan kişiye ya da ölüm halinde ailesine manevi tazminat ödenmesine de karar verebilir. Bir kişiye hakaret edilmesi ya da küçük düşürülmesi de tazminat konusu olabilir. Türk hukukunda tazminat yasalarla düzenlenmiştir. Zarara uğrayan uğradığı zararı kanıtlamak zorundadır. Zararın tazmin edilme biçimi konusunda yargıcın takdir hakkı vardır. Yani zararın para olarak ödenmesine karar verebileceği gibi, örneğin zarar gören malın aynısınırı verilmesini de isteyebilir.

Kaynak:1 Cilt 17
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
nedir?, tazminat

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:40 .