Nüve Forum


Rüya Yorumları Sözlüğü-N hakkinda Rüyada Namaz Kılmak ile ilgili bilgiler


Namazla alakalı tâbirler oldukça çoktur. Hemen hemen herkes rüyasında namaz kıldığını görür. Bütün ayrıntılarıyla namaz hakkındaki tâbirleri kaydedeceğiz. Rüyada görülen namazları; farz namazı, cuma, nafile ve bayram namazlan olarak ayn

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.01.09, 11:52
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Rüyada Namaz Kılmak

Namazla alakalı tâbirler oldukça çoktur. Hemen hemen herkes rüyasında namaz kıldığını görür. Bütün ayrıntılarıyla namaz hakkındaki tâbirleri kaydedeceğiz. Rüyada görülen namazları; farz namazı, cuma, nafile ve bayram namazlan olarak ayn ayrı tâbir edilirler. Rüyada farz namazı kılmak, büyük memuriyete, reisliğe, emaneti yerine getirmeye, Allah'ın farz kıldığı şeyleri yerine getirmeye, korku ve endişelerden emin olmaya işarettir.
Abdestli olarak normal şartlarına riayet ederek, rüku ve secdelerini tam yerine getirerek kıbleye dönmek suretiyle farz namaz kıldığını gören kimse Allah'ın farzlarından birini yerine getirir. Zulmen birisinden aldığı malı veya birisine olan borcu öder. Aynı zamanda yaramaz ve çirkin işlerden de sakınır. Bazı tâbirciler, farz namazı kıldığını gören kimse, sözünde durur, küs olduğu birisi varsa onunla da banşır. îmam olan birisi rüyada farz namaz kıldığını görse, borçlanır veya tazminat öder. Rüyasında öğle namazı kıldığını ve onu bitirdiğini gören kimse maksadına nail olur. Dünyevi ve uhrevi işlerinde kendine yardım edilir. Çünkü rüyada namazı tamamlamak arzu ettiği şeyin tahakkukuna işaret sayılmıştır. Bu rüyayı gören borcundan dolayı hapis ise, baskı onun borcunu öder. O da hapislikten kurtulur.
Bir kimse bulutsuz berrak bir havada öğle namazını kıldığını gören kimse, kendisini de sevinçli hissederse, yapacağı işlerde kendisine yardım edilir. Fakat bulutlu havada öğle namazını kıldığını gören kimse, üzüntülü bir iş yapar. İkindi namazını kıldığını gören insan, kendisi veya başkası için yemin eder; arzu ettiği bir kısım işler güçlükle meydana gelir. İkindi namazını rüyada kılıp da tamamlayamayan insanın işleri oldukça güçleşir. Rüyada akşam namazının kılınması, yapılması gereken işlerin bitirilmesi ile tâbir edilir. Yatsı namazını kılıp tamamlayan insanın ameli sona erip eceli yaklaşmış sayılır.
Yatsı namazını kıldığını gören insan, aile halkının geçimi hususunda ihtimam gösterir. Yatsı namazını ilk vaktinde kıldığını gören insan, çoluk çocuğunu memnun edecek güzel bir işte bulunur. Sabah namazını kıldığını gören kimse, yeme-içme ve giyim kuşam gibi kendisine zaruri olan şeyleri hazırlamaya işarettir.
Akşam namazı, işlerinden kurtulmaya, yorgun için dinlenmeye işarettir. Vitir namazı, işleri gizlemeye işarettir. Bazen de öğle namazı, tövbeye veya işten çıkarılmaya işarettir. Çünkü öğle namazında kıble, Kudüs'ten çevrilmiştir. Bazen de öğle namazı, şeytan ve düşmanla savaşmaya işarettir. Öğle zamanı, şiddetli sıcak ve uyku vaktidir. Rüyada ikindi namazını kılmak yardım ve başanya ulaşmaya bazen de, hidayet, hayır ve korumaya işarettir. Akşam namazı, rüyayı görenin ana ve babasından yahut kendisini şöhretli, mevki ve fazileti sebebiyle koruyan kimseden ayrılmasına ya da güneşin kendisine işaret ettiği bir kimsenin işinden çıkmasına işarettir. Bir kimse rüyada yatsı namazını kıldığını görse, yolculuk, evlenmek veya bir yerden diğer bir yere gitmek için hazırlanmasına işarettir.
Bazen de yatsı namazı, gözde olan perdeye ve gözlerinin zayıf görmesine işarettir. Bir kimsenin rüyada sabah namazını kıldığını görmesi, onun yapacağı yemine işarettir. Rüyada ikindi namazını kıldığını gören kimse, güçlükten sonra kolaylığa erişir. Rüyada akşam namazını kılan kimse, sonuçlanmış bir şeyin tekrar meydana gelmesine arzu eder ve ona yakın zamanda kavuşur.
Rüyada cuma namazı kıldığını gören kimsenin muradı hâsıl olur ve arzu ettiği şeye kavuşur. Bag ve bostanda namaz kıldığını gören kimse, Allah-u Teâlâya istiğfar eder. Ziraat yapılan bir yerde namaz kıldığını gören kimse borcunu öder. Rüyada özürlü olarak namaz kıldığını görmek, amelinin makbul olmadığına işarettir. Yan yatarak namaz kıldığını gören kimse hastalanır. Namazı kılıp bitirdikten sonra mescitten çıktığını gören kimse fazilet ve hayra nail olur.
Hayvan üzerinde namaz kıldığını gören kimseye büyük bir korku isabet eder. Halkla beraber imamın hayvan üzerinde bir kısmının uykuda, bir kısmının secdede ve bazısının da ayakta namaz kıldıklarını görmesi, eğer o kimseler savaşıyorlarsa mansur ve muzaffer olacaklanna işarettir.
Rüyada dört rekâtlı farz namazını iki rekât olarak kılan kimse yolculuğa çıkar. Rüyada namaz kıldığı esnada bal yediğini gören kimse oruçlu iken hanımı ile cinsî münasebette bulunur.
Rüyada dört rekâtlı farz namazını iki rekât kılan kadın, o gün hayız olur.
Rüyada bir namazın vaktinin geçmekte olduğunu ve o namazı kılacak bir yer bulamadığını gören kimsenin, din veya dünyaca arzu ettiği isteği güçleşir. Rüyada namazı, kasten ve farziyyetini inkâr ederek terkettigini, İslâmiyeti hafife alır. Namazın farz olduğunu kabul ederek terkettigini gören
kimse için de tâbir aynıdır.
Rüyada kılınan cuma namazı, ferahlık ve sevince, bayram ve mevsimleri görmeye, hacca gitmeye ve borcunu azaltmaya işarettir.
Rüyada ramazan bayramı namazını kılmak, borcu ödemeye, hastanın iyi olmasına, sıkıntılardan kurtulmaya işarettir.
Kurban bayramı namazı, hayır işleri üzerine olmaya, yapılan vasiyeti tutmaya ve adaklan yerine getirmeye işarettir. Bazen de ramazan ve kurban bayram namazlan, düşmanla karşılaşmaya işarettir.
Rüyada kuşluk namazı, Allah'a şirk koşmamaya ve yerine getirilen yemine işarettir. Bazen de kuşluk namazı, sevinç yahut keder ve yemin etmeye işarettir. Oturarak namaz kıldığını gören kimse, konuşma ve işinde tereddüt eder. İki vakit namazı bir vakitte kılmak, yolculuğa işarettir. Bazen de bu rüya, düşman tarafından çıkacak fitneye işarettir.
Namazı avret yeri açık olduğu halde kılsa, oruçlu iken fuhşiyatta bulunmaya yahut haram olan bir şeyi sadaka olarak vermeye işarettir. Ya da bid'at olan bir şeye uyduğu halde doğru yolda olduğuna işarettir. Korku namazı kıldığını görmek, şirket kurmaya, hayrete düşmeğe, dağınık olmaya veya hasta ile çekişmeye işarettir. Rüyada namazda konuşmak, hibe ettiği veya sükût ya da tasdik ettiği şeyden dönmeye işarettir. Rüyada, namazda aşikâr okunacak yerde aşikâr okuduğunu gören kimse, eğer hâkimse, zulümle hükmeder, hâkim değilse, bildiği bir hakikati veya bir malı inkâr eder. Rüyada imamdan önce rükû ve secde yaptığını gören kimse, ana ve babasına veya itaat etmesi icabeden kimseye muhalefet etmesine işarettir. Rüyada teravih namazı kılmak, meşakkate düşmeye, borç ödemeye ve hidayete ermeye işarettir. Yağmur namazı kılmak, korkuya, çoluk çocuğunun nafakasını eksiltmeye, pahalılığa geçimdeki durgunluğa, ziraat, mal ve tarla hususunda sıkıntıya düşmeye işarettir.
Rüyada güneş ve ay tutulduğu vakit kılınan husuf ve küsuf namazını kıldığını görmek, Güneş ve Ay'ın işaret ettiği şahsın rahatlığa kavuşturulması için gayret etmeye işarettir. Bazen bu rüya, fâsık bir kimsenin tövbe etmesine ve kâfirin Müslüman olmasına, işarettir. Husuf ve küsuf namazını kıldığını görmek, bir âlimin ölümüne işarettir.
Rüyada korku namazı kılmak, ülfete, ittifak etmeye, sözlerin bir araya gelmesine ve korkudan emin olmaya işarettir.
Rüyada cenaze namazı kılmak, namazı kılınan kimseye şefaat etmeye işarettir. Rüyada ölü üzerine namaz kıldığını gören kimse, onun için çok duâ ve istiğfar eder. Namazı tam kılarsa duayı da tam yapar. Cenaze namazına imam olan kimse, münafık bir âmir etrafından vali tayin edilir. "Allah (C.C.) filan kimseye rahmet etsin" dediğini gören kimsenin günahları affedilir. İmamın arkasında cenaze namazı kıldığını gören kimse, ölüler için duâ edilen bir mecliste hazır bulunur.
Cenaze namazı kıldığını gören kimse, dini bozuk bir kimse hakkında aracılık eder. Rüyada nafile namaz kıldığını gören kimse, dininin kemale ermesine ve Sünnet-i Seniyyeye uymasına işarettir.
Bir kadın rüyada erkeklere imam olduğunu görse, ölür. Çünkü kadın, imamete selâhiyetli değildir. Ve bu durum ancak o kadının ölümü zamanında erkekler tarafından onun üzerine namaz kılmak suretiyle
mümkün olur. Namaz kılmayı ve okumayı bilmeyen bir kimse, rüyada imam olduğunu görse, ölür.
Rüyada sünnet namazı kıldığını gören kimse, Resûlullah (S.A.V.)'ın sünnetine uyar, necasetten temizlenir ve güzel huylu olur.
Nafile namaz kıldığını gören kimse, ahirette kendisine lâzım olacak şeyleri yapmaya muvaffak olur.
Bir kimse rüyada bir takım insanlarla beraber teravih namazı kıldığını görse, o kimselerin akrabaları hakkında gereken iyiliği yaptıklarını görse, o kimselerin akrabaları hakkında gereken iyiliği yaptıklarına, onlardan vahşetin gittiğine ve kalblerinin ferahlamasına işarettir. Bir kimse rüyada
cemaatla namaz kıldığını ve safın düzgün olduğunu görse, o cemaatın çokça teşbih okuyan bir kavim olduğuna işarettir.
Rüyada Allah nzası için nafile namaz kıldığını gören kimse, fakirse zengin olur ve hayra erişir. Rüyada teheccüd namazı kıldığını gören kimse yüksek bir rütbeye nail olur. Rüyada regaib namazı kılmak, mevsimlere ve vaadini yerine getirmeye işarettir. Rüyada kaza namazı kılmak, borç ödemeye veya günahkâr bir kimse için tövbe etmeye işarettir. Bazen de kaza namazı kılmak, kâfirin Müslüman olmasına, adağını yerine getirmeye ve taahhüd ettiği bir şeyi yapmaya işarettir.
Rüyada oturarak namaz kılmak, acizliğe, korkaklığa ve cüz'i bir rızka kanaat etmeye işarettir. Otururken namaz kılmak, bazen babasının veya hocasının, ya da üzerinde ilim hakkı bulunan bir kimsenin hastahgı ile korkutulmaya işarettir. Rüyada tövbe namazı kılmak, günahların affolmasına işarettir. Eğer tövbe namazını bütün halk kılacak olsa, yağmur yağmasına işarettir. Rüyayı gören fakir ise, zengin olur, çocuğu olmuyorsa, erkek bir çocuğu olur. Rüyada teşbih namazı kılmak, hediyeye, bahşişe, hayra ve iyi bir şekilde geçindiğine işarettir.
Rüyada istihare namazı kılmak, rüya sahibinin uyanıkken arzu ettiği bir şeyde hayret ederek şaşınp kalmasına işarettir.
Rüyada istihare namazı kılmak, rüya sahibinin yapmaya karar verdiği şeyin sonucunun güzel olmasına işarettir, istihare namazı kılan tarikat ehlinden ise ve onun tarikatça eksikliğine işarettir.
Rüyada kabre karşı namaz kılmak, caiz olmayan bir şeyi hediye etmeye, bazen de bu rüya, fakire, verilmeye lâyık olan kimseye ve hapiste bulunana sadaka vermeye işarettir. Rüyada tahiyyetü'l-mescit namazı kılmak, akraba ve fakirlere sadaka vermeye ve zalimlerden iyilik istemeye işarettir. Rüyada gündüzün veya gece namaz kıldığını gören kimse, salih amel işlemekle Allah (C.C.)'a yaklaşır. Rüyada namazda görüldüğünü gören kimse, oyunla meşgul olmak suretiyle namazdan gaflet eder. Rüyada sarhoş olduğu halde namaz kıldığını gören kimse, yalan yere şahitlik eder. Cünüb olduğu halde namaz kıldığını görmek, gören kimsenin dini bozuk olur. Doğu ve batı tarafına namaz kıldığını gören kimse, İslâm dininden dönerek şeriata muhalif bir harekette bulunur. Rüyada arkasını kıbleye dönerek namaz kıldığını gören kimse, İslâm dinini tahkir eder. Bazı tâbirciler, bir kimse rüyada cemaatin kıbleden başka bir yöne doğru namaz kıldığını görse, onların valileri veya hâkimleri görevlerinden alınır, dediler. Rüyada âlim bir kimseyi kıbleden başka bir yöne doğru namaz kıldığını veya ehl-i sünnetin hilâfına bir amelde bulunduğunu gören kimse, nefsani arzulanna uyar ve şeriata muhalif bir harekette bulunur. Rüyada kıbleden başka bir yöne namaz kılmak, caiz olmayan bir şeyi yapmakla Allah (C.C.)'a yaklaşmayı ve insanların kalblerini kazanmayı kasdetmeye işarettir veya rüyada yöneldiği tarafa doğru yolculuğa çıkar. Rüyada doğu tarafına namaz kıldığını gören kimsenin, kötü yolda olduğuna, halka çokça iftira eden ve günah işlemeye cür'etkâr olduğuna işarettir. Rüyada kıbleyi bilmediğini veya kıbleyi araştırdığını ve hangi tarafta olduğunu bilmediğini gören kimsenin, dininde hayret içinde olduğuna işarettir. Kıbleden başka bir yöne beyaz bir elbise ile namaz kıldığını ve Kur'ân'ı hatasız okuduğunu gören kimse, hacca gider.
Kaynak:23 Cilt 2

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kılmak, namaz, rüyada

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:41 .