Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Myofonksiyonel tedaviler ve trainer uygulamaları

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Myofonksiyonel tedaviler ve trainer uygulamaları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Edward Angle döneminden bu yana myofonksiyonel alışkanlıklarınkraniyofasiyal gelişim ve ortodontik problemler üzerine etkileri birçok yayında rapor edilmiştir (1-12). Son dönemdeki çalışmalar, çapraşık dişlerin ve çene uyumsuzluklarının her zaman herediter

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.10.10, 18:13
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Myofonksiyonel tedaviler ve trainer uygulamaları

[coverattach=1] Edward Angle döneminden bu yana myofonksiyonel alışkanlıklarınkraniyofasiyal gelişim ve ortodontik problemler üzerine etkileri birçok yayında rapor edilmiştir (1-12). Son dönemdeki çalışmalar, çapraşık dişlerin ve çene uyumsuzluklarının her zaman herediter olmadığını; bunlara anormal yutkunma, dil itme, yanlış dil pozisyonu, ağız solunumu gibi myofonksiyonel alışkanlıkların da sebep olabileceğini göstermiştir (5,7,8,10,11).
Otopalik (9) kas kuvvetleri, dil pozisyonu ve dil fonksiyonunun stabilite için önemli olduğunu, dentisyonda değişikliğe ya da orjinal malokluzyonun geri dönmesine sebep olabileceğini belirtmiştir. Bazı otörler de postural ve fonksiyonel değişikliklerin dentoiskeletsel değişikliklere neden olabileceğini savunmuşlardır (2,10).
Myofonksiyonel alışkanlıklar teşhis edildiğinde hemen tedavi edilmelidir.
Uzun dönem çalışmalarla desteklenmemesine rağmen ortodontik tedaviden önce, karma dentisyonda erken myofonksiyonel tedavinin yararlı olacağı belirtilmiştir. Erken tedavi ile dentofasiyal gelişim olumsuz yönde etkilenmemekte, ortodontik amaçlı çekim ihtiyacı minimalize edilmekte, ortodontik tedavide uzun dönem stabilite tehlikeye atılmamakta ve TME problemleri elimine edilmektedir (13). Myofonksiyonel alışkanlıklar tedavi edilmezse malokluzyona, kötü fasiyal gelişime, TME problemlerine ve ortodontik tedavi sonrası relapsa sebep olabilmektedir.
Ortodontistin görevi sadece dişleri düzeltmek değil dişler ve ilgili yapıların fonksiyonunu kurmak olmalıdır (12). Myofonksiyonel uygulamalarda; myofonksiyonel terapi, mekanik tedavi ve psikolojik tedavi olmak üzere 3 yaklaşım mevcuttur. Mekanik tedaviler; Hay Rake Apareyi, Blue Grass Apareyi, Habit Breakerlar, Vestibuler Screen ve fonksiyonel apareyleri içermektedir.
Ancak bu apareylerin çoğunun kırılma riski, uzun laboratuvar aşaması, hacimli olması, sert olması, dişleri sıralama özelliğinin olmaması, yapımının komplike olması, çok azının yumuşak doku üzerine etkili olması gibi dezavantajları mevcuttur. Bu dezavantajların üstesinden gelmek için 1991 yılında "trainer"lar geliştirilmiştir (14). Trainer***8217;ın sözlük anlamı eğitici ya da antrenördür. Felsefesi; Graber3***8217;in belirttiği 3M kuralına ya da Fonksiyon=Form kuralına dayanmaktadır aslında. Düzeltilmiş kas paterni dişlerin doğru pozisyonuna gelmesi için rehberlik ederken ark formunu, ark boyutunu, ark ilişkisini, çene ilişkisini ve fasiyal görünümü de düzeltmektedir.

From past to today, it was reported about the effects of myofunctional habits on craniofacial growth and orthodontic problems in many studies. Recent studies showed that etiology of dentofacial problems is not always heredity but also myofunctional habits can cause it. If it is not treated immediately when it was diagnosed, it can cause malocclusion, poor facial growth, TMJ problems and relaps after orthodontic treatment. There are three treatment options for correcting myofunctional habits including myofunctional therapy, mechanic and psychologic treatment. Appliances used in mechanic therapy have many disadvantages. To overcome these disadvantages, trainers were manufactured in 1991. Its philosophy is based on Graber***8217; s 3M or "function=form" rule. It means instructor or educator.
The aims of this review are to introduce trainer types that improves dentofacial growth treating myofunctional habits and to mention about its indications.


Demet KAYA*, İlken KOCADERELİ
H.Ü.Dişhekimlişi Fakültesi Ortodonti A.D., Ankara
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: gif myo.gif (11,8 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 66-74.pdf (80,0 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
myofonksiyonel, tedaviler, trainer, uygulamaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:50 .