Nüve Forum


İlk Çağ Tarihi hakkinda Asur kabartmalarında savaş ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] ASUR KABARTMALARINDA SAVAŞ BETİMLERİ İÖ 9. yüzyılda hüküm sürmüş Asur kralı II. Asurnasirpal'in taş levha üzerine çiviyazısı ile kazınmış kral yazıtından alınmıştır. Kral, meydan savaşları yaparak belirli bölgeleri fethetmek

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.03.07, 19:35
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Asur kabartmalarında savaş

[coverattach=1] ASUR KABARTMALARINDA SAVAŞ BETİMLERİ
İÖ 9. yüzyılda hüküm sürmüş Asur kralı II. Asurnasirpal'in taş levha üzerine çiviyazısı ile kazınmış kral yazıtından alınmıştır. Kral, meydan savaşları yaparak belirli bölgeleri fethetmek için uğraş vermiş ve düşman ülkelere düzenlediği akınlar sonucunda bu ülkeleri ya bir Asur vilâyeti ya da köle devlet yapmıştır.
II. Asurnasirpal'in (İÖ 883-859) askerî mücadeleleri, Asur Devleti'nin Yakındoğu'da önemli bir güç olmasını sağlamak için başlangıç olmuş ve bu girişim yüzyıllar boyunca sürmüştür. İÖ 7. yüzyılda Asur egemenliği ve onun Batı'daki etkileri Mısır'dan Kıbrıs'a, doğuda Elâm ve Med bölgelerine kadar uzanmıştır. İÖ 900 ile 600 yılları arasında üçyüz yıl boyunca Asur askerî gücü giderek artmış ve Asur kralları bölgenin krallıklarını ve kentleri kontrol altına alarak burada politik anlamda egemenliğini de sürdürmüştür. Bununla birlikte, büyük başarılar elde etmek için daima savaşmak gerekmiştir.
Hiç bitmeyen dış akınları ve Asur ülkesine karşı düzenlenen komploları kontrol altına alabilmek için daima Asur askerî gücü öne sürülmüştür. Asur kralları için yazılan kral yazıtlarında anlatılan tarihsel olaylarda ise yenilgiler ve bozgunlar görmezden gelinirken askerî zaferler özellikle vurgulanmıştır. Asur krallarının askerî alandaki başarılarını belgeledikleri başka bir yöntem de oldukça kayda değerdir. Bu yöntemle Asur sanatını savaş betimlemeleriyle birleştirirler.
Asur krallarının yaşamlarını sürdürdüğü sarayların önemli salonlarını çevreleyen kireçtaşından yapılmış duvarlar üzerine yapılan kabartmalar bu yöntemin görüldüğü belli başlı yerlerdir. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılarda bu saygıdeğer Asur krallarının askerî başarılarının kalıcı görsel kanıtları sayılabilecek çok sayıda duvar kabartması gün ışığına çıkarılmıştır. Rölyefler, Asur imparatorluk döneminde uygulanan savaş yöntemleri hakkında çok önemli ayrıntılar ve bilgiler verir.

Pauline Albenda
Sanat tarihçisi ve Asur sanatı uzmanı.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Asur kabartmalarýnda savaþ-asurq.jpg  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
asur, kabartmalarında, savaş

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:31 .