Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Üç distal kanallı mandibular birinci molar: Bir olgu sunumu

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Üç distal kanallı mandibular birinci molar: Bir olgu sunumu ile ilgili bilgiler


Üç distal kanallı mandibular birinci molar: Bir olgu sunumu-Mandibular first molar with three distal root canals: A case report The main reasons for endodontic failures are incomplete canal obturation or

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.10.10, 16:20
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Üç distal kanallı mandibular birinci molar: Bir olgu sunumu

Üç distal kanallı mandibular birinci molar: Bir olgu sunumu-Mandibular first molar with three distal root canals: A case report
The main reasons for endodontic failures are incomplete canal obturation or the presence of untreated canal. For a successful endodontic treatment, the dentist should be aware of the variations in the root canal morphology. Unusual canal anatomy associated with the mandibular first molar has been reported in several studies. The occurrence of mandibular first molar with five canals and also three of which in distal root are quite low. This report presents the case of mandibulary left first molar with three distal root canals.
Kök kanal tedavisinin başlıca amacı; kemo-mekanik olarak tam anlamıyla hazırlanmış bir kök kanal boşluğunun yeniden enfekte olmasını önlemek için üçboyutlu olarak doldurulmasıdır. Bu nedenle, tedavi esnasında bütün kök kanallarının lokalize edilmesi klinisyenin bütün pulpa dokusu artık¬larını başarılı bir şekilde çıkarmasının ön koşuludur(1). Ancak, insan diş¬lerinin morfolojik varyasyonları nedeniyle bu hedefe ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir(2).
İnsan dişlerinin kök kanal sistemi, Vertucci(3) tarafından kapsamlı bir şekilde sınıflandırılmış ve kök kanal yapısıyla ilgili varyasyonların çok çeşitli olduğuna pek çok çalışmada dikkat çekilmiştir(3-9). Bu çalış¬maların çoğu kanalların yapı ve sayıları üzerinde yoğunlaşmıştır. Man¬dibular birinci molar dişlerinde beş kanal görülmesi ender bir durumdur. Ayrıca bu dişlerin distal köklerinde üç kanalın olabileceği sadece birkaç vaka raporunda bildirilmiştir. Stroner ve ark.(10), Beatty & Interian(11), Kimura & Matsumoto(12), Lee ve ark.(13) mandibular birinci molarların distal köklerinde üçüncü bir kanalın varlığını tespit etmişlerdir. Çekilmiş dişlerle yapılan bir radyografik çalışmada mandibular birinci molarların %1.7 oranında üçüncü bir distal kanala sahip olduğu bildirilmiştir(14).
Bu olgu bildiriminde; bir mandibular birinci molar dişin daha önceki kök kanal tedavisi esnasında fark edilmeyen üçüncü distal kanalının ret- reatment esnasında tespit edilerek şekillendirilip doldurulması ender görülen bir anatomik varyasyon olarak sunulmuştur.
OLGU SUNUMU
23 yaşındaki erkek hasta, sol alt molar bölgesinden kendiliğinden başlayan, uzun süreli ağrı şikayetiyle kliniğimize başvurdu. Sistemik anam- nezinde herhangi bir hastalığa rast¬lanmadı. Ekstraoral bulguları normal olarak değerlendirildi. İntraoral mua¬yenede sol alt birinci molar dişte eski bir restorasyonla birlikte çürük ne¬deniyle aşırı madde kaybı, dikey per- küsyona duyarlılık ve apikal bölgede palpasyona hassasiyet izlendi. Hastadan alınan panoramik radyog¬rafide sol alt birinci molar dişte eksik bir kök kanal tedavisi varlığı ve dişte periapikal lezyon görüldü (Resim 1). Dişe retreatment yapılmasına karar verildi.
Koronal restorasyonun çıkarıl¬masından sonra gerekli izolasyon sağlandı. Dolgu artıkları ve çürük dokular uzaklaştırıldıktan sonra pulpa tabanında ikisi mesialde ikisi de distal kökte olmak üzere 4 adet, sealer ve güta-perka ile doldurulmuş kanal ağzı görüldü. Ancak endodontik giriş ka- vitesi ideal giriş kavitesi kurallarına uygun hazırlanmadığı için giriş ka- vitesi tekrar hazırlandı. Bu sırada, distal kökün bukkalinde bir beşinci kanalın daha olduğu görüldü. Kök kanal dolguları H tipi kanal eğeleri ve gates glidden frezler kullanılarak çı¬karıldı. Çalışma boyutu tüm kanallar için tespit edildi. Dişin distal kökünün kanal konfigürasyonunun tip 3-2 olduğu anlaşıldı (Resim 2,3). Kanallar paslanmaz çelik eğelerle step-back tekniğine göre yeniden şekillendirildi ve lateral kondensasyon yöntemiyle dolduruldu (Resim 4). Kuronda aşırı
madde kaybı olduğu için dişin üst restorasyonu kom- pozitle hazırlanarak hasta protez kliniğine yönlendirildi. 6 ay sonra yapılan takipte hastanın dişine hala kuron restorasyon yaptırmadığı görüldü. Klinik muayenede perküsyon ve palpasyonda semptomatik herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ayrıca dişten alınan periapikal rad¬yografide mesial kökün apikalindeki lezyonun hemen hemen kaybolduğu görüldü (Resim 5). Daha sonraki dö¬nemlerde kontrol için hasta ile irtibat mümkün olmadı.
1.JPG
Tahsin YILDIRIM , Tamer TAŞDEMİR
Karadeniz Teknik Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi -Trabzon/Türkiye
Karadeniz Teknik Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı, Trabzon TÜRKİYE
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 18-3 324-327.pdf (162,1 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
birinci, distal, kanallı, mandibular, molar:, olgu, sunumu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:58 .