Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Adeziv Restoratif Materyallerde Biyouyumluluk Testleri Ve Kriterleri

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Adeziv Restoratif Materyallerde Biyouyumluluk Testleri Ve Kriterleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Adeziv Restoratif Materyallerde Biyouyumluluk Testleri Ve Kriterleri-The Biocompatibility Tests And Criteria For Adhesive Restorative Materials Adeziv materyaller hızlı bir şekilde restoratif diş hekimiiğinin önemi i materyallerinden bir haine gelmektedir. Günümüzde

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.11.10, 10:22
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Adeziv Restoratif Materyallerde Biyouyumluluk Testleri Ve Kriterleri

[coverattach=1]Adeziv Restoratif Materyallerde Biyouyumluluk Testleri Ve Kriterleri-The Biocompatibility Tests And Criteria For Adhesive Restorative Materials
Adeziv materyaller hızlı bir şekilde restoratif diş hekimiiğinin önemi i materyallerinden bir haine gelmektedir. Günümüzde dişlerin restorasyonunda rezin esaslı materyaller gibi birçok farklı materyaller kullanllabllmektedir. Bu materyaller klinik olarak başarılı olmalarının yanı sıra biyouyumlu da olmalıdır Bu yayının amacı adezvv restoratif materyaller için uygulanması gereken biyouyumluluk test ve kriterlerini değerlendirmektir.

Adhesive materials are rapidly becoming one of the important materials in restoratvve dentistry. Quite number ofdifferent materials presently available in restoration oftooth such as resin based restorative materials. For resin based restorative systems must be clinicaly successful and the total system must be
biocompatible. The aim of this study was to evaluate the biocompatibility tests and criteria for adhesive restorative materials.

Restoratif diş hekimliğinde yapılan çalışmalar sayesinde estetik dolgu maddeleri son 35 yılda önemli gelişmeler göstermiştir. Araştırıcılar bir yandan dolgu maddelerinin fiziksel, kimyasal, mekanik ve biyolojik özelliklerinin geliştirilmesine diğer yandan bu dolgu maddelerinin dişin sert dokularına bağlanması konusuna ağırlık vermişlerdir1.
Diş hekimi çürük tanısı koyduğunda resto¬rasyona gerek olup olmadığını ve hangi restorasyonun uygulanacağını da belirlemek zorundadır. Kullanılacak materyalin seçiminde diş, çevre dokular, hastaya bağlı faktörler ve restoratif materyalin özellikleri gibi birçok etken rol oynar2. Optimum özelliklere sahip bir materyal henüz üretilememiştir. İdeal estetik restoratif madde mine ve dentine adezyonla bağlanmalı, pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalıdır. Renk değiştir- memeli, sızıntıya karşı dirençli olmalı ve çevre dokular üzerinde biyolojik reaksiyonlara sebep olmamalıdır. Bu liste oldukça kapsamlı olmasına rağmen şüphesiz dental restoratif materyalin özellikleri hakkında eklenebilecek birçok madde bulunabilir3, 4.
Biyouyumluluk bir maddenin dokunun biyo¬lojik fonksiyonlarıyla, toksik ve zararlı etkiler gösterme¬den uyumlu olabilmesi durumudur5.
İdeal olarak oral kavite içinde kullanılan den¬tal materyaller tüm oral dokular için zararsız olmalıdır. Bununla birlikte sistemik veya lokal toksisiteye, muta- jeniteye veya kanserojenik etkiye neden olmamalıdır.
Günümüzde dişlerin restorasyonunda kulla¬nılabilecek birçok yeni materyaller geliştirilmiştir. Bu materyaller hakkında yapılan ilk çalışmalar biyolojik dokular üzerinde yan etkilere sebep oldukları ve bir kısım maddeler salındığını göstermektedir6. Rezin esas¬lı restorasyonlar hakkında bildirilen çok az biyolojik problem olmasına karşılık postoperatif hassasiyet7, lokal immünolojik etkiler8, apoptotik reaksiyonlar9 ve uzun dönemdeki pulpal enflamasyonlar10 da rapor edil¬miştir5. Ayrıca rezin esaslı materyallerin sistemik östro- jenik etkilere10 ve alerjik reaksiyonlara sebep olduğu11 veya kanserojenik etkilere sebep olabileceği de bildirilmiştir12.
Klinik uygulamalardan önce bütün rezin esaslı restoratif maddelerin biyouyumluluklarının belirlenmesi amacıyla çeşitli testlerden geçirilmesi gerekir. Bu testler genel olarak üç adımda uygulanır:
I. Screening Test (non-spesifik toksisite)
II. Hayvanlarda kullanım testleri (spesifik toksisite)
III. Gönüllü insanlar üzerinde klinik çalışmalar 13
Günümüzde bu testler için ulusal (TSE 822714) ve uluslar arası (ISO 1099315) kuruluşlar tarafından standartlar belirlenmiştir. Bu standartlarda örneklerin hazırlanması ve bu örneklere hangi testlerin (sitotoksisite, genotoksisite, kanserojenite, implantas- yon, irritasyon, duyarlıklık ve sistemik toksisisite), nasıl uygulanacakları belirlenmiştir. Buna ilave olarak pre- klinik ve klinik çalışmalar için olduğu kadar, biyolojik reaksiyon oluşturma riskinin analizi ve değerlendi¬rilmesi için de belirli standartlar belirlenmiştir16.
Rezin esaslı restoratif materyallerin biyolojik reaksiyon oluşturma risklerinin değerlendirilmesindeki ilk adım, içeriklerindeki maddelerin zararlı etkilerini be¬lirlemektir. Doz-yanıt değerlendirmesi, riskin belirlen¬mesindeki anahtar adımdır. Bu değerlendirme in vitro sititoksisite testleri, inflamasyon testleri, immün cevap testleriyle, genotoksik (mutajenite) ve son olarak da odontoblast benzeri hücre tabakalarında genleri baskılama testleriyle yapılır17.
Risk değerlendirilmesindeki 2. adım materyal¬den salınan kimyasalların dozunu bulmaktır. Adeziv rezinler için pulpaya ulaşabilecek dental materyal bileşenlerinin konsantrasyonunu belirlemek amacıyla bir "dentin-bariyer testi" geliştirilmiştir18. 2. adım test¬ler aynı zamanda deri içi reaksiyonu, cilt duyarlılığını ve dental kullanım testlerini de içermektedir.
Risk tayininin değerlendirilmesindeki son adım tanımlamadır. Doza verilen cevap maruz kalınan dozla ilişkilidir. Eğer doz, yan etkiye sebep oluyorsa, uygulanılan doz güvenli kabul edilen sınırların üzerindedir. Günümüz toplumunda yan etkinin oluşma ihtimali düşüktür ve materyaller düşük biyolojik riskli kabul edilmektedir19.
Bir materyalin biyouyumlu olarak kabul edile¬bilmesi için aşağıdaki testlerin uygulanması gerekmek¬tedir

Yrd. Doç. Dr. Yahya Orçun ZORBA * Doç. Dr. Mehmet YILDIZ **
*: K!r!kkale Üniversitesi Diş Hekimli0i Fakültesi Endodonti Bölümü
**: Atatürk Üniversitesi Diş Hekimli0i Fakültesi Tedavi Bölümü
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg dental materials.jpg (83,5 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2007_supp_3 .pdf (134,0 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adeziv, biyouyumluluk, kriterleri, materyallerde, restoratif, testleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:54 .