Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Kompozit Dolgu Materyallerinde Son Gelişmeler

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Kompozit Dolgu Materyallerinde Son Gelişmeler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Kompozit Dolgu Materyallerinde Son Gelişmeler-The Last Improvements in Composites Restoratif diş hekimliğinde, estetiğin daha fazla önem kazanması ve daha az kavite preperasyonu gerek¬tirmesi, kompozitlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Yeni kompozitler, kullanılmış olan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.11.10, 08:36
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kompozit Dolgu Materyallerinde Son Gelişmeler

[coverattach=1]Kompozit Dolgu Materyallerinde Son Gelişmeler-The Last Improvements in Composites
Restoratif diş hekimliğinde, estetiğin daha fazla önem kazanması ve daha az kavite preperasyonu gerek¬tirmesi, kompozitlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Yeni kompozitler, kullanılmış olan doldurucu partikül tipi ve partikül büyüklüğü dağılımı olarak daha önce¬ki kompozitlerden farklılık göstermektedir. Kompozit rezin teknolojisindeki gelişmeler kompozitlerin, özel¬likle posterior dişlerin restorasyonlarında diş hekim¬leri tarafından kabulünü arttırmaktadır. Bu makalede, kompozitlerin bağlanma mekaniz¬maları, sınıflandırmaları ve diş hekimliğinde kullanım alanları hakkında bilgi vermeyi amaçladık.
Using of composits have become widespread in restorative dentistry with groving importance of esthetics and decreasing amount of cavity prepera- tion. Most of these systems differ from earlier resins in the size distribution and types of filler particles used. Improvements in resin-based composite tech¬nology have increased the acceptence of this class of materials among dental professionals, particularly for restoring posterior teeth.
The aim of this studuy is to inform about the adhesion mechanisms and the classification of the composites and their use in modern dentistry.

GENEL BİLGİLER
Amalgama alternatif olarak üretilen ve uzun yıl¬lardan beri estetik dolgu materyali olarak kullanılan kompozit rezinler, formülasyonlarındaki değişiklikler geliştirilen fiziksel özellikleri, diş sert dokularına adezyonları ve geniş renk skalasına sahip estetik görünümleri ile tartışılmaz üstünlüğe sahiptirler.
İlk defa 1962 yılında Rafeel Bowen tarafından gelişti¬rilen kompozit rezinler, esas olarak organik bir matriks içerisine belli oranlarda ilave edilen inorganik doldurucular ve doldurucuların organik matrikse tutunmasını sağlayan bağlayıcı kısımdan oluşan dolgu maddeleridir(l,2,3).
Genel anlamda hem organik hem de inorganik maddeleri içeren bu dolgu maddelerine birleşik anlamına gelen 'Kompozit' adı verilmiştir(4,5). Genel olarak ideal bir dolgu maddesi; mekanik etkilere karşı dirençli, kavite duvarlarına adaptasyonu iyi, ısı iletkenliği az, pörözitesi azaltılmış, canlı dokularla bi¬yolojik olarak uyumlu, hazırlanması ve uygulanması kolay, özellikle ön grup dişler için estetik olarak uyumlu, radyoopak doldurucu içeren, ağız içinde hacim ve şekil değişikliğine uğramayan, maliyeti ucuz ve raf ömrü uzun, mine-dentin bonding ajanlarıyla uyumlu, bitirme ve polisaj işlemleri iyi ve kalıcı olmalıdır. Estetik amaçlı dolgu maddeleri tarihsel gelişimlerine göre;
Silikat Siman; 1878 yılında Fletcher tarafından geliştirilmiş ilk şeffaf estetik dolgu maddesidir. Toz ve likit karışımından oluşan bu simanın en önemli özel¬liği antikaryojenik olmasıdır. Çürük aktivitesi fazla olan bireyler için önerilen silikat siman günümüzde kullanılmamaktadır(2,6).
Akrilik Rezinler; 1930 yılında bulunmuş ve II. Dünya savaşı nedeni ile 1940 yılından sonra kullanıl¬maya başlanmıştır. Birim molekül metilmetakrilattır. Oda sıcaklığında kimyasal yolla polimerize olarak polimetilmetakrilat zincirleri oluştururlar. Kompozit- lerin geliştirilmesi ile uygulama alanları sınırlanmıştır. Günümüzde geçici amaçlı akrilik veneer kronların onarımında ve bazı protetik işlemlerde kullanılmak- tadır(2,6).
Cam iyonomer Simanlar; 1970 yılından Wilson ve Kent tarafından bulunmuş, 1974 yılında McLean ve Wilson tarafından geliştirilmiştir. Cam iyonomer siman, silikat ve polikarboksilat simanın hibrit şeklidir. Toz, floro-alumina silikat cam tanecik¬leri, likit ise poliakrilik asittir. Kullanıma sunulan ilk ürün aluminasilikat poliakrilik asit kelimelerinin baş harflerinden oluşan ASPA'dır(2,6).
Kompozit Rezinler; Mine ve dentin dokusuna adezyon ile bağlanan kompozit rezinler l962 yılında Dr. Ray Bowen tarafından tanıtılmış ve günümüze kadar önemli gelişmeler göstermiştir. Kompozit kelimesi terminolojik olarak materyallerin fiziksel bir karışımı anlamına gelmektedir(2,6).

Dr. Ceyhan ALTUN
GATA Diş Hek. Bil. Merk. Pedotonti ABD. Reprint Request : Dr. Ceyhan ALTUN, GATA Diş Hek. Bilimleri Merkezi Pedodonti ABD. 06018 Etlik/ANKARA
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg istock medium.jpg (78,0 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf pdf_GMJ_95.pdf (223,9 KB (Kilobyte), 16x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dolgu, gelişmeler, kompozit, materyallerinde, son

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:11 .