Nüve Forum


Genel Kültür -U-Ü- hakkinda Uluğ Bey-Astronomi Bilgini ile ilgili bilgiler


Daha çok bir astronomi bilgini olarak tanınan Timurlu Hükümdarı Uluğ Bey(1394-1449), Timur'un torunudur. Babası Şahruh, Timur'un ölümünden (1405) sonra başlayan taht kavgaları sırasında Semerkant'ı ele geçirince (1409) onu hocası Şah

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.01.09, 20:31
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Uluğ Bey-Astronomi Bilgini

Daha çok bir astronomi bilgini olarak tanınan Timurlu Hükümdarı Uluğ Bey(1394-1449), Timur'un torunudur. Babası Şahruh, Timur'un ölümünden (1405) sonra başlayan taht kavgaları sırasında Semerkant'ı ele geçirince (1409) onu hocası Şah Melik'in gözetiminde bölgenin emirliğine getirdi. Uluğ Bey babasının iktidara tam olarak egemen olduğu 1420'ye kadar birçok iç çatışmaya katıldı, 1420-27 arasında da babasıyla birlikte Özbekler'e karşı savaştı. 1427'den sonraysa bir askeri hareketle uğraşmadı. 1447'de babası Şahruh ölünce kardeşi Alaüddevle'yi yenerek tahta çıkan Uluğ Bey'in kısa hükümdarlığı iç karışıklıkları önlemeye çalışmakla geçti. Ama oğlu Abdüllatif le giriştiği çatışmada yenildi ve Semerkant yakınlarında öldürüldü. Uluğ Bey devlet adamlığından ve hükümdarlığından çok, Semerkant emirliği sırasındaki bilimsel uğraşlanyla ün kazanmıştır. Matematik ve astronomi ile küçük yaştan beri ilgilenen Uluğ Bey Semerkant emiri olunca bu alanlarda ciddi ve düzenli çalışmaları başlattı. Buhara'da ve Semerkant'ta büyük birer medrese yaptırdı. Semerkant'ta kurduğu gözlemevinde İslam dünyasının hemen her yerinden gelmiş 60 kadar bilim adamı çalışıyordu. Bunlar arasında hocası Kadızade-i Rumi, Gıyaseddin Kâşi ve Ali Kuşçu en tanınmışlarıdır. Uluğ Bey'in bu bilim adamlarının da yardımıyla hazırladığı ünlü yapıtı Zic-i Uluğ Bey dört bölümden oluşur. Birinci bölümde takvimler üstüne bilgiler verilir. Yunan, İran, Uygur takvimleriyle hicri takvimin birbirine çevrilmesi gösterilir. İkinci bölüm trigonometri, enlem boylam saptanması, yıldızlar ve gezegenler arasındaki uzaklıkların saptanması gibi konulan içerir. Üçüncü bölümde Güneş'in ve gezegenlerin hareketleri, Ay ve Güneş tutulması anlatılır. Dördüncü bölüm ise bütünüyle yıldızlara ayrılmıştır. Uluğ Bey o dönemde geçerli olan, Güneş'in, gezegenlerin, bütün gökcisimlerinin dünya çevresinde döndüğü görüşüne bağlı olmakla birlikte, özellikle yıldızların yerlerinin saptan -masındaki birçok yanlışı düzeltmiştir. Uluğ Bey'in yapıtı Avrupalı bilim adamlarının da dikkatini çekmiş, 17. yüzyıldan başlayarak çeşitli çevirileri yapılmıştır.


Kaynak:1 Cilt 18
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bey-astronomi, bilgini, uluğ

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:07 .