Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Radyoterapi sonrası oral rehabilitasyonun iki yıllık takibi

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Radyoterapi sonrası oral rehabilitasyonun iki yıllık takibi ile ilgili bilgiler


Radyoterapi sonrası oral rehabilitasyonun iki yıllık takibi: Bir olgu sunumu-Two years follow-up of oral rehabilitation after radiotherapy: A case report Head and neck radiotherapy treatment shows antineoplastic effects in head

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.11.10, 11:30
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Radyoterapi sonrası oral rehabilitasyonun iki yıllık takibi

Radyoterapi sonrası oral rehabilitasyonun iki yıllık takibi: Bir olgu sunumu-Two years follow-up of oral rehabilitation after radiotherapy: A case report
Head and neck radiotherapy treatment shows antineoplastic effects in head and neck malignancies but at the same time it has several reversible and irreversible side effects in oral hard and mucosal tissues related to dose of radiation. Some of radiation-related side effects are radiation induced hyposalivation, decreasing in taste, oral mucositis and candidal lesions and osteoradionecrosis. Radiation caries is one of the most important complaints of head and neck radiotherapy that is a result of hyposalivation. Radiation caries can develop suddenly and effects all dentition in short periods. If radiation caries is not treated, they can cause total crown destruction and the patient may risk loosing all the teeth in a short time.
This case report presents the conservative oral rehabilitation of the patient who applied to our clinic three years after the head and neck radiotherapy.

Gelişmekte olan ülkelerde baş, boyun kanserlerinin görülme sıklığı pek çok malign hastalığın görülme sıklığından daha yüksektir(l).
Baş ve boyun bölgesinde malignite olan hastalar maksilla, mandibula ve tükürük bezlerini içeren bölgesel yüksek dozlarda radyoterapi görürler(2).
Radyoterapi, antineoplastik etki gösterirken radyasyona maruz kalan sağlıklı dokuda ve dentisyonda bazı istenmeyen etkiler gösterir(3).
Bu yan etkiler özellikle baş ve boyun bölgesinde; cilt, mukoza, cilt altı bağ dokusu, tükürük bezleri, dişler ve kemiklerde görülür(4). Radyote¬rapinin tükürük bezlerini etkilemesi sonucu tükürük miktarı ve kompozis¬yonunda değişiklikler oluşur(5-7). Tükürük oral ekosistem için en önemli regülatör olup, çürüğü önleyen en önemli koruma faktörüdür(5-7). Tükürük azalması sonucu oluşan komplikasyonlar mukozitis(6), oro- faringeal fırsatçı kandida lezyonları(8-11), konuşma ve tad almada bo¬zukluk^), beslenme bozuklukları, oral ağrılar, plak formasyonunda artış ve dişlerin kole ve cusplarında görülen ve radyasyon çürüğü denilen çürük riskinde artışlara neden olur(8-11).
Radyoterapiden sonra görülen rad¬yasyon çürüğü birkaç ay içinde ge¬lişebilir ve bazı vakalarda tüm den- tisyonu etkileyip dişlerin kaybına neden olabilir(12).
Bu nedenle radyoterapi görecek has¬taların alınacak oral hijyen önlemleri hastanın oral rehabilitasyonu için çok önemli ve gereklidir. Fakat bu konuda geniş randomize klinik ça¬lışmalar yetersizdir(13).
Biz bu vakada radyoterapi sonrası kli¬niğimize başvuran, konservatif olarak oral rehabilitasyonunu ve oral hijyen motivasyonunu sağlayıp 2 yıl takip ettiğimiz hastamızı rapor ettik.
1.JPG

Güneş BULUT EYÜBOĞLU*, Tahsin YILDIRIM*, Cemal YEŞİLYURT*
Karadeniz Teknik Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi A.D., Trabzon
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 18-3 328-335.pdf (438,7 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
oral, radyoterapi, rehabilitasyonun, sonrası, takibi, yıllık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:57 .