Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Konya ili ve çevresinde yaşayan 3-12 yaş grubu çocuklarda artı diş prevalansı: Retrospektif çalışma

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Konya ili ve çevresinde yaşayan 3-12 yaş grubu çocuklarda artı diş prevalansı: Retrospektif çalışma ile ilgili bilgiler


Konya ili ve çevresinde yaşayan 3-12 yaş grubu çocuklarda artı diş prevalansı: Retrospektif çalışma Background: Extra tooth is a dental anomaly called supernumerary tooth or hyperdonti. Supernumerary teeth, whose etiology

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.10.10, 14:03
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Konya ili ve çevresinde yaşayan 3-12 yaş grubu çocuklarda artı diş prevalansı: Retrospektif çalışma

Konya ili ve çevresinde yaşayan 3-12 yaş grubu çocuklarda artı diş prevalansı: Retrospektif çalışma
Background: Extra tooth is a dental anomaly called supernumerary tooth or hyperdonti. Supernumerary teeth, whose etiology is not fully known, may remain buried in alveoli while they may also cause dental anomalies in the tooth row. Some theories are proposed as to their formation. In today's literature, the theory that they form as a result of hyperactivity in dental lamina is widely accepted. Supernumerary teeth may be anywhere in the oral cavity, but they are usually between permanent incisors in the middle of maxillary. Supernumerary teeth may cause serious clinical problems. Early detection and treatment plans in patients who have such teeth are essential for the prevention of orthodontic anomalies and other problems. This study aims at determining the prevalence of supernumerary teeth in children of age 3 to 12 living in and around the province of Konya.
Methods: For this purpose, the records of patients who came to Selcuk University, Faculty of Dentistry Pedodonti Major Science Discipline were evaluated. Of a total of 5730 patients whose records were examined,
Results: 53 patients (0.98%) were found to have supernumerary teeth. 94.33 % of them had one extra tooth, 3.77 % had two extra teeth and 1.88 % had 3 or more extra teeth. It was found that, of the patients with permanent supernumerary teeth, 94.33 % had supernumerary teeth in the maxillary only, 3.77 % had supernumerary teeth in the mandibulary only and 1.88 % had them in both jaws. The anterior maxillary was determined to be the area where supernumerary teeth were most frequently encountered.
Conclusion: The prevalence of supernumerary teeth in children living in anad around the province of Konya was found to be 0.98 %.
ANOMALIES-OPG-1024x543.jpg
Dişlerin gelişimsel anomalileri, dişlerin sayısı, erupsiyon oranı, lokasyonu, büyüklüğü, biçimi ya da yapısındaki değişiklikleri yansıtmaktadır. Dişlerin normal sayısından farklılıklar süpernümerer diş, hiperdonti, artı diş, ekstra diş, oligodonti vs gibi çeşitli isimler almaktadırlar (1).
Süpernümerer diş, çoğunlukla sendromlarla ilişkili olarak ortaya çıkan ancak normal populasyonda da sık rastlanılan bir anomalidir (2). Artı dişler her iki dişlenme döneminde de oluşabilmekle birlikte, daha çok kalıcı dişlenme döneminde görülmektedir (3). Daimi dentisyonda
süpernümerer dişlerin görülme sıklığı %0.15-%3.9 olarak bildirilmiştir (4-6). Süpernümerer dişler erkeklerde kızlardan iki kat daha sık gözlenmektedir (3).
Etyolojisi tam olarak bilinmeyen süper¬nümerer dişler, diş dizisinde dişsel anomalilere neden olabildikleri gibi alveol içinde gömülü de kalabilirler. Dental laminadaki hiperaktivite ve genetik geçişin söz konusu olduğu düşünülmektedir (7) .
Süpernümerer dişler Kleidocraniyal dizostozis, Gardner sendromu, Orofasiyo-dijital sendrom ve yarık damak dudakla beraber daha sık görülmektedirler (8).
Artı dişler dental arkın herhangi bir yerinde değişik büyüklük, biçim ve lokalizasyonda bulunabilirler ama çoğu kez sürekli kesicilerin arasında maksiller orta hattadırlar. Sıklıkla konik biçimli ya da tüberküllü olurlar (4). Cİst orta kesiciler arasında bir ya da iki tane olarak meydana gelen konik artı dişlere "meziyodens" ismi verilir (9). Meziyodensler genellikle gömülü kalırlar. Bununla birlikte sürerlerse, daimi veya süt keserlerin arasında ve palede konumlanırlar. Gömülü kaldığı durumlarda üst orta keserler arasındaysalar, bu bölgede diastemaya neden olurlar. Süpernümerer dişler, gelişmekte olan dişlerin sürmesine engel olmak; sürme yolundaki değişikliklerden dolayı malokluzyona veya dentijeröz kistlerin oluşumuna; komşu dişlerde eksternal kök resorpsiyonuna yol açmak, göz ve burun boşluğuna doğru sürmek, mandíbula alt sınırlarında konumlanarak mandibulayı
zayıflatmaları sonucu kırığa sebebiyet vermek, normal dişlerle birleşerek gelişmekte olan dişlerin morfolojisini bozmak gibi ciddi klinik problemlere neden olabilirler (10). Bu dişlere sahip hastalarda erken teşhis ve tedavi planlamaları, ileride ortaya çıkabilecek gecikmiş erupsiyon, diastema, rotasyon, malokluzyon gibi ortodontik ve kistik lezyonlar, lokal enfeksiyon ve periodontitis gibi diğer dental sorunların engellenmesi açısından önemlidir. Diğer taraftan odontomalar, WHO tarafından odontojenik tümörler sınıfında değerlendirildiği için süpernümerer diş olarak düşünülmemelidir (1).
Bu araştırmada Konya ili ve çevresinde yaşayan 3-12 yaş grubu çocuklarda süpernümerer dişlerin preva- lansının belirlenmesi amaçlanmıştır.

Ülkü ŞERMET*, Sibel YILDIRIM*
* Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti A.D. Konya
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 14-17.pdf (2,82 MB (Megabyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
3-12, artı, çalışma, çevresinde, çocuklarda, diş, grubu, ili, konya, prevalansı:, retrospektif, yaş, yaşayan

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:32 .