Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Porselen Laminate Veneer Yapım Yöntemleri

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Porselen Laminate Veneer Yapım Yöntemleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Hastaların estetik olmayan dişleri için tedavi istekleri gittikçe artmaktadır. Dişlerin estetik fonksiyonlarını restore etmek için pek çok tedavi seçeneği önerilmektedir. Porselen laminate venerlerde kullanılan teknikler, mikrodonti, diestema ve renklenme

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.07.10, 10:18
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Porselen Laminate Veneer Yapım Yöntemleri

[coverattach=1] Hastaların estetik olmayan dişleri için tedavi istekleri gittikçe artmaktadır. Dişlerin estetik fonksiyonlarını restore etmek için pek çok tedavi seçeneği önerilmektedir. Porselen laminate venerlerde kullanılan teknikler, mikrodonti, diestema ve renklenme gibi estetik restorasyon gereksinimi anterior dişlerde diş yapısı ile rengi restore etmek için ince bir porselen tabakayı, rezin ile dişe yapıştırmayı içerir.
Bu makalede çeşitli porselen laminate veneer yapım teknikleri anlatılmaktadır.

Patients' demands for treatment of unesthetic anterior teeth are steadily growing. Several treatment options have been proposed to restore the esthetic function of the dentition. The techniques usedfor porcelain laminate veneers involve bonding a thin sheil of poreelain to tooth with a luting resin to restore tooth structure and color in anterior teeth requiring esthetic restoration sııch as for microdontia. diestema and discolored teeth. In this article, various types of porcelain laminate veneer fabrication methods will be deseribed.

GİRİŞ
Porselen dişhekimliğinde en estetik ve doku uyumu iyi olan bir materyal olarak uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Porselenlerin aşınmaya, renk değiştirmeye dirençleri mükemmeldir ve gingival dokular tarafından iyi olarak da tolere edilirler. Estetik kusuru bulunan dişlerin vestibül yüzeylerinin diş renginde materyellerle kaplanması olarak tanımlanan laminate veneerlerin geçmişi çok uzun seneler öncesine dayanır. İlk olarak Dr. Charles Pincus tarafından 1928 de aktörlere film çalışmalarında kullanmak üzere porselenden yapılmıştır. Günümüze kadar çeşitli estetik materyallerden yapılan laminate veneer kronlar günümü/de porselenle kompozit rezin arasında kimyasal bağ yapan ajanlarla birlikte dişlere güvenle yapıştırılabilmektedir1,3,6,8,16 Günümüzde kabul edilebilir porselen laminate veneer yapım yöntemini ilk olarak 1983 yılında platin foli yöntemi ile Horn12 uygulamıştır. Daha sonraki yıllarda ise Calamia4 porselen revertmanı üzerinde yapmıştır. 1985 yılında ise Hobo ve Iwata tarafından dökülebilir apatitten laminate veneer yapılmıştır.

Doç.Dr. Suat YALUĞ*, Doç. Dr. Levent NALBANT*
*Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalım Öğretim Üyesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg laminat1.jpg (6,2 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 815.pdf (189,0 KB (Kilobyte), 10x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 15.11.10, 21:22
a.can
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Porselen Laminate Veneer Yapım Yöntemleri

porselen laminate veneer yapımı ön dişlerde meydana gelen renklenme, erozyon, çapraşıklıkların giderilmesi gibi konularda endike olan bir yöntemdir.bu restarosyon ağızda dişler kesildekten sonra birkaç şakilde yapılabilir.platin foli üzerine pişirme tekniği,mum modelaj ile pres tekniği, revetman üzerine porselen işleme v.b tekniklerle yapılabilir.daha rahat hareket edebilme bakımından mum modelaj ile pres en kolay ve tercih edilen yöntemdir.bu şekilde özellikle çapraşıklıkların giderilmesi ve daha güzel bir gülüş hattı yakalamak amacı ile provalarda hastanın isteğine uygun estetik çalışmalar yaparak istenilen hedefe ulaşmak mümkündür.hasta sonuç itibari ile istemiş olduğu estetiği yakladığında preslenen porselene uygun renkte boyama veya yığma yöntemi ile estetik verildikten sonra hastaya takılabilir.ışık geçigenlikleri nedeniyle gayet doğal gülüşler yakalamak mümkümdür.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
laminate, porselen, veneer, yapım, yöntemleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:25 .