Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Amalgam restorasyonların yenilenme nedenleri ve etkili faktörler

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Amalgam restorasyonların yenilenme nedenleri ve etkili faktörler ile ilgili bilgiler


Amalgam restorasyonların yenilenme nedenleri ve etkili faktörler Background: Amalgam is still used in the restoration of posterior teeth frequently. Secondary caries is the most common replacement reson for amalgam restorations.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.12.10, 09:10
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Amalgam restorasyonların yenilenme nedenleri ve etkili faktörler

Amalgam restorasyonların yenilenme nedenleri ve etkili faktörler
Background: Amalgam is still used in the restoration of posterior teeth frequently. Secondary caries is the most common replacement reson for amalgam restorations. The aim of present study was investigating replacement reasons of amalgam restorations and the effects of tooth type, bruxism, restoration type, age and gender on replacement reasons.
Methods: Five hundreds amalgam restorations of 236 persons who referred to oral diagnosis clinic for examination were evaluated. The age, gender, bruxism habit, type of restorations, type of tooth, reasons of replacement were recorded.
Results: The secondary caries was the most common replacement reason. Gender and bruxism have no effect on the replacement reasons. The replacement reasons affected from restoration type and age. Bruxism increased the risk of the restoration fracture, tooth fracture and restoration crack.
Conclusion: In restorative dentistry, the characteristics of parafunctional activity should be considered. Appropriate preventive applications should be made on the patients with bruxism. The preventive practices, oral hygiene education and checks with proper interval decrease the development of new caries and also increase the longevity of present amalgam restorations.
amalgam-carve.jpg
Diş hekimliğinde kullanılan restoratif materyallerdeki gelişmelere rağmen amalgam uygulama kolaylığı, fiziksel özellikleri ve uygun maliyeti nedeni ile arka grup dişlerin restorasyonunda tercih edilen bir materyal olmaya devam etmektedir (1). üzün ömürlü ve başarılı restorasyonlar yapmak diş hekimliğinin ana amaçlarından biridir. Her restorasyon yenilemesinde diş biraz daha zayıflarken; pulpal etkilenim riski artmakta ve diş tedavilerinin maliyeti de yükselmektedir(2,3). ileride meydana gelebilecek başarısızlıklardan kaçınmak ve restorasyonun ömrünü uzatmak için başarısızlık nedenlerini belirlemek önemlidir (3).
Literatürde amalgam restorasyonlar için en sık kaydedilen yenilenme nedenleri sekonder çürük (2-26) ve restorasyon kırığıdır(l-27).
Çalışmalardan bazıları amalgam restorasyonların sadece ömrünü, (28- 30) bazıları sadece yenilenme nedenlerini, (8,15,19) incelerken her ikisini değerlendirenler de mevcuttur (1,7,9,12,16,25,26). Amalgam restorasyonların ömrü üzerine yaş, (2,27,30) hekim deneyimi ve cinsiyeti, (8,16) dentisyon, (10) pulpa vitalitesi, kaide materyali ve retansiyon pini kullanımı, (27) restorasyonların genişliği, (27,30) bruksizm, (2,31) oral hijyen, (2) çürük aktivitesi, (2) ve diş faktörünün (31) etkili olduğu belirtilmektedir. Yenilenme nedenleri yaş, dentisyon, restorasyon tipine göre değişiklik göstermektedir (10). Tablo l'de literatürdeki amalgam restorasyonların yenilenme nedenleri ile ilgili çalışmaların dokümantasyonu yer almaktadır.
Bu çalışmanın amacı, amalgam restorasyonlann yenilenme nedenlerini belirlemek ve restorasyon tipi, yaş, bruksizm ve cinsiyetin bu yenilenme nedenleri üzerine etkilerini araştırmaktır.

Sevgi ŞENER*, Esra YEŞİLOVA*, Faruk AKGCİNLÜ*

Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji A.D. Konya
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 08-13.pdf (5,78 MB (Megabyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amalgam, etkili, faktörler, nedenleri, restorasyonların, yenilenme

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:12 .