Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Diş Çürüğü ve Genetik-Dental Caries and Genetics

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Diş Çürüğü ve Genetik-Dental Caries and Genetics ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Diş Çürüğü ve Genetik-Dental Caries and Genetics Diş çürüğünün başlaması ve ilerlemesinin daha iyi anlaşılabilmesi için uzun zamandır devam eden çalışmalar yapılmaktadır. Bazı kişilerin dişlerinin çürüğe daha yatkın oluşunu açıklayabilecek

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.10, 11:09
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Diş Çürüğü ve Genetik-Dental Caries and Genetics

[coverattach=1]Diş Çürüğü ve Genetik-Dental Caries and Genetics
Diş çürüğünün başlaması ve ilerlemesinin daha iyi anlaşılabilmesi için uzun zamandır devam eden çalışmalar yapılmaktadır. Bazı kişilerin dişlerinin çürüğe daha yatkın oluşunu açıklayabilecek faktörler olmasına rağmen henüz kesin bir fark belirlenememiştir.
Herediter faktörler çürük gelişimini etkileyebilirler mi? Çürüğe yatkınlık ya da dirençle ilişkili genetik bir katılım var mıdır? Eğer varsa genetik ifadenin yolları nelerdir?
Araştırıcılar çürük ve genetiğin açıklanmasında başlıca üç yol izlemişlerdir: Ailesel çalışmalar, ikiz çalışmaları ve çürüğe yatkın ve dayanıklı bireylerde karşılaştırmalı çalışmalar.
Bu yazıda çürüğe yatkınlık ve dirençle ilgili genetik faktörler konusundaki çalışmalar derlenmiştir. Bu alandaki bilgilerin artması çürük riski olan bireylerin belirlenmesine yol açarak, çürüğün önlenmesi ve tedavisi için kalıcı çözüm yolları bulunmasına yardımcı olacaktır.

A century of research has provided a comprehensive description of caries initiation and progression. Factors responsible for variation in susceptibility between individuals, however, are not as clearly defined.
Are there hereditary factors that modify caries development? Is there a genetic component to caries susceptibility and resistance - and if so, what are the pathways of genetic expression?
Researchers have pursued three major approaches in investigation of dental caries and genetics: Familial studies, twin studies and comparative studies of caries-resistant and caries-susceptible people.
This report explores genetic components that appear related to caries resistance and susceptibility. Increasing knowledge in this field will lead to identification of individuals at particular risk of dental decay and will help in planning rational strategies for management and prevention.

Diş çürümesini başlatan ve ilerlemesine sebep olan olayların açıklığa Kavuşturulabilmesi için uzun yıllardır devam eden çalışmalar vardır. Çürük bir tek olay değildir. Aksine, birbirini izleyen olaylar dizisidir. Cengiz'e1 göre çürük, bir dizi olaylar içinde, dişin kimyasal yapısında, dolayısıyla ultrastrüktüründe ortaya çıkan geriye dönüşümü olmayan ilk patolojik değişmedir.
Bireyler arasında çürüğe yatkınlığın farklı oluşu bilinen bir gerçektir. Yatkınlığa yol açabilecek faktörler olmasına rağmen kesin bir fark belirlenememiştir. Asit ataklarına sebep olabilen, kolay fermente olan karbonhidratlann alınma sıklığı, şekli ve miktarındaki farklılıklar çürük oluşumunu etkilemesine rağmen karşılaştırma yapıldığında çürük oluşumuna sebep olan başka faktörlerin olduğu akla gelmektedir. Bu aşamada, herediter faktörler çürük gelişimini etkileyebilirler mi? Çürüğe yatkınlıkla ilişkili genetik bir komponent var mıdır? Eğer varsa genetik ifadenin yolları nelerdir? gibi sorular genetik ile çürüğe yatkınlığın ya da direncin bağlantısını düşündürmektedir.
Bir önceki kuşaktan kendisini izleyecek kuşağa geçirilen nitelik veya özelliğe kalıtsal veya genetik karakterler denir.2 Canlının kendisine benzer meydana getirme ve bütün bu benzemeler yanında oldukça değişik farklılıkların belirmesidir.3 Canlının tanınabilen çeşitli karakterleri o organizmanın fenotipini oluşturur. Fenotip, kişiler arasındaki benzerlik ya da aykırılıkların tanınma ve ifade yoludur. Gözle ayırt edilebilen fenotiplerin yanında mikroskop ve laboratuvar incelemeleriyle ortaya konabilen fenotipik nitelikler vardır. Fenotipi yaratan ince yapının farklılığı saptanabilir. Lenz4 "Döllenmiş yumurtadan itibaren canlının gelişme öyküsünün basamak ve incelikleri fenotip kapsamındadır" diye fenotipin ne denli belirleyici olduğunu vurgulamıştır.
Doğumda var olan nitelikler doğumsal niteliklerdir. Kalıtsal her karakter doğumsaldır ama doğumsal her karakter kalıtsal değildir. Ana-baba, çocuklanna doğrudan doğruya saçlarını değil fakat saçın oluşmasını sağlayan bir şeyi vermektedirler. Yani çocuklar ana babalardan fenotipleri değil, fenotipleri oluşturan cevheri almaktadırlar. İşte bu cevhere genotip adı verilir. Oenotip belli bir fenotipten sorumlu cevher diye tanımlanabilir. Kalıtsal bir karakter o karaktere özgü bir gen tarafından yaratılır. Belli bir fenotipi belli bir gen kararlaştırır da denebilir.2
Genler, bazı fiziksel, kimyasal ve fizyolojik özelliklere sahip spesifik kimyasal maddeler olarak ifade edilir.3 Genlerin esas yapıları DNA birimleridir. Her genin kromozomda kapladığı bölgeye "locus" adı verilir. Bazılarında her genin yalnız bir karakteri oluşturduğu, bazılannda ise birden fazla karakteri geliştirdiği gözlemlenmiştir. Bu şekilde birden fazla karakteri oluşturan genin ayrı bir sorumluluğu olan bir parçasına ise haplotip denmektedir. Kalıtımın temel birleşimi olan DNA yanında verilen emirlerin yöneticisi olan RNA'lar da önemlidir.5
Genlerin çok önemli özelliklerinden biri hücre metabolizmasında spesifik enzimal etkilerin oluşmasına neden olmalarıdır. Genler etkilerini özel enzimler yoluyla gerçekleştirirler ve genin bizzat kendisinin enzimal bir karakterde olması mümkün değildir.3
Belli bir organizmanın fenotipinden sorumlu genleri oluşturan tüm kalıtsal cevher genetik materyal olarak adlandınlır. Her kişinin belli bir genetik kuruluşu, genetik bir yapısı vardır. Varolan canlı bir organizma ancak sahip olduğu genetik şifrenin eser ya da ürünüdür.3
Bireyler arasındaki farkların iki kaynağı kalıtım ve çevredir. Genotip ancak bir çevre içinde kendini bulacaktır. Çevre deyimi içine genetik materyal dışındaki tüm etkenler girer ki; beslenme, iklim, coğrafya, mikroplar, eğitim vb. bunların bir kısmıdır. Kısaca çevre, genotipin karşısındaki dünyadır diye tarif edilmektedir. Çevrenin fenotiplerin oluşmasındaki pay ve katkısına rağmen çevresel koşulların genotipi tümüyle değiştirmesi beklenmemelidir. Çevre genotipin belirlenebildiği ortam olduğuna göre fenotip en sonunda genotiple çevre arasındaki karşılıklı ilişkilerin ürünüdür. Aynı niteliğin ailede birkaç bireyde birden görülmesinin nedeni kalıtsal veya çevresel olabilmektedir.2
Günümüzde dikkatler çürüğe neden olan mikroorganizmaların moleküler genetik analizi üzerinde olmakla birlikte çürük olayının başlayıp ilerlemesinde konak genlerinin rolü unutulmamalıdır.6 Bu alanda bilgilerin artması dental çürük riski olan bireylerin belirlenmesine yol açacak, çürüğün önlenmesi ve tedavisi için kalıcı çözüm yolları bulunmasına yardımcı olacaktır.
Çürük oluşumuna katkıda bulunan genlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar;
IV. Çürüğe yatkın ve dirençli bireylerde karşılaştırmalı çalışmalar (diş yapısı, plak faktörleri, tükürük faktörleri, immünoglobülinler) şeklinde sınıf-

Ferit ÖZATA Ayşegül DEMİRBAŞ KAYA
Ege Üniversitesi, Dişhekimiiği Fakültesi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi AD, İzmir
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg medical genetics.jpg (16,3 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 5.pdf (1,91 MB (Megabyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
caries, çürüğü, diş, genetics, genetik-dental

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:52 .