Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Papillon-Lefèvre Sendromlu bir olguya protetik yaklaşım

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Papillon-Lefèvre Sendromlu bir olguya protetik yaklaşım ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Papillon-Lefèvre Sendromlu bir olguya protetik yaklaşım-Prosthetic rehabilitation of a case with Papillon-Lefèvre Disease Papillon-Lefèvre Syndrome (PLS) is characterized by severe periodontal disease extending to destruction of the alveolar bone surrounding

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.12.10, 16:10
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Papillon-Lefèvre Sendromlu bir olguya protetik yaklaşım

[coverattach=1]Papillon-Lefèvre Sendromlu bir olguya protetik yaklaşım-Prosthetic rehabilitation of a case with Papillon-Lefèvre Disease
Papillon-Lefèvre Syndrome (PLS) is characterized by severe periodontal disease extending to destruction of the alveolar bone surrounding deciduous teeth and palmoplantar hyperkeratosis of the skin. Increased susceptibility to infection has been reported among individuals with the cathepsin C gene mutation. This clinical report describes the prosthetic rehabilitation of a 9-year-old boy who presented with deciduous tooth mobility and was diagnosed as having PLS. Impressions were made with silicone without using stock trays by closed mouth impression technique considering the limited mouth opening and small size of the jaws. The casts were mounted on an articulator. A vacuform plate (Biostar, Great Lakes Orthodontics, USA) was applied to dentate maxilla to prevent the ulcerations related with the trauma on oral mucosa caused by the maxillary teeth. Due to the absence of mandibular teeth, a mandibular retainer with intraoral borders was fabricated in order to sustain antagonistic teeth relation and to disseminate the possible local pressure on oral mucosa. Since the lower lip was collapsed interior and posteriorly as a consequence of previous loss of tissues, a secondary retainer was also fabricated to prevent any possible trauma caused by maxillary teeth and to maintain mouth opening. The patient has been followed-up for 12 months.

Papillon-Lefèvre Sendromu (PLS), Papillon ve Lefèvre isimli araştırmacıların ilk kez 1924 yılında iki kardeş üzerinde tanımladıkları otozomal resesif geçişli kalıtsal bir hastalıktır(1). PLS, katepsin C mutasyonu ile oluşan genetik bir düzensizlik sonucu meydana gelmektedir(2,3).
PLS, süt ve daimi dişlenme dönemlerinde periodontitis ve palmoplantar keratozis ile karakterize, genellikle 2-4 yaşlarında ortaya çıkan ve çok nadir rastlanan bir durumdur (1-4/milyon)(1). Periodontal düzensizlikler, dişlerin sürmeye başlamalarından hemen sonra ortaya çıkan, eritematöz ve ödemli lezyonlar şeklindedir. Derin dişeti ceplerinde plak tutulumu ve ağız kokusu da izlenebilmektedir(2,4). Süt kesici dişler ilk olarak etkilenmekte ve artan mobilite sonucu genellikle 3 yaşına kadar kaybedilmektedirler( 4). Dört ile beş yaşları arasında ise, tüm süt dişlerin dökülmesine bağlı olarak periodontal durum düzelmekte, ancak daimi dişlerin sür-mesiyle periodontal lezyonların eşlik ettiği döngü tekrar başlamaktadır(1).
Daimi dişlerin de genellikle 14-15 yaşlarında kaybedilmesi sonucunda aşırı alveoler yıkımlar meydana gelebilmektedir( 2). Olguların %20***8217;sinde özellikle orta kulakta olmak üzere enfeksiyona yatkınlık, nötrofil fonksiyon yetersizliği ve intrakranial kalsifikasyona da rastlanabilmektedir( 5). PLS***8217;li hastalarda ayak tabanında hiperkeratozlara dönüşen eritematöz lezyonlara da rastlanmaktadır. Aynı bulgular daha az oranda olmak üzere ellerde de gözlenebilmektedir(6).
Bu olgu raporunda, PLS tanısı konmuş ve mobilitesi artmış kalıcı dişleri bulunan 9 yaşında bir erkek çocuk hastanın protetik rehabilitasyonu sunulmaktadır.

Cenk CURA*, M.Erhan ÇÖMLEKOĞLU*, Gül IŞIK*
*Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Bornova, İzmir
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Papillon-Lefèvre Disease.jpg (77,9 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 18-3 319-323.pdf (283,7 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
olguya, papillon-lefèvre, protetik, sendromlu, yaklaşım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:24 .