Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Farklı nanokompozitlerin radyoopasitelerinin karşılaştırılması

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Farklı nanokompozitlerin radyoopasitelerinin karşılaştırılması ile ilgili bilgiler


Background: The aim of this in vitro study was to compare the radiopacity of five different nanocomposites using an aluminum step wegde. Methods: Premise, Filtek Supreme XT, CeramX, Grandio and

Like Tree1Likes
  • 1 Post By CiwCiw

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.12.10, 15:06
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Farklı nanokompozitlerin radyoopasitelerinin karşılaştırılması

Background: The aim of this in vitro study was to compare the radiopacity of five different nanocomposites using an aluminum step wegde.
Methods: Premise, Filtek Supreme XT, CeramX, Grandio and Tetric EvoCeram resin composites were used in this study. Using stainless steel molds, three disc shaped specimens from each material were prepared. Specimens were stored in distilled water at 37°C for 24 hours before radiographic procedures. A 99% pure aluminum step wedge with five 2mm incremental steps was used as a radiographic standard for comparison of the radiodensity of nanocomposites. After standard radiographs were taken, three measurements were performed for each test material and aluminum step and the mean gray values were determined. The data were evaluated statistically using one way ANOVA and Tukey HSD tests (p=0,05).
Results: The radiopacity of all test materials was found to be higher than the aluminum equivalent thickness values of both dentin and enamel. Tetric EvoCeram was found to be more radiopaque than the other test materials (p<0,05).
Conclusion: All nanocomposites tested in this study passed the radiopacity requirements of ISO 4049.
1.JPG
Günümüz modern dişhekimliğinde son zamanlarda yapılan çalışmaların önemli bir bölümü, diş dokularında çeşitli nedenlerle oluşan kayıpların giderilmesinde kullanılan diş rengindeki restorasyon materyaller üzerine yoğunlaşmıştır (1-3). Diş rengindeki restorasyonların bu kadar büyük talep görmesinin en önemli nedeni, üstün estetik ve fonksiyonel özelliklere sahip yeni materyallerin geliştirilmesidir (4).
Endüstride son dönemde çok önemli bir yer edinen nanoteknoloji, dişhekimliğinde de yeni gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Günümüzde geleneksel kompozitlerdeki inorganik dolduruculardan farklı olarak sol- gel teknolojisi ile üretilen nanodoldurucular içeren kompozitler (nanokompozitler) piyasaya sunulmuştur (5).
Bu grupta yer alan materyallerden biri olan Filtek Supreme XT (3M ESPE,
St Paul, MM, ABD), 5-20 nm boyutunda zirkonyum-silika partiküller ve 0,6- 1,4 pm çapında nanoöbekler içeren gerçek bir nanofil rezin kompozittir (6). Bir nanohibrit kompozit olan Grandio (Voco, Cuxhaven, Almanya) 20-50 nm çapında, ağırlıkça %78,5 oranında silisyum dioksit nanopartiküller ve ince cam seramik doldurucular içermektedir (7). Geleneksel 1 pm çapındaki cam dolduruculara ilaveten organik olarak modifiye edilmiş seramik nanopartiküller ve nanodoldurucular içeren CeramX (Dentsply DeTrey, Konstanz, Almanya) de nanohibrit kompozitler arasında yer almaktadır (8). Benzer şekilde Tetric EvoCeram (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), 0,4-3 pm boyutlarında inorganik nanopartiküller ve nano düzeyde katkı maddeleri de bulundurmaktadır (9). Yine son dönemde nanoteknoloji ürünü olarak piyasa sürülen Premise (KerrHawe, Bioggio, İsviçre) ise, yapısında daha önceden polimerize edilmiş kompozit parçacıkları ve "trimodal" nanodol*durucular içermektedir (10). Nanodol- durucu içeren kompozitler yüksek aşınma direnci ve üstün cilalanma özelliği (5,11), düşük polimerizasyon büzülmesi (12) ve geliştirilmiş optik özellikleri (10) nedeniyle tercih edil*mektedirler.
Klinik deneyimler, dişhekimliğinde kullanılan tüm restoratif materyallerin radyoopak olması gerektiğini göstermektedir (13-15). Özellikle estetik materyallerin radyoopak özellikte olması, yapılan restorasyonların formu, konturu, taşkınlığı, pulpa ve periodonsiyum ile ilişkisi hakkında bilgi edinilmesin restorasyon altındaki ikincil çürüklerin teşhisinde büyük önem taşımaktadır (13-16).
Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan rezin kompozitlerin radyoopasitesi polimer matrikse ilave edilen doldurucu partiküllerin miktarına, kimyasal özelliklerine, boyutuna ve yoğunluğuna bağlıdır (17- 19). Opasiteyi sağlayan radyoopak doldurucular kompozit rezinde ısısal genleşmeyi artırmaları ve materyallerde fazla aşınmaya neden olmaları nedeniyle sınırlı miktarda eklenirken, nanoteknoloji ürünü rezin kompozitlere kimyasal sol-gel işlemi ile mikron boyutlarında üretilen doldurucuların ilavesiyle bu sorunun ortadan kaldırıldığı ifade edilmektedir (20).
Birçok çalışmada, radyoopasite değeri genellikle alüminyum kalınlık eşdeğeriyle ifade edilmiştir (21- 25). ISO (International Standard Organization) tarafından belirtilen standartlara göre, restoratif materyallerin aynı kalınlıktaki alüminyuma eşdeğer veya ondan daha fazla radyoopasiteye sahip olması gerekmektedir (26).
Son dönemde nanodoldurucu içeren rezin kompozitlerin (nanokompozitler) fiziksel özelliklerini ve klinik performanslarını inceleyen birçok çalışma yapılmasına karşın, bu yeni materyallerin radyoopasiteleri ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu in vitro çalışmanın amacı, beş farklı nanokompozitin radyoopasitesini birbirleriyle karşılaştırmalı olarak incelemektir.

Zeynep ERGÜCCİ*, Erinç ÖNEM", L. Şebnem TÜRKÜN*, Pelin GÜNERİ", Hayal BOYACIOĞLU
* Ege üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi A.D. izmir

** Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji A.D. izmir § Ege. Üniversitesi Fen Fakültesi, İstatistik A.D. izmir
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 01-07.pdf (4,73 MB (Megabyte), 10x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
farklı, karşılaştırılması, nanokompozitlerin, radyoopasitelerinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:10 .