Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Tartışma Platformu > Papa'nın Sözleri Dolayısıyla..

Tartışma Platformu hakkinda Papa'nın Sözleri Dolayısıyla.. ile ilgili bilgiler


Dinimiz İslâmı, Peygamberimiz Hz. Muhammed***8217;i ve Kutsal Kitabımız Kur***8217;an***8217;ı bilmeyenlerin Müslümanları yanlış anlamaları ve yanlış değerlendirmeleri olacaktır. Son olarak Papa Hazretlerinin de aynı yanlışlığı yaptığını görüyoruz. Ancak biz, Papa***8217;nın yanlışı

Tartışma Platformu Gündemdeki önemli konular ve onlar hakkında yapılan yorumları buradan okuyabilir, siz de kendi yorumunuzu paylaşabilirsiniz... Tartışmaya katılabilirsiniz.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ugur Kuran

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.09.06, 00:54
muzafferdeligoz - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jun 2006
İletiler: 3
muzafferdeligoz doğru yolda ilerliyor.
Standart Papa'nın Sözleri Dolayısıyla..

Dinimiz İslâmı, Peygamberimiz Hz. Muhammed***8217;i ve Kutsal Kitabımız Kur***8217;an***8217;ı bilmeyenlerin Müslümanları yanlış anlamaları ve yanlış değerlendirmeleri olacaktır. Son olarak Papa Hazretlerinin de aynı yanlışlığı yaptığını görüyoruz.

Ancak biz, Papa***8217;nın yanlışı ile bütün bir Hıristiyanlık âlemini suçlamak, İsevi dinini ve din adamlarını kötülemek yanlışına düşmeyiz. Bu konuda Kutsal Kitabımızın bize verdiği öğütleri dinleriz. Burada bunlardan bazılarını size de duyurmak istiyorum.

Bizler Müslüman olarak Hıristiyanlık inanışınıza saygı gösteririz ve hakkında iyi düşünürüz. Bu, bizim Kutsal Kitabımız Kur***8217;an***8217;ın bize bir emridir.

***8220;Şüphesiz iman edenler; yani yahudilerden, hıristiyanlardan ve sâbiîlerden Allah'a ve ahiret gününe hakkıyla inanıp sâlih amel işleyenler için Rableri katında mükâfatlar vardır. Onlar için herhangi bir korku yoktur. Onlar üzüntü çekmeyeceklerdir.***8221; Bakara Suresi ***8211; Ayet: 62.

***8220;Hepsi bir değildir; ehl-i kitap içinde istikamet sahibi bir topluluk vardır ki, gece saatlerinde secdeye kapanarak Allah'ın âyetlerini okurlar.
Onlar, Allah'a ve ahiret gününe inanırlar; iyiliği emreder, kötülükten menederler; hayırlı işlere koşuşurlar. İşte bunlar iyi insanlardandır.
Onların yaptıkları hiçbir hayır karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah, takvâ sahiplerini çok iyi bilir***8221; Âl-i İmran Suresi ***8211; Ayet:113-114-115.


***8220;Ehl-i kitaptan öyleleri var ki, Allah'a, hem size indirilene, hem de kendilerine indirilene tam bir samimiyetle ve Allah'a boyun eğerek iman ederler. Allah'ın âyetlerini az bir paraya satmazlar. İşte onlar için Rableri katında ecirleri vardır. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk olandır.***8221; Âl-i İmran Suresi ***8211; Ayet:199

Bizim bu anlayışımıza rağmen, Hıristiyan Liderinin İslam***8217;a ve O***8217;nun Peygamberine kötü vasıflar yakıştırmasına karşı mücadelemizin nasıl olması gerektiğini yine Kitabımız bize şöyle öğütlüyor:

***8220;İçlerinden zulmedenleri bir yana, ehl-i kitapla ancak en güzel yoldan mücadele edin ve deyin ki: Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim Tanrımız da sizin Tanrınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuzdur ***8220; ANKEBÛT Suresi ***8211; Ayet: 46

***8220;(Resûlüm!) de ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze geliniz: Allah'tan başkasına tapmayalım. O'na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah'ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilâhlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman: Şahit olun ki biz Müslümanlarız. deyiniz.***8221; Âl-i İmran Suresi ***8211; Ayet:64

Papa Hazretlerinin bu tarzdaki konuşmasının İslam***8217;ı bilmemesinden kaynaklandığını sanmıyoruz. Zira, kendileri bir İlâhiyat profesörü ve yıllarca Vatikan***8217;da görev yapmış biri. İslam***8217;la ilgili birçok eserin bu yerlerde bulunduğunu sanıyoruz. Bu konuşmayı şu âyete göre algılıyoruz. Karşılığını da bu âyete göre vermek istiyoruz :

"Ehl-i kitaptan çoğu, hakikat kendilerine apaçık belli olduktan sonra, sırf içlerindeki kıskançlıktan ötürü, sizi imanınızdan vazgeçirip küfre döndürmek istediler. Yine de siz, Allah onlar hakkındaki emrini getirinceye kadar affedip bağışlayın. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir." Bakara Suresi ***8211; Ayet:109 [color=blue][i]

***8220;Sana bu ilim geldikten sonra seninle bu konuda çekişenlere de ki: Geliniz, sizler ve bizler de dahil olmak üzere, siz kendi çocuklarınızı biz de kendi çocuklarımızı, siz kendi kadınlarınızı, biz de kendi kadınlarımızı çağıralım, sonra da dua edelim de Allah'tan yalancılar üzerine lânet dileyelim.***8221; Al-i İmran Suresi ***8211; Ayet:61

Biz, İslâm ülkelerinde yüzyıllarca Yahudi ve Hıristiyanlarla birlikte oturduk, yaşadık. Bundan her iki tarafta rahatsız değildi. Hatta, ***8220;15. yüzyılda ***8220; Latin külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmek evladır***8221; diyerek Mora yarımadasına Osmanlı'yı davet eden Rumlar, 16. yy.da İspanya engizisyon mahkemelerinde soykırım tehlikesiyle karşı karşıya kalınca Osmanlının gönderdiği gemiler ile canlarını kurtaran Yahudiler, 19. yüzyıl ortalarına kadar ***8220; Millet-i Sadıka ***8220; diye anılan Ermenilerin olayları hâlâ tarih sayfalarında yaşıyor.

Bizim inancımızda Yahudi ve Hıristiyanları dışlamak, onlardan ayrı yaşamak da yoktur. Kur***8217;an-ı Kerim kitap ehli olanlarla münasebetimizi şöyle belirliyor:


***8220;Bugün size temiz ve iyi şeyler helâl kılınmıştır. Kendilerine kitap verilenlerin (yahudi, hıristiyan vb. nin) yiyeceği size helâldir, sizin yiyeceğiniz de onlara helâldir. Mümin kadınlardan iffetli olanlar ile daha önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz şartıyla, namuslu olmak, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir. Kim (İslâmî hükümlere) inanmayı kabul etmezse onun ameli boşa gitmiştir. O, ahirette de ziyana uğrayanlardandır.***8221; Mâide Suresi ***8211; Ayet:5

Buna rağmen Hıristiyan veya Yahudilerden Müslümanlara karşı söylenen kötü sözleri biz Allah***8217;ın bizi imtihanı olarak algılıyoruz. Bu üzücü sözler, bizim ahiret yolculuğumuzda bizi yüksek makamlara taşımak için başımıza gelen üzüntülerdir. Bunlara karşı da yapacağımız iş ***8220;Sabır ve Takva***8221; göstermektir. Zira, Kutsal kitabımız şöyle diyor:

***8220;Andolsun ki, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz; sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve müşriklerden birçok üzücü sözler işiteceksiniz. Eğer sabreder ve takvâ gösterirseniz, muhakkak ki bu, (yapılacak) işlerin en değerlisidir. Âl-i İmran Suresi ***8211; Ayet:186

Bizim, diğer Dinlere karşı hiçbir düşmanlığımız da yoktur. Biz, Hz. İsa***8217;yı Allah***8217;ın büyük bir Peygamberi; İncil***8217;i de Allah***8217;ın indirdiği mukaddes Kitap olarak kabul etmekteyiz. Hatta, bir kişinin Müslüman olabilmesi için inanması gereken şartlar içinde bu vardır: Müslüman olabilmek için İmanın şartları Altı'dır.
1. Allah'a inanmak,
2. Meleklerine inanmak,
3. Kitaplarına inanmak,
4. Peygamberlerine inanmak,
5. Ahiret gününe inanmak,
6. Kader ve kazaya inanmak.
Allah***8217;ın indirdiği Kitapları : Zebur-Tevrat-İncil ve Kur***8217;an dır.

***8220;Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar " Bakara Suresi ***8211; Ayet:4

Allah***8217;ın Peygamberleri: Bunlardan bir kısmının adı Kur***8217;an***8217;da geçmektedir. Kur'an-ı Kerim'de yalnız yirmi beş peygamberin adı zikredilir. Âdem, İdris, Nuh, Hud, Salih, İbrahim, Lût, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, Eyyub, Şuayb, Musa, Harun, Davut, Süleyman, İlyas, El-Yesa', Zül-Kifl, Yunus, Zekeriya, Yahya, İsa ve Muhammed (hepsine selâm olsun).

***8220;Sonra bunların izinden ardı ardına peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik, ona İncil'i verdik; ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet vermiştik. Uydurdukları ruhbanlığa gelince, onu biz yazmadık. Fakat kendileri Allah rızasını kazanmak için yaptılar. Ama buna da gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan iman edenlere mükâfatlarını verdik. İçlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır"
Hadid Suresi ***8211; Ayet:27


***8220;Allah buyurmuştu ki: Ey İsa! Seni vefat ettireceğim, seni nezdime yükselteceğim, seni inkâr edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kâfirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim***8221; Âl-i İmran Suresi ***8211; Âyet: 55

İslâm, kendisinden önce gelmiş Hak din sahiplerinde gördüğü yanlışlıkları hiçbir zaman savaşla veya zorla değiştirmeye kalkışmamış; onları inançlarında ve yaşamalarında hür saymıştır. Yalnızca, yanlış hususları kendilerine söylememizi emretmiştir. Bunu yaparken de ***8220;İslâm***8217;a uyacaksınız***8221; dememiş, kendi kitap ve inanışlarına uygun davranmaya çağırmıştır.

"(Ey Kitap ehli! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni hakkıyla uygulamadıkça, (doğru) bir şey (yol) üzerinde değilsinizdir) de. Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun küfür ve azgınlığını elbette artıracaktır. Kâfirler topluluğuna üzülme.***8221; Maide Suresi ***8211; Âyet: 68

"Ey ehl-i kitap! Dininizde aşırı gitmeyin ve Allah hakkında, gerçekten başkasını söylemeyin. Meryem oğlu İsa Mesîh, ancak Allah'ın resûlüdür, (O) Allah'ın, Meryem'e ulaştırdığı "kün= Ol" kelimesi(nin eseri)dir, O'ndan bir ruhtur. Şu halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin. "(Tanrı) üçtür" demeyin, sizin için hayırlı olmak üzere bundan vazgeçin. Allah ancak bir tek Allah'tır. O, çocuğu olmaktan münezzehtir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. Vekil olarak Allah yeter"Nisa Suresi ***8211; Âyet: 171

Tarihte görülen ve Müslümanlara karşı devamlı itham sebebi olan savaşlar konusunda İslâm***8217;ın emirleri yeterince duyurulmamış, tarihi olaylar öne çıkarılmıştır. İslam, hiçbir zaman savaş dememiş, ***8220;Cihâd***8221; demiştir. Bunun sebebi, Savaş ile Cihâd arasındaki büyük farktadır.

Savaş, düşman sayılan topluluklarla mücadele ederek, onlara ölüm dâhil her türlü zararı vermektir.

Cihâd ise, yeryüzünden fitneyi kaldırmak, intikam, öldürme, yağma, baskı ve zulmü ortadan kaldırmak için yapılır. Müslüman olmayanları zorla İslâm'a sokmak yoktur. Cihad'dan maksat, insanları baskılardan kurtarmak içindir. Cihâd ile Savaş; hedefi, yolları ve kapsamı itibariyle aynı şey değildir. Kur***8217;an savaş için Kıtal ve Harp veya bunlardan türeyen kelimeleri kullanmıştır. Cihâd ise çok daha farklı ve geniş bir terimdir. Cihad Mekke de Hz. Muhammed***8217;e emredilmişti.


***8220;O halde, kafirlere boyun eğme ve bununla onlara karşı olanca gücünle büyük bir Cihad ver.***8221; Furkan Suresi- Âyet: 52

Bu ayet geldiğinde Hz. Peygamber kılcını kuşanıp Kutsal bir savaş için Mekkelilerin karşısına dikilmedi. Ankebut suresinin son ayetinde şöyle buyrulmaktadır:

***8220;Ama bizim uğrumuzda Cihad edenleri elbette kendi yollarımıza eriştireceğiz. Hiç şüphe yok ki Allah iyi davrananlarla beraberdir***8221; Ankebut Suresi- Âyet: 69

Bunlar ve bunlar gibi Mekke***8217;de inip Cihadı emreden veya tavsiye eden ayetler Cihadın Kuran***8217;da Savaş manasında kullanılmadığının en büyük delilidir. İslam savaşı, barışı tehdit edenlere karşı, barışı korumak için farz kılmıştır. Bunun en güzel delil yine Kuran***8217;daki şu ayetlerdir:

***8220;Onlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve savaş için hazırlanın. Onunla Allahın düşmanını, sizin düşmanınızı ve onlardan başka sizin bilmediğiniz, Allahın bildiği (düşman) kimseleri korkutursunuz. Allah yolunda ne harcarsanız size eksiksiz ödenir, siz asla haksızlığa uğratılmazsınız.***8221; Enfal Suresi- Âyet: 60

***8220;Eğer onlar barışa yanaşırlarsa sen de ona yanaş ve Allaha tevekkül et Çünkü O işitendir, bilendir.***8221; Enfal Suresi- Âyet: 61

Yani gaye savaş çıkarmak değil fakat, barışa zorlamak için kuvvetli olmamız istenmektedir.

O halde Cihâd Nedir ? Hz.Muhammed***8217;in bir Hâdisinde :


***8220;Cihadın en üstünü, zalim sultana karşı doğruyu söylemektir.***8221;

Yani, Cihad öldürmek değil, hayat vermektir. Cihad ne adam öldürmek, ne terör yapmak ne de kutsal savaştır. Haksız yere adam öldürmek İslam dininin şiddetle yasakladığı en büyük günahlardan biridir. Kur***8217;an bir kişiyi haksız yere öldürmeyi tüm insanlığı öldürmekle eşdeğerde görmektedir.
***8220;Kim bir kimseyi, bir kimseye veya yeryüzünde bir bozgunculuğa (teröre) karşılık olmadan öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur...***8221; Maide Suresi- Ayet: 32

Terör ise apaçık yasaklanmakta ve İslam dininin hak kitabı Kur***8217;anda terör yapanlar en şiddetli şekilde cezalandırılması gerekenler sınıfına dâhil edilmektedir. Kur***8217;an bununla da yetinmemiş, teröristleri ve terörist faaliyetlerini Allah ve Peygamberine harp ilan edenlerle bir algılamaktadır.

***8220;Allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculukla (terörle) uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir...***8221; Maide Suresi- Ayet: 33

Ayrıca Kuran teröristlerin Allah tarafından sevilmediğini açık olarak beyan etmektedir.

***8220;...Yeryüzünde bozgunculuğu (terörü) gaye edinme. Çünkü Allah, bozguncuları (teröristleri) sevmez.***8221; Kasas Suresi- Ayet: 77

Müslümanlar savaşı istemezler. Ama savaş vuku bulunca da sabır ve metanetle savaşırlar. Zira Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

"Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyiniz. Fakat düşmanla karşı karşıya gelirseniz sabrediniz, direniniz. " Buharî, 112, 156, Müslim, 19, 20; Ebû Davud, 89

İslami Kaynaklara ve İslam inanışına göre durum bu iken, Papa***8217;nın bunların tam zıddını söylemesini asla kabul edemeyiz. Tarih şahittir ki, savaşta Müslüman orduları çocuklara, ihtiyarlara ve kadınlara asla dokunmamışlardır. Teslim olana kılıç çekmemişlerdir. Ama, yine Tarih şahittir ki, Müslümanlar dışındaki birçok savaşçılar, ele geçirdikleri ülkelerin halkını çocuk-ihtiyar-kadın demeden kılıçtan geçirmişler; attıkları atom bombaları ile milyonları bir anda yok etmişlerdir. Haçlı Seferlerinde, Bosna+da, Cezayir***8217;de, Kızılderililere yapılan soykırımda daha nice yerlerde çocuk, ihtiyar, kadın demeden nesiller yok edilmiştir. Şimdi bunların özeleştirisi yapılıp, Kutsal İncil***8217;e uymadığı için tenkidinin yapılması lazım gelirken, başkalarının dinine, peygamberine, inançlarına dil uzatmanın hakperest hristiyanlar tarafından bile kabul edebileceğini ummuyorum.

Kaldı ki Müslümanlar Hrıstiyanları bu yanlışlıklarla mahkum etmeyip, diğer dinlerden inançlı insanlardan kendilerine en yakını olarak kabul ettikleri halde..

***8220;İnsanlar içerisinde***8230; iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da "Biz hıristiyanlarız" diyenleri bulacaksın. Çünkü onların içinde keşişler ve râhipler vardır ve onlar büyüklük taslamazlar.***8221; Maide Suresi- Ayet:82

Hrıstiyanların, Papa***8217;nın konuşması ile değil, kendi vicdanlarıyla hüküm vermeleri dileğiyle***8230;

Muzaffer Deligöz
muzafferdeligoz@ena-ajans.com

Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 01.09.07, 12:34
Meraklı
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 171
Ugur Kuran yakında çok ünlü biri olacak!Ugur Kuran yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Cevap: Papa'nın Sözleri Dolayısıyla..

Alıntı:
Tarih şahittir ki, savaşta Müslüman orduları çocuklara, ihtiyarlara ve kadınlara asla dokunmamışlardır. Teslim olana kılıç çekmemişlerdir. Ama, yine Tarih şahittir ki, Müslümanlar dışındaki birçok savaşçılar, ele geçirdikleri ülkelerin halkını çocuk-ihtiyar-kadın demeden kılıçtan geçirmişler; attıkları atom bombaları ile milyonları bir anda yok etmişlerdir. Haçlı Seferlerinde, Bosna+da, Cezayir***8217;de, Kızılderililere yapılan soykırımda daha nice yerlerde çocuk, ihtiyar, kadın demeden nesiller yok edilmiştir. Şimdi bunların özeleştirisi yapılıp, Kutsal İncil***8217;e uymadığı için tenkidinin yapılması lazım gelirken, başkalarının dinine, peygamberine, inançlarına dil uzatmanın hakperest hristiyanlar tarafından bile kabul edebileceğini ummuyorum.

Kaldı ki Müslümanlar Hrıstiyanları bu yanlışlıklarla mahkum etmeyip, diğer dinlerden inançlı insanlardan kendilerine en yakını olarak kabul ettikleri halde..

***8220;İnsanlar içerisinde***8230; iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da "Biz hıristiyanlarız" diyenleri bulacaksın. Çünkü onların içinde keşişler ve râhipler vardır ve onlar büyüklük taslamazlar.***8221; Maide Suresi- Ayet:82

Hrıstiyanların, Papa***8217;nın konuşması ile değil, kendi vicdanlarıyla hüküm vermeleri dileğiyle***8230;
Kaleminize sağlık.. Çok akıcı ve açık bir üslubla konuyu kaleme almışsınız..

Yazınızı yeni görmüş olmam benim için kayıp olabilir ancak değerini azaltmaz..

Saygılar
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/logooson.jpg[/IMG][/URL][/CENTER]

University of Istanbul, Institute of Geophysics Imperial Collage, University of London
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 06.03.12, 10:25
Acemi
 
Üyelik tarihi: Mar 2012
İletiler: 3
fatosbudak doğru yolda ilerliyor.
Standart kutsal kitabımız

Audio Quran Translation mp3 All Languages Quran Mp3 Download and Listen Online Quran
42 dilde kuran meali online dinlene bilir bir cok türkçe tercüme ve seslendirmesiyle videoquran.net
adresinden alabilirsiniz.arnavutca amerikce arapca azerice bahasa indonesia bangala bengali berberce
tamazgitce boşnakca cince ingilizce filipince fransızca almanca gujareti hintce kannada dili korece
kürtçe malayalam maranoa marthi peştunca persce portekizce rusca somalice ispanyolca kisvahili tagalog
tamilce telagu türkçe urduca uygurca özbekce ve daha bir cok dilde sesli kuran tercümesi indire bilir
dinleye bilir. veya bilgisayarınıza program olarak yükleyebilir. hatta sitenize ekleye bilirsiniz.
sadece arapca isteyenler için 150 değişik hafızdan sesli kuran için mp3 quran audio quran mp3
sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dolayısıyla.., papa'nın, sözleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:40 .