Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Makine Mühendisliği Bölümü > Lazer Teknolojisi > Co2 Lazer Kaynağıyla Birleştirilmiş Ti64 Titanyum Alaşımının Optimum Kaynak Şartlarının Belirlenmesi

Lazer Teknolojisi hakkinda Co2 Lazer Kaynağıyla Birleştirilmiş Ti64 Titanyum Alaşımının Optimum Kaynak Şartlarının Belirlenmesi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Lazer, birçok ticari ve bilimsel uygulamalarda etkin şekilde kullanılmaktadır. Otomotiv, beyaz eşya, havacılık ve uzay araçları gibi endüstriyel alanlarda gerçekleştirilen lazer kaynak uygulamaları sektörde büyük öneme sahip bir teknolojidir. Bu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.07.09, 09:45
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Co2 Lazer Kaynağıyla Birleştirilmiş Ti64 Titanyum Alaşımının Optimum Kaynak Şartlarının Belirlenmesi

[coverattach=1]Lazer, birçok ticari ve bilimsel uygulamalarda etkin şekilde kullanılmaktadır. Otomotiv, beyaz eşya, havacılık ve uzay araçları gibi endüstriyel alanlarda gerçekleştirilen lazer kaynak uygulamaları sektörde büyük öneme sahip bir teknolojidir. Bu çalışmada titanyum alaşımı CO2 lazer kaynağı ile belirli şartlarda birleştirilmiştir. Kaynak bağlantısının mekanik ve kaynak bölgesinin mikro yapı özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda en iyi kaynak parametreleri belirlenmiştir.

Laser is used in many active applications commercial and scientific. Laser welding applications at automotive, white goods, aeronautics, aerospace industries are more importants technologies. In this study titanium alloys are welded with CO2 laser welding. We investigated research properties of microstructure in weld pool. The most parameters for Ti alloys welding are determined.

1. GİRİŞ

Titanyum ilk olarak 1887'de bulunmuştur. 1910'da yüksek saflıktaki ilk titanyum elde edilmiştir. Bununla beraber titanyum cevheri 1950'lerden itibaren endüstriyel bir malzeme olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişme ve ilerleme, ilk olarak havacılık endüstrisinde olmuştur. Titanyum, zaman içerisinde havacılık ve uzay sanayine hareket kazandırmış, gelişmelere öncülük etmiştir. Titanyum ve alaşımları birçok arzu edilen özellikleriyle diğer endüstri kollarında kullanılmaktadır [1].
Titanyum, dondurulmuş civaya benzemektedir[2]. Yoğunluğunun düşük ve mekanik özellikler/yoğunluk oranlarının yüksek olmasından dolayı cazip bir malzeme haline gelmiştir[1]. Titanyumun yoğunluğu 4,5 g / cm3'tür [3]. Bu değer alüminyumun yoğunluk değeriyle demirin yoğunluk değeri arasında yer almaktadır
[1].
Titanyum demir dışı metaller içerisinde en önemli olanlardan biridir. Mükemmel bir korozyon direncine sahiptir [3,4]. Sertlik değeri haddelenmiş ürünlerde 35,7 HRC'dir [5]. Titanyum ve titantum alaşımları oksitleyici asit, kloritler ve bazı durumlarda 550°C'ye kadar yükselmiş sıcaklık koşulları gibi değişen çevre koşullarında tercih edilmektedir [1]. Tüm bunların yanı sıra titanyum, düşük elastisite modülü (114 MPa) ve yüksek mukavemet (Çekme Dayanımı 897 MPa) özellikleriyle de bilinmektedir. Titanyum aynı zamanda da yüksek erime sıcaklığına (1678°C) sahiptir [3].
Titanyum çeşitli bileşikler halinde yeryüzünde çok miktarlarda bulunur. Cevher olarak yeryüzünde rutile adıyla titanyum dioksit ve ilmenite adıyla demir -titanyum oksit şeklinde yer alır. Titanyum, alfa ve beta olmak üzere iki allotropik formda bulunur: bu formların mikro yapıları istenilen özelliklerde değiştirilebilir ve böylelikle mekanik özellikleri ayarlanabilir. Alfa - beta iki fazlı titanyum alaşımları Ti - 6Al - 4V (Ti64) ve Ti - 6Al - 2Sn - 4Zr - 2Mo (Ti6242) gibi iki önemli ticari alaşım içermektedirler[3].
Titanyumun üretilebilirliği, kaynaklanabilirliği ve işlenebilirliği diğer metal alaşımlarına göre daha iyi olduğu için geniş kullanım alanına sahiptir [4]. Ti64 ve Ti6242 levhaları özellikle uzay laboratuarlarında, hava girişleri ve yakıt tanklarının imalatında kullanılmaktadırlar. Bu tankların çapları 2500 mm'ye kadar ulaşmaktadır. Levhaların kalınlıkları ise 1,6 ile 2 mm arasındadır [3].
Titanyumun birtakım ticari uygulamaları ise şu şekildedir[5]:
a- Silahlar için roket motor kutusu,
b- Nükleer atık taşıyıcıları (dikişsiz ve kaynaksız imalat),
c- Fotokopi makinelerinin silindirleri,
d- Beysbol sopası kolu,
e- Bisiklet kadrosu,
f- Savaş gemilerinde kullanılan fişekler.

Makale yazarları
R. Onur Uzun1, Arş. Gör. Hülya Durmuş2, Doç. Dr. Cevdet Meriç2
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, İzmir.
Celal Bayar Üniversitesi, Müh. Fak., Makine Mühendisliği Bölümü, Manisa.


Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg laser welding.jpg (89,3 KB (Kilobyte), 41x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 06.07.09, 09:45
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Co2 Lazer Kaynağıyla Birleştirilmiş Ti64 Titanyum Alaşımının Optimum Kaynak Şartlarının Belirlenmesi

2. LAZER KAYNAĞI
Bundan 20 yıl kadar önce lazer kaynağı başka hiçbir uygulamanın mümkün olmadığı alanlarda kullanılıyordu. Yüksek yatırım maliyeti gerektirmekteydi. Bugün ise, metal endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Saat yayları, piller ve kalp pillerinin üretiminde kullanılmaktadır (Miller). CO2 lazeri uygulamalarında yaşanan aksaklıklar gelişmeleri de beraberinde getirmiştir[7].
Lazer kaynağı, son zamanlarda sanayide hızla gelişen bir uygulama olarak görülmektedir. Genellikle endüstriyel gaz (karbondioksit) ve Nd:YAG (katı hal lazeri) şeklinde yer almaktadır [8].
Lazer kaynağı kaynak yapılan malzemeye enerji aktarım şekli ve bu enerji aktarımının hızına bağlı olarak özel uygulama alanlarına sahiptir. Lazer kaynağında malzemeye enerji aktarımı, yüksek enerji yoğunluklu (10 kW / cm2) lazer ışınının fiber optik kablolar ve aynalar kullanılarak iş parçasına odaklanması sureti ile gerçekleştirilir. İş parçasına odaklanan yüksek enerji yoğunluklu ışın demeti sıvı metal havuzu ile çevrelenmiş çok ince bir buhar kolonu üretir, lazer ışını ilerledikçe sıvı metal kanal içine akarak kaynak işlemi gerçekleşir. Lazer ışını, oldukça dar kaynak genişliğine karşılık oldukça yüksek kaynak derinliği elde edilmesini sağlar. Ayrıca, lazer ışınının odak çapı küçüktür. Bu nedenle, lazer kaynağının açıklığı doldurma özelliği kötüdür, ancak oldukça yüksek kaynak hızlarına ulaşılabilir. Lazer kaynağının avantajları olarak yüksek kaynak derinliği, yüksek kaynak hızı, düşük toplam ısı girdisi ve yüksek çekme dayanımından bahsedilebilir [9].
Lazer ışını yüksek enerji yoğunluğundan dolayı metal yüzeyine etki eder etmez temas ettiği metalin yüzeyini buharlaşma sıcaklığına ulaştırır. Ardından da buharlaşan metal nedeni ile metal yüzeyinde buharlaşma boşluğu (kanalı) oluşur. Lazer - metal etkileşiminde yüksek enerji aktarımından dolayı lazer ışını büyük derinliklere nüfuz eder. Lazer ışınının metal yüzeyi tarafından emilmesi metal yüzeyinin sıcaklığından büyük ölçüde etkilenir. Buharlaşma sıcaklığına ulaşması ile buharlaşma kanalı oluşur, bu durumda lazer ışın enerjisinin tamamı iş parçası tarafından emilir. Bu iş için ihtiyaç duyulan enerji, sıcaklığa bağlı enerji emilmesi ve kaynak bölgesini gerekli sıcaklıkta tutmak için iletimle kaybedilen enerjinin aktarımı gibi esaslara bağlıdır. Tüm bunların yanı sıra lazerin kaynak işlemi için üretimi, kaynak bölgesine taşınması, kaynak işlemi için kaynak çizgisine ve odak mesafesine odaklanması gibi teknik sorunlar, robotik uygulamaları bakım - onarım ve yapısal değişiklikler gibi uygulamalar ile sınırlamaktadır[9].
CO2 lazeri cihazının maliyeti çok yüksektir. Genellikle endüstriyel uygulamalarda kendini gösteren CO2 lazeri markalama, kesme ve kaynak işlemlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır[10].

3. TİTANYUM VE LAZER KAYNAĞI
Ticari olarak saf titanyum ve birçok titanyum alaşımları, paslanmaz çelik ve alüminyum için kullanılan donanım ve yöntemlerle birleştirilebilirler. Titanyum ve titanyum alaşımlarının yaklaşık 550°C'de yüksek tepkimeye girmelerinden dolayı kaynak bölgesinin hava temasından korunması gerekmektedir. Ayrıca, titanyumun birleştirilmeden önce kaynak sırasında kirlenmemesi için itina ile temizlenmesi gerekmektedir.
Alaşımsız titanyum ve tüm alfa titanyum alaşımları kaynak edilebilir. Ti -6Al - 4V gibi titanyumun alfa - beta alaşımları, zayıf ve stabilize olmuş beta alaşımları da kaynak edilebilmesine rağmen, kuvvetli alfa - beta alaşımları da kaynak edilebilir ama kaynak bölgesi civarında gevrekliğin arttığı görülmektedir.
Birçok beta alaşımları da kaynak edilebilir. Ancak, kaynak bölgesi tam gevrek olabilir. Bu nedenden dolayı ısıl işlem uygulanmalıdır [10].
Titanyumun kaynak karakteristikleri, yüzey temizliği ve koruyucu gaz kullanımı ile paslanmaz çeliklere ve nikel alaşımlarına benzer. Üreticiler, üretim alanlarında genellikle sızdırmazlık kaynağı ve alın kaynağı yaparlar [4]. Alaşımsız titanyum alaşımları genellikle % 99,5 - 88,5 arasındaki saflıkta elde edilirler. Bu oran oksijen, azot, karbon ve demir oranlarının farklılıklarıyla değiştirilebilir. Alfa
alaşımları, Ti - 5Al - 2,5Sn, Ti - 6Al - 2Sn - 4Zr - 2Mo, Ti - 5Al - 5Sn - 2Zr -
3Mo, Ti - 6Al - 2Nb - 1Ta - 1Mb ve Ti - 8Al - 1Mo - 1V, ısıl işlem koşullarında kaynak edilebilirler[10].
Alfa - beta alaşımları, Ti - 6Al - 4V, ısıl işlem koşullarında kaynak edilebilirler. Alfa - beta alaşımları dolgu teli ile ya da doğrudan birleştirilirler.
Lazer kaynağı titanyum ve alaşımlarının birleştirilmesinde giderek artan bir şekilde uygulanmaktadır [10]. Lazer kaynak teknolojisi uzay endüstrisinde yakıt tanklarının üretiminde kullanılan 1,6 ile 2,0 mm arasında kalınlıklardaki levhaların kaynaklanmasına oldukça uygundur. Isı girişi, diğer ergitme kaynaklarından daha yavaş gerçekleşmektedir. Çarpılmalar düşük seviyelerde gözlemlenmektedir. Ayrıca lazer kaynağıyla birleştirilmiş titanyum alaşımlarının mekanik özellikleri de iyidir [3]. Kaynak yönteminde vakum odaları gerekmemektedir. Yalnızca koruyucu gaza ihtiyaç duyulmaktadır[10].
Lazer kaynağında dik birleştirmelerde bazı zorluklarla karşılaşılır. Bunun için odak konumu, güç ve hız gibi etkenler dikkatle ele alınmalıdır[4].
Lazer kaynak yöntemiyle birleştirilen titanyum levhaların en yüksek kalınlık değeri 13 mm olarak belirlenmiştir. Daha kalın parçalarda titanyum ve alaşımlarında nüfuziyet eksikliği ve bununla beraber mekanik özelliklerde farklılaşma söz konusudur [10]. Örneğin, 6 kW gücünde bir CO2 lazer makinesiyle yapılan kaynaklarda en fazla 1,6 ile 2,0 mm arasında levhalar başarıyla birleştirilmişlerdir [4]. Yüksek güç gereksinimi ile ilgili olarak, günümüzde ticari olarak geliştirilmiş 20 kW'lık bir CO2 gaz lazer sistemi ile tek pasoda 6 mm'lik kalınlıklara kadar kaynak işleminin geçekleştirilebildiği söylenebilir. Lazer sisteminin gücü artırılarak tek pasoda kaynak yapılabilecek levha kalınlığını daha da arttırmak mümkündür. Fakat, özellikle kalın levhalarda kaynak hızı seri üretim uygulamalarında endüstrinin beklentilerinin hala çok altındadır [9].
Titanyum ve alaşımlarının kaynağında koruyucu gaz olarak yalnızca argon veya helyum kullanılmaktadır. Ayrıca bu iki gazın farklı oranlarda karıştırılarak kullanıldığı da görülmektedir. Böylelikle üretim maliyeti azalmakta, kaynak havuzunun korunmasında daha etkili sonuçlara ulaşılmaktadır [10]. Örneğin 1,6 ile 2,0 mm kalınlığındaki titanyum alaşımlarının kaynağında kullanılan argon ve helyum karışımıyla kaynak havuzu yüzeyinde oluşan plazma ve oksit oluşumu engellenmektedir. Elde edilen parlak gümüş rengi, kabul edilebilir şartları göstermektedir [4 ].
Lazer kaynağıyla birleştirilecek titanyum alaşımlarının parça kenarlarındaki boşlukları 0,1 mm olmalıdır. Bu, yüzey birleştirmedeki toleranstır. Bu değerle gözeneklilik ve geometri açısından başarılı birleştirmeler elde edilmektedir. Kaynak profili alt kesme olmaksızın düzenli ve üniformdur. Gözenek boyutu ve gözenek kalitesi bu değerde genellikle kabul edilebilir sınırlar içerisindedir. Ancak yine de 0,2 mm'ye kadar kabul edilebilir sonuçlar elde edilmektedir [3]. Bu tolerans değeri kaynak işlemi öncesi işlemleri artırmakta ve dolayısıyla üretim maliyetine olumsuz etki edebilmektedir. Daha geniş aralıklarda lazer kaynağı yapmak mümkündür ancak dolgu malzemesi kullanmak gerekmektedir. Lazer kaynağında tek pasoda büyük kaynak derinliği elde etmek için hem yüksek güç hem de kaliteli ışın gerekir. Lazer kaynağı uygulamalarında ya küçük odaklama alanı ya da uzun odaklama mesafesi elde etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca, birim uzunluğa lazer ışınları ile etki, küçük ısıl etkileşim bölgesinden dolayı düşük olduğundan, diğer bir deyişle malzemeye aktarılan toplam ısı girdisi düşük olduğundan, ısıl etkisi ile malzemedeki şekil değiştirme ve seviyeleme sorunları diğer alışılagelmiş kaynak yöntemlerindekilerden çok daha düşüktür. Buna ilaveten, çok dar bir kaynak dikişi elde edilebilmekte ve içyapıda, dolayısıyla mekanik özelliklerde, değişim dar bir alan ile sınırlı kalmaktadır[9].
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 06.07.09, 09:48
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cö2 Lazer Kaynağıyla Birleştirilmiş Ti64 Titanyum Alaşımının Optimum Kaynak Şartlarının Belirlenmesi

4. DENEYSEL ÇALIŞMA

4.1. Malzeme ve Yöntem
Bu deneysel çalışmada deney örneği olarak ticari uygulamalarda sıkça karşılaşılan ve içeriği Tablo 1 de verilen Ti64 alaşımı kullanılmıştır. 010x150 mm ebatlarındaki silindirik Ti64 örnekleri 010x4 mm ebatlarında ince diskler şekline getirilmiştir. Elde edilen yeni örnekler çap doğrultularından ikiye bölünmüştür.

Tablo 1. Ti64 ün kimyasal içeriği.
C (%)---Fe (%)---N2(%)---Al (%)---V(%)----Ti (%)
0.076---0.24-----0.04-------5.7------3.9----Geri Kalan


Uygulama öncesinde örnekler aseton ile özenle temizlenerek yüzeylerinde bulunabilecek kirlerden arındırılmışlardır. Örnekler özel olarak hazırlanmış aparatla bakır bir levha üzerinde yerleştirilerek tezgaha bağlanmıştır (Şekil 1). Hazırlanan Ti64 örneklerine uygulanacak lazer kaynağı Rofin - Sinar SM2000 marka, 2500 W / cm2 gücüne sahip CO2 lazer kaynak cihazıyla gerçekleştirilmiştir (Şekil 2).
Rofin - Sinar SM2000'in güç ünitesi ve Siemens yapımı kontrol ünitesinden parametre değerleri seçilerek her örnek için bir simülasyon gerçekleştirilmiştir. Gerekli ayar ve komutlarla birlikte lazer kaynağı gerçekleştirilmiştir. Koruyucu gaz olarak argon kullanılmıştır.
Örneklere uygulanan parametre değerleri ve elde edilen kaynak dikişi eni Tablo 2'de gösterilmektedir. Kaynak hızı ve güç değiştirilerek kaynak işlemleri yapılmıştır.
Yukarıdaki parametre değerlerine göre gerçekleştirilen kaynak işlemlerinden sonra malzemelerde farklı kaynak dikişi enleri tespit edilmiştir. Dolayısıyla lazer kaynak parametrelerinden bir veya birkaçının kaynak dikiş eniyle ilişkili olduğu açıkça görülmektedir.
Ti64 alaşımından örneğe %100 güç ve 0,3 m/dak hız kullanılarak lazer kaynağı ile birleştirilmiş ve fotoğrafı Şekil 3' te verilmiştir. Şekil 4' te %100 güç ve 1 m/dak. hız kullanılarak elde edilen kaynak dikişi görüntüsü yer almaktadır. Yapılan çalışmalardan aynı güç oranı için düşük kaynak hızının malzemeyi erittiği, Şekil 3 ile Şekil 4' teki örnekler karşılaştırıldığında hızın düşük olmasından dolayı Şekil 3 teki örneğin çok eridiği görülmektedir.
4.3. Sertlik Dağılımı
Birleştirme işleminden sonra örneklerin kaynak bölgelerindeki, sertlik dağılımı ve iç yapılarının incelenmesi amacıyla, örnekler kaynak dikişine göre dik kesilmiş ve bakalite alınmışlardır. Parlatma ve dağlama işlemlerine tabi tutulan örneklerin HRC sertlik dağılımı çıkarılmıştır (Şekil 5 ve 6). Kaynak bölgesinde aşırı sertlik artışı veya düşüşü görülmemekle birlikte, eriyen bölgede sertlik değerlerinin ana malzemeye göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
4.3. Mikroyapı İncelemesi
Şekil 7, 8, 9' da 1 numaralı örneğe ait kaynak metali yapısı görülmektedir. Kaynak metali ve ITAB incelendiğinde iğne görünümlü yapılarla karşılaşılmaktadır.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 06.07.09, 09:49
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Co2 Lazer Kaynağıyla Birleştirilmiş Ti64 Titanyum Alaşımının Optimum Kaynak Şartlarının Belirlenmesi

4. SONUÇ
Tablo 1 ve Şekil 6'ya göre hız parametresinin kaynak dikişi enini etkilediği gözlenmiştir. Buna göre, kaynak hız azaldıkça malzemede erime olmakta ve kaynak dikişi kalınlığı artmaktadır. Ayrıca uygulanan gücün artmasıyla kaynak dikiş kalınlığı da artmaktadır.
Kaynak dikiş kalitesi ve nüfuziyet açısından yapılan gözlemlemelerde Ti64 alaşımının lazer kaynağının en kabul edilebilir olarak 1 numaralı örnekte gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Buna göre kaynak bölgesi sertlik değeri yaklaşık olarak 40 HRC, kaynak dikiş kalınlığı yaklaşık 4,20 mm ve nüfuziyet derinliği 3,00 mm olarak gözlemlenmiştir. Bu sonucu elde edebilmek için uygulanan güç değeri %100 ( ~ 2200 W), hız değeri 1m/dak., odak mesafesi 174,00 mm'dir.
Sonuç olarak, yapılan deneysel çalışma sonucunda ticari uygulamalarda yaygın olarak kullanılan Ti64 alaşımının lazer kaynağı ile kaynaklanabileceği görülmüştür.

Makale yazarları
R. Onur Uzun1, Arş. Gör. Hülya Durmuş2, Doç. Dr. Cevdet Meriç2
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, İzmir.
Celal Bayar Üniversitesi, Müh. Fak., Makine Mühendisliği Bölümü, Manisa.


Tablolar ve resimler eklentideki PDF içerisindedir.

Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf (Microsoft Word - 51.pdf (506,8 KB (Kilobyte), 201x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alaşımının, belirlenmesi, birleştirilmiş, co2, kaynağıyla, kaynak, lazer, optimum, ti64, titanyum, şartlarının

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:54 .