Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > Histogram eşitleme işleminin dijital radyograflardaki nicel ölçümler üzerindeki etkisi

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda Histogram eşitleme işleminin dijital radyograflardaki nicel ölçümler üzerindeki etkisi ile ilgili bilgiler


Histogram eşitleme işleminin dijital radyograflardaki nicel ölçümler üzerindeki etkisi Background: The aim of this study was to evaluate how histogram equalization process affects some of the quantitative measurements of trabecular

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.12.10, 10:56
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Histogram eşitleme işleminin dijital radyograflardaki nicel ölçümler üzerindeki etkisi

Histogram eşitleme işleminin dijital radyograflardaki nicel ölçümler üzerindeki etkisi
Background: The aim of this study was to evaluate how histogram equalization process affects some of the quantitative measurements of trabecular bone such as the percentage of trabecular bone area to marrow spaces, average size of the bony islands and the number of the bony islands.
Methods: Direct digital radiographs of mandibular posterior region of 61 patients were segmented to binary images with Image J and in these images the percentage of trabecular bone area to marrow spaces, average size of the bony islands were measured and the number of the bony islands was counted. Later, the radiographs were enhanced with histogram equalization process and the same measurements were performed on these histogram equalized images. Paired samples t-test was used to detect the differences between the measurements of the percentage of trabecular bone area to marrow spaces and the number of the bony islands in original and histogram equalized images. Wilcoxon Signed Rank test was used to detect the differences between the original and histogram equalized radiographs for the average size of the bony islands.
Results: It was found that there was statistically significant difference between the original and histogram equalized radiographs with a p value of 0.000 for all of the measured variables.
Conclusion: According to the results of this study, it can be concluded that the quantitative measurements of trabecular bone such as the percentage of trabecular bone area to marrow spaces and the average size of the bony islands decreases and the number of the bony islands increases in histogram equalized images.

Radyografik görüntüler kron, kök ve pulpa odası dâhil olmak üzere dişler ve onları destekleyen kemik dokusunu değerlendirmek için sıklıkla kullanılırlar (1). Kemik dokusunun yapı ve şeklindeki değişikliklerin gözlenebilmesi için kullanılan radyograflar, aynı zamanda diş kökleri etrafındaki patolojik oluşumların teşhisi için de çok değerli bir araçtırlar (2,3). Direk ve indirek dijital görüntüleme sistemlerinin tıp ve diş hekimliğinde kullanılmaya başlamasına paralel olarak tanıya yönelik görüntülemede kullanılabilecek bilgisayara dayalı işlemlerin sayısında da
bir artış olmuştur. Yeni tür bilgisayarların hesaplama kapasitelerinin artmasının yanı sıra dijital görüntüleme algoritmalarının da kullanılmasıyla radyografların diagnostik kullanımı, tedavi planlaması ve hasta eğitimindeki yeri ve önemi de artmıştır (4).
Dijital radyografinin en büyük avantajlarından birisi görüntülerin kayıt edildikten sonra işlenerek değiştirilebilmesidir. Dijital görüntüler, konvansiyonel radyografların tersine dinamiktirler ve görüntünün kontrast ve densite gibi çeşitli özellikleri diagnostik amaca uygun olarak değiştirilebilir (5). Dijital radyografi ayrıntılı ölçüm yapılmasına da olanak sağlar. Bu ölçümlerin bir kısmı geleneksel ölçüm yöntemlerinin aynısıdırlar ancak bazıları diş hekimliğinde daha önceden uygulaması olmayan ölçüm yöntemleridir ve bu nedenle araştırmacılar için yeni araştırma sahaları yaratmaktadırlar (6).
Trabeküler yapının görünürlüğünü arttırmak için sıklıkla kontrast iyileştirme kullanılır ancak bu işlemin trabeküler kemiğin yapısal özellikleri ile ilgili nicel ölçümler üzerindeki etkisi araştırılmamıştır. Bu çalışmamızın amacı histogram eşitleme işleminin, alveoler kemiğin ikili hale dönüştürülmüş görüntülerindeki nicel ölçümleri nasıl etkilediğini, dolayısıyla kemik yapının görünümü üzerindeki etkilerini araştırmaktır.
1.JPG

Füsun YAŞAR , Faruk AKGÜNL
Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji A.D., Konya
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 22-27.pdf (3,63 MB (Megabyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dijital, etkisi, eşitleme, histogram, işleminin, nicel, ölçümler, radyograflardaki, üzerindeki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:29 .