Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Sigara içen ve içmeyen bireylerde başlangıç Periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktör-a düzeyleri üzerine etkisi

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Sigara içen ve içmeyen bireylerde başlangıç Periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktör-a düzeyleri üzerine etkisi ile ilgili bilgiler


Sigara içen ve içmeyen bireylerde başlangıç Periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktör-a düzeyleri üzerine etkisi-Smoking, chronic periodontitis, initial periodontal therapy, DOS TNF- a Background: The aim of this

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.11.10, 20:41
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Sigara içen ve içmeyen bireylerde başlangıç Periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktör-a düzeyleri üzerine etkisi

Sigara içen ve içmeyen bireylerde başlangıç Periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktör-a düzeyleri üzerine etkisi-Smoking, chronic periodontitis, initial periodontal therapy, DOS TNF- a
Background: The aim of this study was to examine the effect of initial periodontal therapy on GCF TNF-a levels in smoking and non smoking patients with chronic periodontitis.
Methods: The subjects in the present study were selected from the group of patients with chronic periodontal diseases. Of the 48 patients participated in the study, aged 22 to 57 years, 25 were smokers, 23 were non-smokers. There were no differences between groups according to their ages. Clinical periodontal evaluations were performed by using plaque index (PI), gingival index (GI) and probing depth (PD) scores. Gingival crevicular fluid (GCF) was collected at mesiobuccal or distobuccal site of the one of the upper incisors with deep periodontal pocket by using a periopaper strip. All measurements were recorded at baseline and four weeks after initial periodontal therapy. Commercially available ELISA assay for tumor necrosis factor (TNF)-a was used in accordance with the manufacturer's instruction to determine the concentration TNF-a in each 100 pi of eluted sample.
Results: At baseline, there were no significant differences in clinical periodontal parameters and GCF TNF-a levels between smokers and non-smokers. All clinical periodontal parameters were significantly decreased after initial periodontal therapy in both groups. Only the mean values of full mouth PD scores in smokers were higher levels than non-smokers at 4 weeks after therapy. At sampling sites, PI, GI, PD values and GCF TNF-a levels in smokers were not significantly different than non-smokers.
Conclusion: Within the limits of this study, we found that initial periodontal therapy did not significantly reduce GCF TNF-a levels in smoker and non-smoker patients exhibiting chronic periodontitis.


Periodontitis, bakterilerin etkileri sonucunda dişetinde başlayan iltihabi olayın dişi destekleyen dokulara yayılarak dişeti fibrillerinin yıkımı, alveoler kemiğin rezorbsiyonu ve sonrasında diş kaybı ile sonuçlanabilen kısa aktif ve daha uzun pasif dönemler ile devirsel seyreden multifaktöriyel enfeksiyöz bir hastalıktır. Periodontitis devirsel olması yanında alan spesifik bir hastalıktır (1-3). Klinik olarak periodontal cep oluşumu, ataşman
kaybı, radyografta alveoler kemik kaybı, dişeti ödemi, kızarıklık, kanama, Dişeti Oluğu Sıvısı (DOS) gibi bulgularla teşhis edilmektedir (4,5).
Periodontitisin oluşmasında bir çok lokal, çevresel ve sistemik faktörler rol oynamasına karşın primer etiolojik etken mikrobiyal dental plak ve ürünleridir. Sistemik faktörler bireyin savunma mekanizmasını etkilerken, lokal çevresel faktörler ise daha ziyade plak birikimine neden olan veya plak uzaklaştırılmasını engelleyen faktörlerdir. Diş anatomisi, ağız solunumu, okluzal travma, yumuşak doku ilişkileri, gıda sıkışması, kötü restorasyonlar lokal çevresel faktörlere, diyabet, yaşlanma, genetik faktörler, stres, beslenme, hormonal durum, fagositik hücre defekti bulunan hastalıklar, down sendromu, papillon lefevre sendromu sistemik faktörlere örnek verilebilir (6-10).
Periodontal hastalık, primer olarak bakteri plağı ve buna karşı oluşan konak cevabı ile ilişkili enflamatuvar düzensizlikler olarak bilinmektedir. Periodontal hastalıklarda doku yıkımı mekanizmaları hala kesin olarak açıklanmamış olmasına karşın, periodontopatojen bakterilerden salınan proteolitik enzimler (proteazlar, kollajenazlar gibi) doğrudan bir yıkıma yol açarlar. Konak bu bakteri atağına lokal enflamatuvar cevap yanında genel ve lokal spesifik immün cevapla karşı koymaya ve bakterilerin daha derin dokulara ilerlemesine engel olmaya çalışır. Böylece bir yandan bakterilerin yayılması önlenmeye çalışılırken, diğer yandan dolaylı bir


yolla periodontal doku yıkımı meydana gelir. Bu yıkımda, Protoglandin E2 gibi enflamatuvar mediatörler, lnterlökin-1 beta (IL-16), Tümör Nekroz Faktör-alfa (TNF-a) gibi çeşitli sitokinler ve proteaz, kollajenaz, Matriks Metalloproteinazlar (MMF) gibi proteolitik enzimler etkilidir (11-21).
Periodontal tedavinin başarısı kullanılan teşhis yöntemlerinin hastalığın aktif ve pasif dönemlerini ayırmasına bağlıdır. Günümüzde hastalık derecesinin belirlenmesi ve tedavi ihtiyacının saptanmasında kullanılan sondalama cep derinliği, sondalamada kanama, radyografik kemik kaybı ve ataşman kaybı gibi klinik yöntemler hastalığın şiddeti ve geçmişte oluşan yıkım hakkında bilği verirken hastalık aktivitesi hakkında pek bilği vermez. Bu amaçla, salya, kan, DOS, ve mikrobiyal dental plağı örnekleri incelenmektedir. Araştırmalar sonucunda DOS'un lokal doku yıkımını daha iyi yansıttığı saptanmıştır. Ayrıca DOS doku yıkım ürünlerinin, periodonsiyumdaki konak yıkım ürünlerini, plazma kaynaklı moleküllerini ve subgingival mikrobiyal ürünleri içerdiğinden ve diğer yöntemlerin birçok klinik limitasyonlara sahip olmasından dolayı özellikle tercih edilmektedir. Bunlar arasında fagositik hücreler tarafından salınan sitokinlerden TNF-a önemli bir yer tutmaktadır. Periodontitisli hastalarda DOS TNF-a seviyesinin arttığını gösteren birçok çalışma vardır. TNF-a'nın kemik rezorbsiyonunu arttırması, metalloproteinaz üretimini, plasminojen aktivatörlerini ve Prostoglandin (PG) sentezini uyarılması, lökositlerin endotel hücrelerine tutunmasına yardım etmesi, fagositoz ve kemotaksisi artırma gibi fonksiyonları vardır (22-29)
Sigara periodontal hastalık gelişiminde önemli bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalarda, alveoler kemik yıkımında, periodontal ataşman kaybında ve sondalama cep derinliğinde (SCD) artışa, yara iyileşmesinde, gingival kanamada ve periodontal tedaviye cevapta azalmaya neden olurken, DOS ILI-6, TNF-a, IL-6 ve PgE2 gibi sitokin ve proenflamatuvar mediyatör düzeylerinde de yükselmeye neden olduğu gösterilmiştir (30-45)
Kaşektin olarak bilinen ve 17.000 kDa'luk bir protein olan TNF-a ve lipopolisakkarit içeren gram negatif bakteriyel komponentler ve diğer enfeksiyöz ajanların stimülasyonundan sonra makrofajlar ve monositerce salınan pek çok sitokinden biridir. Doğal öldürücü hücreler ve mast hücreleri tarafından da salınabilen TNF'nın esas fizyolojik fonksiyonu, nötrofil ve monositleri enfeksiyon alanına çekerek aktive etmektir. Bununla birlikte, lökositlerin endoteliyal hücrelere yapışmasında yardımcı olur ve bunların fagositoz ve kemotaksisini artırır (46). Makrofaj indüklü anjiogenezise yol açan makrofajları etkileyerek, periodontal hastalıkta görülen vasküler değişikliklerde rol oynayabilir (47). Ayrıca, dişeti fibroblastları dahil bütün fibroblastları stimüle ederek kollajenaz üretmelerine neden olur, osteoklastların aktivasyonunda da rol oynar ve bunları kemik rezorbsiyonu için stimüle eder (48).
Bu araştırmanın amacı kronik periodontitis teşhisi konulmuş olan hastalarda sigaranın klinik periodontal parametreler ve DOS TNF-a düzeylerine etkisini incelemek, başlangıç periodontal tedavinin erken dönem sonuçlarını sigara içen ve içmeyen bireyler arasında kıyaslamaktır. Ayrıca, bu çalışmada klinik parametreler ve DOS TNF-a düzeyleri arasındaki ilişkiye de bakılacaktır." şeklinde yazılabilir.
1.JPG

Serhat DEMlRER[1], ismail MARAKOĞLtT*, ÖMER POYRAZ"*
Kırıkkale Üniversitesi. Dişhekimliği Fakültesi, Periodontoloji A.D., Kırıkkale.
Selçuk üniversitesi, Dişhekimliği Fakültesi, Periodontoloji A.D., Konya.
Cumhuriyet üniversitesi, Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji A.D., Sivas.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 07-14.pdf (5,23 MB (Megabyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
başlangıç, bireylerde, dişeti, düzeyleri, etkisi, faktör-a, içen, içmeyen, nekroz, oluğu, periodontal, sigara, sıvısı, tedavinin, tümör, üzerine

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:47 .