Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Sağlık Rehberi > Baş Ağrısı-Migren-Menenjit-Araknoid-Diş Apsesi-Kulak

Sağlık Rehberi hakkinda Baş Ağrısı-Migren-Menenjit-Araknoid-Diş Apsesi-Kulak ile ilgili bilgiler


Hepimizin geçmişte herhangi bir zamanda başı ağrımıştır. Çoğu baş ağrıları ağrı hafifledikten sonra genellikle untulan önemsiz, geçici rahatsızlıklardır... ve sıklıkla baş ağrısı, hemen hemen rahatsızlığın geldiği kadar süratle kaybolur. Fakat

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.01.09, 12:24
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Baş Ağrısı-Migren-Menenjit-Araknoid-Diş Apsesi-Kulak

Hepimizin geçmişte herhangi bir zamanda başı ağrımıştır. Çoğu baş ağrıları ağrı hafifledikten sonra genellikle untulan önemsiz, geçici rahatsızlıklardır... ve sıklıkla baş ağrısı, hemen hemen rahatsızlığın geldiği kadar süratle kaybolur.
Fakat baş ağrısı daha tehlikeli ve daha ciddi bir tıbbi sorunun belirtisi de olabilir. Herhangi bir ısrarlı baş ağrısı durumu, veya "bugüne kadar çektiğim en kötü başağrısı" diye tarif edebileceğimiz bir baş ağrısı varsa bunu doktorunuzla konuşun. Baş ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda anlatılmıştır.
Migren Başağrısı: Sıklıkla başın bir tarafında yoğunluk gösteren ve bazen bulantı ve kusma ile birlikte bulunan şiddetli bir başağrısı bir migren başağrısı sonucu olabilir. Bir migren başağrısı karakter olarak sıklıkla atma (zonklama) şeklindedir ve birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Migren baş ağrısının bir diğer yaygın semptomu görme alanında çakma şeklinde ışıklar veya siyah noktalardır. Parlak ışıklardan sakınmak gerekebilir.
Migren baş ağrıları günlük yaşantınızı ve etkinliklerinizi aksatabilir ve ısdıraplıdır fakat hayatı tehdit edici yönü yoktur ve bu ağrıların diğer bozukluklara (rahatsızlıklara) yol açtığı şeklinde bir belirti yoktur. Fakat eğer kendinizde migren olduğundan şüphe ediyorsanız daha ciddi rahatsızlıkların bulunma yardımını isteyiniz. Doktorunuz bunları önlemek için -veya gelecekteki diğer migren tutmalarını önlemek için bir tedavi programı yapabilir. (Bk. Migren, S: 99)
Menenjit: Ateş, kusma, şuur bulanıklığı veya uyuklama hali ve bazen boyun tutulması ile birlikte şiddetli bir baş ağrısının bulunması menenjit belirtisi olabilir. Bu tehlikeli rahatsızlık beyin dokunuzu çevreleyen zarın enfeksiyonu veya şişmesidir (enfla-masyon).
Eğer tedavi görmezseniz kalıcı hasar meydana gelebileceği için derhal acil yardım isteyiniz. (Bk. Menenjit S: 93)
Beyin ve beyin zarı altı kanaması (araknoid): Beyinde kanama bir dizi semptomla belli olabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler vardır:
Sıklıkla kusma ile birlikte görülen ani, şiddetli baş ağrıları;
Birkaç dakika ile birkaç saat süre ile görmede, konuşmada veya duyularda bozulma;
Bir kolda veya bacakta veya bir kol ve bacakta yüz ile birlikte olan veya olmayan ani güçsüzlük veya duyu kaybı;
Akut olarak çift görme, konuşma bozukluğu, baş dönmesi (ya sizin ya da çevrenizin dönüyor gibi olma duygusu), koordinasyon bozukluğu veya yutma zorluğu belirtilerinin başlaması;
Baş ağrısının başlamasından kısa süre sonra bilinç kaybı.
Derhal acil tıbbi yardım çağırın. (Bk. İnme,S:3l)
Diş Apsesi: Eğer bir dişte ısrarlı zonklama şeklinde ağrı hissederseniz, çiğneme işi ıstıraplı hale gelirse veya sıvılara veya sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı hassasiyetiniz olursa dişinizde apse oluşmuş bulunabilir.
Aynı zamanda hafifçe ateşiniz olabilir, boynunuz-daki bezeler şişebilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz; ıstırap veren dişin yakınında diş eti üzerinde cerahat dolu bir kabarcık olabilir. Herhangi bir zamanda bu kabarıklık patlayabilir, patladığında ağzınıza kötü kokan ve kötü tadı olan bir cerahat boşaltarak ağrıyı hafifletir.
Tedavi edilmeden kendi haline bırakılırsa, ağrı büyük ihtimalle zaman geçtikçe ortadan kalkacaktır fakat enfeksiyon orada kalacak ve ağır ağır kemiği tahrip edecektir. Eğer bu arazla karşılaşırsanız derhal dişçinize gidiniz.
Akut Kulak Ağrısı: Eğer bir kulağınızda, bir travmaya veya bir yabancı cisim kaçmasına bağlı olmaksızın ağrı, bir doluluk hissi ve işitme azalması farkederseniz bunun sebebi bir orta kulak iltihabı olabilir. (Bk. Orta kulak iltihabı, )
Kulak enfeksiyonları çok şiddetli ısdırap verebilir. Dış kulak enfeksiyonları durumunda, ki bunlara dış kulak yolunun iltihabı denir. Kaşıntı, duyma kaybı ve kötü kokulu sarımtırak bir cerahat sızıntısı olabilir.
Bebeklerde kulak enfeksiyonu oluştuğunda bebekler büyük ihtimalle sık sık ağlama eğilimindedirler; aynı zamanda kulaklarını da tutup çekebilirler.
Gecikmeksizin doktorunuza danışınız. Kulak enfeksiyonlarının tedavisi nispeten kolaydır. Çoğu durumlarda daha emin işitme kaybı oluşması pek kuvvetli ihtimal değildir. Fakat uygun antibiotik tedavisi veya diğer bir tedavi için doktorunuza danışınız.
Doktorunuza gitmeden önce bir kulak enfeksiyonunun ağrısını dindirmek için kulağınızın üzerine sıcak \fOk sıcak değil) nemli bir bez koyunuz. Aspirin veya diğer bir ağrı kesici almak da rahatsızlığı hafifletebilir. Doktorunuz tarafından değerlendirme yapılmadan önce kulak damlaları kullanmayın.


kaynak:15

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
apsesi-kulak, baş

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:12 .