Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Dişhekimliği Fakültesi > İmplantlar arası farklı mesafelerin endoosseöz implantlar etrafındaki stres dağılımına etkisinin incelenmesi

Dişhekimliği Fakültesi hakkinda İmplantlar arası farklı mesafelerin endoosseöz implantlar etrafındaki stres dağılımına etkisinin incelenmesi ile ilgili bilgiler


Background: The aim of this study was to evaluate the effects of different inter-implant distances on stress distribution in the bone around endosseous implants under vertical load in the posterior

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.04.11, 09:29
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İmplantlar arası farklı mesafelerin endoosseöz implantlar etrafındaki stres dağılımına etkisinin incelenmesi

Background: The aim of this study was to evaluate the effects of different inter-implant distances on stress distribution in the bone around endosseous implants under vertical load in the posterior edentulousim by finite element analysis (2D FEA).
Methods: 2-D finite element models representing mandible and two ITI implants (Straumann, Waldenburg, Switzerland) were simulated. The distances between the centers of the implants were 5,7 and 9 mm. 300 N load was applied at the occlusal surface of all two abutments equally at four nodes; 75 N per each node of premolar abutments. The von Mises stresses on each model were calculated using SAP 2000 Advanced 9.0.3 finite element analyze software (Computer Structures Inc., Berkley, CA) .
Results: The von Mises stresses values have been evaluated that they rose at the mesial and distal occlusal edges and median of the abutment for all of three models. In 5 mm inter-implant distance the von Mises stress has been presented with increased values and found at the neck of the implants and the bone between the implants. When the inter- implant distance increased the stresses in the neck of the implants and the bone between implants were decreased and stresses were distributed more homogenous.
Conclusion: The evaluation of von Mises stresses for bone around implants under vertical loading conditions in aspect of inter-implant distance shows; minimum 7 mm of inter-implant distance is necessary for two fixture implantation.

Hastaların çiğneme fonksiyonunun devamlılığı, dental arkın devamlılığına, çene kemiklerinin kalitesi ve miktarına bağlıdır. Hastada herhangi bir nedenle oluşmuş olan (yaşa bağlı, kaza sonucu, tümör rezeksiyonu gibi) diş eksikliğinin tedavisinde dişsiz bölgenin durumuna göre hareketli protezler, sabit protezler veya implant üstü protezler uygulanabilir. Dental implantların başarılı uzun-dönem sonuçları birçok klinik durumda uygulanabilirliklerini arttırmıştır (1-3). Son yıllarda, oral implantolojideki gelişmeler sonucu, parsiyel dişsiz arkların tedavisinde konvansiyonel hareketli protezlere alternatif olarak implant destekli sabit protezler yaygın olarak kabul görmektedir (4). Bununla birlikte, bazı klinik çalışmalar farklı oranlarda başarısızlıkları rapor etmişlerdir (5). implant başarısızlığına neden olarak, zayıf oral hijyen, kötü kemik kalitesi, hastanın medikal durumu, biyomekanik faktörler sayılabilir (6).
Implantın mikrohareketi ve implant kemik arayüzündeki aşırı stresler implant çevresi kemik kaybı ve başarısızlığın potansiyel sebepleri olarak kabul edilmektedirler (7). Kemiğin mekanik yüklere biyolojik cevabı ve implant pozisyonlarının seçimi implantın ömrünü etkilemek*tedir. Yük implant tarafından kemiğe iletildiğinden, dikkatli bir planlama ve uygun olarak implantın yerleştirilmesi kemiğe uygun stres iletiminin sağlanmasında önemli faktörlerdir (6).
Biyomekanik komplikasyonları azaltmak için her kaybedilmiş posterior diş için bir implant yerleştirilmesi herkes tarafından iyi bilinen teorik bir kuraldır. Fakat bazı klinik durumlarda bu kural uygulanamayabilir. Posterior mandibuladaki sınırlı kemik genişliğinden ve mental foramen ve mandibular kanal gibi anatomik oluşumlardan dolayı implant yerleştirirken kısıtlamalarla karşılaşılabilir. Bununla birlikte, bazı vakalarda üç üyeli sabit parsiyel protetik rehabilitasyonlarda iki implant yerleştirilmesi gerekmektedir. (Jygun bir biyomekanik destek sağlayabilmek için yerleştirilen bu iki implant arasındaki optimum mesafe hakkında literatürde çok fazla çalışma mevcut değildir (6).
Bilgisayarda sayısal bir metot olan sonlu elemanlar stres analiz yöntemi kullanılarak, yapılar üzerinde mekanik bir yükleme esnasında oluşan stres dağılım ve deplasmanlar belirlenebilmektedir. i960' lı yıllarda uçak endüstrisi için geliştirilen bu program daha sonra inşaat mühendisliğinde de yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde sonlu elemanlar stres analiz yöntemi biyomekanik ve diş hekimliği alanında da kullanılmaya başlanmıştır (8).

Diş hekimliğinde 1970'li yıllarda Farah ve arkadaşlarıyla kullanıma giren bu metot literatürde; sabit protezlerde, implantolojide, ortodontide, parsiyel protezlerde, restoratif diş hekimliğinde, limitler darda olsa total protezlerde kullanılmaktadır (8).
Sonlu elemanlar yöntemi Williams, Sakaguchi, Selna ve birçok araştırmacı tarafından diğer yöntemlere göre daha avantajlı olduğu bildirilmiştir. Bu avantajlar; muntazam geometri göstermeyen katılar ile farklı özelliklere sahip karmaşık yapılara kolayca uygulanabilirliği, gerçek yapıya çok daha yakın bir modelin hazırlanabilmesi, istenilen sayıda malzeme kullanılabilmesinin yanında araya yapay bir model materyali veya malzeme girmeden yapının mekaniksel özellikleri ile uygunluğun mümkün olan en iyi şekilde elde edilmesi, stres tipini, stres dağılımını ve deplasmanların birlikte ve çok duyarlı olarak elde edilmesi, deneysel aracın kolaylıkla kontrolü ve sınır koşullarının değiştirilebilmesidir (9).
Sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan çalışmalarda, pek çok faktör büyük önem taşımaktadır. Kemiğin anatomisi ve materyal özellikleri, implant sisteminin boyutları ve materyal özellikleri, implant-kemik ara yüzünün bağlantı koşulları ve yükleme koşulları majör faktörlerdir.
İmplantlar arası mesafenin değişmesi destek kemik yapının miktarını ve türünü etkileyebilir. Ayrıca bu durum implantlar arası kemiğin kanlanmasını etkileyerek tedavi başarısını düşürebilir. Bu nedenle farklı restoratif materyallerin ve metotların biyomekanik karakteristiklerinin incelenmesi klinisyenlere implant destekli protez uygulamalarında yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı mandibular posterior dişsizlik durumlarında yerleştirilen iki implant arasındaki üç farklı mesafenin vertikal bir yük altında stres dağılımına etkisinin 2 boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemi ile araştırılmasıdır.
iki boyutlu matematiksel model.JPG
Müjde SEVİMAY*, Oğuz ER ASLAN*, Gürcan ESKÎTAŞCIOĞLÜ" SÜDişhek Fak
* Selçuk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi A.D., Konya ** Gazi Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi A.D., Ankara 28
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 28-32.pdf (3,98 MB (Megabyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
arası, dağılımına, endoosseöz, etkisinin, etrafındaki, farklı, implantlar, incelenmesi, mesafelerin, stres, ımplantlar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:50 .