Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Şehirler > Avrupa > Türkiye > Aydın > Aydın-Yüzey şekilleri-Tarihi-Tarım, Sanayi, Turizm

Aydın hakkinda Aydın-Yüzey şekilleri-Tarihi-Tarım, Sanayi, Turizm ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla illeri bulunur. 16 ilçesi vardır.Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 171.816'dır.1927'de 12.000 olan nüfusu 1990'da 107.011'e, 2000'de 143.267'ye, 2007'de 168.216'ya çıkmıştır. [coverattach=2] Yüzey

Like Tree2Likes
  • 2 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.02.09, 09:01
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Aydın-Yüzey şekilleri-Tarihi-Tarım, Sanayi, Turizm

[coverattach=1]Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla illeri bulunur. 16 ilçesi vardır.Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 171.816'dır.1927'de 12.000 olan nüfusu 1990'da 107.011'e, 2000'de 143.267'ye, 2007'de 168.216'ya çıkmıştır.

[coverattach=2]Yüzey şekilleri
Aydın ilini, batıdan doğuya doğru daralarak uzayan Büyük Menderes Vadisi kaplar (Germencik'te 15 km, Kuyucak önlerinde 5 km, Burhaniye [Çübukdağ] dolaylarında 2 km). Yükseltisi orta kesimlerde 130 metre, Gümüş Dağı önlerinde 30 metredir. Ova, kuzeyde Aydın Dağları (Beydağı 1 732 m, Cevizli Dağı 1 603 m), güneyde dağlık Menteşe yöresinin kuzey kesimiyle çevrelenir. Karacasu, Akçay, Çine Suyu vâdileriyle bölünen bu dağlık yörede Babadağ, Karıncalıdağ ve Madranbaba Dağı, Beşparmak Dağı yer alır. Menteşe yöresi ormanlıktır.
İlin ovalık kesimlerinde yazlar çok sıcak, kışlar ılık geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28,3 derece, kışın ise 8,1 derecedir.
Aydın ilinin başlıca ırmağı *Büyük Menderes'tir. Menteşe yöresinin iç kısımlarından gelen Karacasu, Akçay ve Çine Suyu, B. Menderes'in kollarıdır. Bunlardan Akçay üzerinde Kemer Barajı yapılmıştır. İlin tek gölü Söke'nin güneyindeki Bafa Gölü'dür.

Anydın'ın ilçeleri
Bozdoğan
Çine
Incirliova
Karpuzlu
Köşk
Kuyucak
Söke
Yenihisar
Buharkent
Germencik
Karacasu
Koçarlı
Kuşadası
Nazilli
Sultanhisar
Yenipazar

[coverattach=3]Tarih
İl ve çevresinde ilk yerleşme Hititler dönemine rastlar. Hititlerden sonra bu yöre Lidyalılarm ve Büyük İskender tarafından alınıncaya kadar da 200 yıl Perslerin egemenliğinde yaşadı. Sonra Bergama Krallığı'nın, Doğu Roma İmparatorluğu'nun ve Selçukluların eline geçti. Haçlı Seferleri sırasında Bizanslıların egemenliğine giren Aydm'da 1280'de Menteşe Beyliği kuruldu. 1426'da Aydın, Murat II tarafından Osmanlı ülkesine katılarak sancak merkezi oldu. XVIII. yy. başında Karaosmanoğullarının burada kurduğu egemenliğe Mahmut II son verdi. Mondros Mütarekesi'nden sonra Yunan işgaline uğrayan (27 mayıs 1919) Aydın, 7 eylül 1922'de Türk ordusu tarafından kurtarıldı.

[coverattach=4]Efeler
Aydın dolaylarında ve genellikle Batı Anadolu'da zeybeklere, özellikle bunların başlarına efe denir. Efeler mert ve yürekli köy delikanlılarıdır. XIX. yy.in sonlar doğru efeler, çeteler kurarak devletin başına dert oldularsa da Kurtuluş Savaşı'nda düşmana karşı başarılı çete savaşları verdilelerr.

Tarım, sanayi, turizm
Aydın ilinde tarıma ayrılan alanın büyük bir kısmında sanayi bitkileri üretimi yapılır. Büyük Menderes Ovası'nda pamuk ekimi geniş bir yer tutar: 69 000 ton (1971). Kıraç yerlerde tütün, buğday, arpa, mısır, çavdar ve darı ekimi yepılır. Zeytin, turunçgiller, incir ve sebze yetiştirilir. Ayrıca arıcılık ve su ürünleri de önemlidir.
Aydın'da zeytinyağı ve çırçır işletmelerinin yanı sıra kereste, çimento ve özellikle dokuma sanayii çok gelişmiştir. Sümerbank Nazilli Basma Sanayii Fabrikası, Aydın Tekstil Fabrikası, Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. v.d. işletmeler vardır. İl linyit madeni yönünden zengindir, ayrıca ilkel usullerle civa çıkarılır.
Tarihi çok eski uygarlıkları içine alan ilin Miletos, Priene, Didima gibi eski şehir kalıntıları yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleridir. Kuşadası ve Altınkum plajları dışında birçok kaplıca ve içme de Aydın'a iç turizm bakımındıan canlılık verir.

Kaynak:12
1.cilt/s.174


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Aydýn-Yüzey þekilleri-Tarihi-Tarým, Sanayi, Turizm-aydintiryaki-.jpg   Aydýn-Yüzey þekilleri-Tarihi-Tarým, Sanayi, Turizm-aydin_districts.png   Aydýn-Yüzey þekilleri-Tarihi-Tarým, Sanayi, Turizm-tralleiskazilari.jpg   Aydýn-Yüzey þekilleri-Tarihi-Tarým, Sanayi, Turizm-efe.jpg  

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aydın-yüzey, sanayi, turizm, şekilleri-tarihi-tarım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:54 .